עולם הילדים מלא באגדות, פרחים ופרפרים, אבל לפעמים צריך להכיר לדור העתיד גם את המציאות, וללמד אותם איך להתמודד איתה. מודעות חברתית זאת לא מילה גסה, וספרי אג'נדה לילדים שכתובים היטב הם תענוג אמיתי גם להורים. הנה שלושה מוצלחים במיוחד.


חוקים מצויירים

אין תמונה
ספר מורכב אבל חשוב. כולנו נולדים חופשיים

חוקי היסוד של הצהרת זכויות האדם מוגשים כאן במשפטים קצרים וקליטים שכל ילד יכול להבין. לצד המשפטים מופיעים איורים של מיטב המאיירים בעולם, להמחשה ויזואלית.

קהל היעד: אידיאליסטים בני ארבע עד שבע.

הפואנטה: ילדים יכולים לשנות את העולם. החוקים היבשים הופכים למסקרנים ואטרקטיביים.

ציטוט: "יש לנו את מחויבות כלפי אנשים אחרים, ועלינו להגן על הזכויות ועל החופש שלהם. איש אינו רשאי לשלול מאיתנו את זכויותינו ואת החופש שלנו".

מילה שלי: הספר עמוס משפטים חשובים על צדק ושיווין, על מה מותר ומה אסור ובאלו דרכים ניתן לשמור ולכבד את הסביבה. למרות היופי של הספר והכוונות הטובות, קחו בחשבון שלא תמיד ההסברים מצליחים להגיע לילדים, כך שממתינה כאן להורים עבודת הוראה. ספר מורכב, אבל חובה בכל בית.

כולנו נולדים חופשיים, הצהרת זכויות האדם בתמונות. ציורים: מאיירים שונים; הוצאה: כנרת 2008; מחיר מומלץ: 68 שקל


זה לא ייגמר אם לא תספר

אין תמונה
לומדים להגיב לאלימות. מה שג'יימי ראה

ספר עם אג'נדה חברתית חזקה שמטפל בבעיית האלימות בתוך המשפחה. זהו סיפור לכל דבר, שמציג בפני הקורא את ההתמודדות של הילד ג'יימי ושל אימו ואחותו התינוקת עם אלימות קשה המופנית כלפיהם מצד אבי המשפחה. ג'יימי לומד להתמודד עם תחושות הפחד ולאחר שהוא, אימו ואחותו נמלטים מהבא, הוא מתחיל לשקם את חייו ומעניק לקורא הצעיר את האפשרות להבין ולהיות מודע לחוויה שאותה עובר ילד הסובל מאלימות במשפחה. הספר זכה בפרס ניוברי לספרות ילדים.

קהל היעד: על כריכת הספר נכתב כי הוא מיועד לילדים בני עשר ומעלה, אבל גם קטנים בני שש בהחלט יכולים להבין את המסר.

הפואנטה: הקורא שותף לחוויה לפתח מודעות וערנות לתופעת האלימות במשפחה. ג'יימי גיבור הספר לומד לרסן את האלימות בתוכו ולנטרל את הפחדים.

ציטוט: "הם פוחדים. ובפחד, כמו בלהטוט של קוסמים, יש אחיזת עיניים: הוא יושב עמוק כל כך בפנים, עד שלא יודעים אפילו איך מרגישים אנשים שחיים בלעדיו; שוכחים שזה פחד ומתחילים להרגיש שאלה החיים. אבל גם לג´יימי יש להטוטי קסמים משלו, והם עוזרים לו להתגבר".

מילה שלי: מתברר שגם סיפור פשוט כמו זה יכול בקלות להשפיע על מאות קוראים ולהפוך אותם לאנשים מודעים שיכולים לעזור לסביבתם ואולי גם לעצמם ולמשפחתם.

מה שג'יימי ראה. מאת: קרולין קומן; איירה: רחלי פלאוט; הוצאה: כתר 2007; מחיר מומלץ: 57 שקל

אין טוב בלי רע

ספר פילוסופיה שלא מתבייש לשאול בקול רם יחד עם הקורא הצעיר מהם טוב ורע? הספר מעלה שש שאלות מהותיות המסייעות לילד להבין מה עומד מאחורי מערכת חוקי המוסר שאנחנו ההורים מציבים בפניו, ומנסה להסביר דרך תרשימי זרימה משעשעים למה לא כדאי לבחור ברע.
אוסקר ברניפייה מחבר הספר הוא מרצה לפילוסופיה שמתמחה בהוראת התחום לצעירים ורואה שליחות בהפיכת הפילוסופיה לנגישה בכל בית.

קהל היעד: פילוסופים קטנים בני חמש עד שבע.

הפואנטה: להסביר מהי פילוסופיה באמצעות סיטואציות מוסריות שלקוחות מעולם הילדים; שאלות הרות גורל כמו האם תמיד צריך לציית להורים, האם צריך להיות נחמד לאנשים, וגם שאלות כבדות משקל כמו האם מותר לגנוב בשביל לאכול? התשובה לכל שאלה ניתנת באמצעות כמה אופציות, וכך הילד יכול להבין אלו השלכות יהיו לכל בחירה שיעשה.

ציטוט: "לא תמיד המבוגרים נחמדים אליכם, אבל מכם הם דורשים להיות נחמדים. למה הם דורשים זאת? למה חשוב להיות נחמד? מסיבות שונות עקרוניות יותר או פחות: מתוך נדיבות, או מפני שאנשים מתנהגים נחמד אליכם, או כדי שיחזירו לכם נחמדות או אהבה".

מילה שלי: השאלה הפילוסופית הגדולה שעומדת בפניי עכשיו היא האם להמליץ על הספר או לא. לאחר ויכוח קצר עם עצמי ועם ילדי החלטנו שכן. בסך הכול מדובר בטקסט מזמין שמתמודד בהצלחה עם הצורך של הילד להבין למה אסור ולמה מותר לעשות דברים מסוימים.

מהם טוב ורע. מאת: אוסקר ברניפייה; אייר: קלמאן דוו; הוצאה: אנונימה 2006; מחיר מומלץ 84 שקל