עיריית חולון ומדיטק חולון משיקים לראשונה בישראל את סינמטק הילדים – בית קולנוע חוויתי לילדים בגילאי 5-12 שבו תוכן ועיצוב ייחודיים, אשר מטרתו לקרב ילדים אל אומנות הקולנוע. הכניסה לאולם (אשר מכיל 100 מקומות בלבד) פטורה מתו ירוק - אין צורך בבדיקת קורונה.

"כמי שגדל מגיל צעיר בבית קולנוע שסבא שלי בנה ברמת גן ("אורדע", הקולנוע הראשון ברמת גן) נשאבתי לעולמות קסומים, לסיפורים מרגשים, לתרבויות שונות ולחוויות רגשיות מועצמות. סינמטק הילדים ינסה לשחזר את החוויה הזו שנשארה אצלי בלב ובראש מאז", מסר אלון רוזנבלום, מנהל סינמטק חולון וסינמטק הילדים בהודעה לתקשורת, "אנחנו נהיה בית קולנוע לילדים סקרנים וחוקרים. נאפשר לילד לגלות את העולם הפרטי שלו וללמוד על הרגשות שלו תוך שהוא מגלה את עולם הקולנוע הקסום והמרגש ודרכו את העולם שאנו חיים בו".

"תכנית הסרטים הייחודית שלנו תשלב בין קולנוע חדש לישן, בין סרטים פופולארים לסרטי איכות, סרטים מכל העולם בשפות שונות, סיפורים מרגשים שמכוונים לילדים וכאלה שגם פונים לקהל בוגר יותר. ניקח את הילדים למסעות לעולמות מוזרים, בגלקסיות רחוקות וגם נעסוק בסיפורים שקרובים לבית. הדגש שלנו בסינמטק הילדים הוא חוויות רגשיות ולא רק שכלתניות. אבל לא רק לילדים, אלא גם לאפשר להורים לחזור לילדות שלהם, לנוסטלגיה שלהם, ולחוות אותה שוב עם הילדים".

גם המחיר קטן 

חלק מרפרטואר הסרטים שיוקרן בתקופה הקרובה כולל קלאסיקות כמו "שלגייה ושבעת הגמדים", "ספר הג'ונגל" ו"סינדרלה" שיוקרנו כחלק מחגיגות 120 שנה לוולט דיסני, "הנס כריסטיאן אנדרסן" משנת 1952 אשר יוקרן לציון 110 שנים להולדתו של אחד הכוכבים האהובים בתולדות הקולנוע – דני קיי, "צ'רלי והשוקולדה" משנת 1971 – עיבוד לספר הילדים הקלאסי, "המומינים בריבריירה" שיוקרן במסגרת פסטיבל הקולנוע הנורדי וגם "אי.טי. חבר מכוכב אחר" (1982) של ספילברג, בדיבוב לעברית, "בילי אליוט", "הארי פוטר ואבן החכמים" ועוד.

סינמטק הילדים יציע חווית צפיית סרטים ייחודית לילדים ולכל המשפחה שתכלול סרטים קלאסיים ועכשוויים, סרטים בינלאומיים ממדינות שונות שאינם מוצגים בבתי קולנוע מסחריים, סרטים אילמים בלווי מוסיקלי חי, וכן, סרטים חדשים והקרנות טרום בכורה. בנוסף, יתקיימו הקרנות מיוחדות בנושאים שונים, שבהם יוצגו קטעי סרטים שנערכו והותאמו במיוחד לילדים. הקרנות הסרטים ילוו בפעילות העשרה קולנועית מגוונת הכוללת, בין השאר, פסטיבל קולנוע בינלאומי לילדים, סדנאות דיבוב, סדנת אנימציה, סדנת אפקטים מיוחדים, סדנת איפור ועוד. הילדים (והוריהם) יוכלו להתרווח בספות הצבעוניות שעוצבו במיוחד לצפייה משפחתית או עם חברים, לאכול פופקורן ב-10 שקלים, ולצפות בסרטים על מסך גדול, עם מערכות הקרנה וסאונד מהמתקדמות בעולם.

הסינמטק יפעל במהלך כל השבוע (כולל בשבתות) והפעילות בו תכלול הקרנת סרטים ייחודיים שהסינמטק יביא במיוחד לצד הקרנת סרטים חדשים לילדים ונוער. בנוסף יתקיימו הקרנות מיוחדות אשר יועברו בליווי הרצאות וסדנאות, מפגשים עם יוצרים, שחקנים, במאים ותסריטאים, סדנאות שונות לילדים (משחק, אנימציה ועוד), פסטיבל סרטים בינלאומי לילדים ועוד.  סינמטק הילדים יציע מנויים וכרטיסים: מנוי ללא הגבלה יוצע לרכישה בעלות של 390 שקלים עד 440 שקלים. כרטיסים ימכרו בעלות של 22-25 שקלים. 

סינמטק לילדים  (צילום: טל ביטרמן)
צילום: טל ביטרמן

דני וייס, מנכ"ל המדיטק, סיפר שהעבודה על סינמטק הילדים נמשכה כארבע שנים, בדרך נאלצו להתמודד עם שריפה שפרצה במדיטק, הצפה באולם וקורונה. "דווקא בתקופה שבה עסק עולם התרבות כולו בהישרדות, המשכנו כאן במדיטק ליצור ולהפיק, וכעת אנו גאים ומתרגשים להציג את התוצר החדש שלנו - סינמטק הילדים. זהו מוסד תרבות חדש אשר אין כמוהו בישראל ובעולם כולו, הן בתכנים אותם הוא יספק והן בעיצובו ובצורתו. מטרתו לחשוף את הילדים לאמנות הקולנוע, להרחיב את המבט התרבותי-חברתי שלהם ולתת להם גישה לתרבויות נוספות, לשפות אחרות ולמנהגים וצורות חשיבה שונות".

"אני שמח על הצטרפותו של סינמטק הילדים הראשון בישראל אל שורת מוסדות התרבות הייחודיים והמובילים של חולון עיר הילדים, ומזמין את כל ילדי ישראל והוריהם, ואת ילדי חולון בפרט, לבוא אל בית הקולנוע הנפלא שבנינו בשבילכם במתחם המדיטק", מסר ראש עיריית חולון, מוטי ששון, בהודעה לתקשורת, "העיר חולון תמשיך לשים את הילדים בראש סדר העדיפות, ותמשיך להשקיע ברווחתם, בחינוכם ובעידוד צריכת תרבות איכותית".