כמו בכל שנה, גם ביולי 2022 נפתח את קייטנות סאנרייז ישראל, המוצעות ללא עלות לילדים מרחבי הארץ, המתמודדים עם מחלת הסרטן וגם לאחים ולאחיות שלהם. קייטנות אלו, המתקיימות בישראל למעלה מעשור פועלות באופן דו לשוני, מונחות בשפות העברית והערבית ומחברות בין ילדים יהודים וערבים, המתמודדים עם מחלת הסרטן, הקוטעת את שגרת הילדות שלהם. אין ספק שזה נשמע כמו חיבור מאתגר, בייחוד במדינה מרובת דעות כמו שלנו, אך ההתמודדות המשותפת יוצרת לא פעם תחושה של שותפות גורל וערבות הדדית, משהו בה גבוה מכל פוליטיקה. כשילד מתמודד עם סרטן לא מעניין אותנו אם הוא יהודי או ערבי, אנחנו ישר חושבים איך לשפר את המוטיבציה שלו להתמודד, איך להעצים אותו, איך לשמח אותו ולעזור לתא המשפחתי כולו להתמודד כדי לשפר את סיכויי ההחלמה שלו. אם על הדרך יצרנו חוויה חיובית משותפת - זכינו.

"מחזירים את חוויות הילדות לילדים המתמודדים עם מחלת הסרטן"

המטרה שלנו בקייטנות סאנרייז היא להחזיר לילדים המתמודדים עם הסרטן את חוויות הילדות שנלקחו מהן. תחשבו על זה, מדובר בילדים שבמקום חוויות ילדות הם עוברים סדרות של טיפולים קשים וכואבים. במקום לשחק בגן שעשועים או בפארק הם נאצלים לשהות בבידוד כי המערכת החיסונית שלהם חלשה מאוד, ועוד לא דיברנו על אי הוודאות המלווה את ההתמודדות עם מחלת הסרטן- האם הטיפולים אכן יצליחו? איך יראו החיים לאחר מכן? עבורי כמנכ"לית העמותה מדובר בשליחות יום יומית, גם אני נולדתי עם מחלה מסכנת חיים וחוויתי על בשרי את המצב הזה.

במשך כל השנה אנחנו בסאנרייז יוזמים פעילויות הפגה בבתי חולים על מנת לשמר ולחזק את המיומנויות החברתיות של הילדים ובתוך כך את תחושת המסוגלות והביטחון שלהם. יש לנו מדריכים, מתנדבים ופעילים קבועים שמגיעים לבתי החולים ויוזמים מגוון פעילויות חינוך וחברה. אך ככל שמתקרבים לקיץ כך מתעצם הצורך של הילדים הללו ושל כל המשפחה במענה מותאם למצבם, ובהתאמה מתעצמות הפעילויות שלנו. והשיא? כמובן בחופש הגדול. 

וכך נראה הקיץ אצלנו, מידי יום מגיעות הסעות מונגשות עם צוות מלווה, לאסוף את הילדים, האחים והאחיות שלהם לקייטנות הקיץ שלנו. בקייטנה מחכה להם צוות נרחב של מדריכים חברתיים בוגרים ומנוסים, וכמובן אחיות מוסמכות ומרפאה במתחם הקייטנה למקרה הצורך. התכנים שאנחנו מעבירים בשפות העברית והערבית מגוונים ומונגשים לכל הילדים, גם לאלו הזקוקים לליווי בכיסאות גלגלים או אמצעים רפואיים אחרים. בדומה לכל קייטנה גם אצלנו יש פעילויות מים, סדנאות מדע, זמני יצירה ואומנות, תיאטרון בובות, ריקודים, משחקי גיבוש, חדרי בריחה ועוד מגוון עשיר של הפתעות. חשוב לנו להפתיע את הילדים האלו, פשוט כי מגיע להם את הקייטנה ברמה הכי גבוהה שיכולה להיות. בסיום כל יום מביאות ההסעות את הילדים חזרה עד לפתח הבית, מה שמאפשר לילדים החולים לשמור על שגרת הטיפול הביתית. 

"האחים שותפים למסע הריפוי של הילדים"

בקייטנות שלנו אנחנו מאפשרים גם לאחים של הילדים המתמודדים עם מחלת הסרטן להצטרף ללא עלות מתוך שאיפה לחבר ביניהם וליצור עבורם חוויות מעצימות ומשותפות מחוץ לכותלי בתי החולים ולמסגרות הטיפוליות. מרגש לראות שכתוצאה מהתהליך החשוב הזה הקשר בין האחים מתחזק והאחים הופכים להיות גורם משמעותי בתהליך הריפוי והתמיכה בילדים המתמודדים עם המחלה.

קייטנה דו-לשונית (צילום: עמותת סאנרייז ישראל)
צילום: עמותת סאנרייז ישראל

יש לנו חלום ואנחנו נגשים אותו: להגיע לכל הילדים המתמודדים עם מחלת הסרטן בישראל ולתת להם מקום בו יוכלו להיות פשוט ילדים. מאז שקמה סאנרייז ישראל ועד היום הצלחנו ליצור גידול של 500% במספר הילדים המשתתפים בפעילויות ויש לנו זכות ללוות כיום כ-1,000 ילדים בשנה. אנחנו פועלים בכ-70 רשויות מקומיות אבל תמיד יש לנו את הרצון להגיע לעוד ילדה וילד כי כמו שנאמר ונכתב: "כל המציל נפש אחת כאילו הציל עולם ומלואו".

כותבת הטור נולדה עם מחלה מסכנת חיים, ומכהנת כיום מנכ"לית עמותת סאנרייז ישראל, היוזמת פעילויות הפגה וקייטנות דו לשוניות לילדים המתמודדים עם מחלת הסרטן. להצטרפות לקייטנות סאנרייז ישראל ללא עלות, להתנדבות ולמידע נוסף, לחצו כאן