חתול עם כובע (צילום: SXC)
יש לו את האיכויות שלו | צילום: SXC

אז מי יותר חכם: הכלב או החתול? נראה שהוויכוח העתיק בין בעלי כלבים לבעלי חתולים מתקרב להכרעה: מחקר בריטי חדש הגיע למסקנה שהכלבים חכמים יותר.

ציפורני החתול לא עזרו

המחקר בדק תהליכי חשיבה של כלבים וחתולים. מדענים בדקו תהליכי חשיבה של 15 חתולים: הם חיברו מזון לחוט ובדקו האם החתולים יבינו שמשיכת החוט תזכה אותם בחטיף.

החתולים לא התקשו לעמוד במשימה כשהיה מדובר בחוט אחד, אבל כשנאלצו להתמודד עם שתי אפשרויות, המומחים גילו שבניגוד לכלבים, החתולים לא הצליחו להבחין בעקביות בין חוט שקשרו אליו חטיף ובין חוט שלא קשרו אליו דבר.

במהלך הניסוי החוקרים חיברו דגים וחטיפים לחתולים לקצה חוט, והניחו אותם מתחת למכסה פלסטי כדי שאי אפשר יהיה להגיע אליהם. נערכו שלוש בחינות שונות: שימוש בחוט אחד בלבד, בשני חוטים מקבילים שרק לאחד מהם מוצמד פיתיון, ובשני חוטים מוצלבים שלאחד מהם מוצמד פיתיון.

בבדיקה עם שני החוטים המוצלבים, אחד החתולים משך תמיד בחוט הלא נכון, בעוד שאחרים הצליחו לעיתים, באופן אקראי לחלוטין.

מנהלת המחקר, הפסיכולוגית בריטה אוסתהאוס מאוניברסיטת קרייסט צ'רץ' באנגליה, הייתה מופתעת מהממצאים: "זה מפתיע למדי, מכיוון שחתולים משתמשים תמיד בכפותיהם ובציפורניים שלהם כדי למשוך לעברם דברים כשהם משחקים או צדים. הציונים שלהם היו פחות טובים משמעותית מאלו של הכלבים. התוצאות מראות שחתולים אינם מבחינים בקשר שבין סיבה ותוצאה כשמדובר בעצמים.

"אם נדע מה המגבלות של החתולים, לא נצפה מהם ליותר מדי, דבר שחשוב לרווחתם. חתולים אינם טיפשים, הם פשוט שונים. חשוב שנצליח לראות את העולם מנקודת המבט של החתולים".