לקריאה בגילאים צעירים יש אפקט מוגבר. בתקופה שבה האישיות מתעצבת, ההורמונים מבעבעים והתחושה היא שאף אחד לא מבין, הספרים הופכים פעמים רבות לרפסודה של שפיות. האחים המו"לים אסף וחגי ברקת החליטו לעשות מצווה להורי וילדי ישראל, ויצרו ספר אנתולוגי בשם "מדריך הרפתקה לספרי נוער", וריכזו בו את 80 הספרים הטובים ביותר לקוראים הצעירים – הספרים הכי אהובים, חשובים ומשפיעים שנכתבו אי פעם לנוער. כל ספר במדריך שם דגש על נושאים שונים, ואהוב מסיבות שונות. לפניכם כמה מהספרים המומלצים במדריך.

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by ℂ ℕ (@focanaresenha) on

פוליאנה: להתגבר על כל המכשולים

אחד המוטיבים המרכזיים בספרות הילדים והנוער הוא גיל ההתבגרות והקשיים שהוא מעמיס על הגיבורים, שהם בני גילם ודמותם של הקוראים. דמויות שמתגברות על קשיים ומצליחות למרות הכל הן אהובות במיוחד, ואחת האהובות שבהן היא פוליאנה, גיבורת ספרה של אלינור ה. פורטר. היא מתחילה את הסיפור כילדה ענייה שמתייתמת מהוריה ונשלחת לגור אצל דודתה הקפדנית. הדודה מתייחסת לילדה בנוקשות, אך פוליאנה האופטימית מתגברת על הקשיים בעזרת "משחק השמחה" שלמדה מאביה, וגם כאשר היא נפצעת בתאונת דרכים, היא לא מוותרת ומצליחה למצוא שמחה בעצמה, ולהביא שמחה לאחרים.

עוד ספרים במדריך שבהם הגיבורים מתמודדים עם מכשולים: רובינזון קרוזו, הלב, סוד הגן הנעלם, בית קטן בערבה, אשמת הכוכבים.

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Moomin (@moominofficial) on

משפחת המומינים: לקבל את השונה

מעבר לעובדה שהם פשוט מקסימים, ספרי המומינים מאת טובה ינסון הם דוגמה נהדרת לספרות מופת. "חורף קסום" הוא הטוב מכולם.
הוא מתרחש בחורף, בתקופה שבה כל המומינים ישנים. מומינטרול, גיבור הספר והסדרה, מתעורר פתאום לעולם קר ולא מוכר. הוא פוגש חברים חדשים ועובר הרפתקאות שונות. אחד הנושאים הבולטים בספר הוא קבלת השונה והאחר. מעבר לכך שמומינטרול עצמו נאלץ להתאים את עצמו לעולם שאינו מכיר, כמעט כל הדמויות בספר מתארות מצבים שונים של זרות ואחרות – יצורים ביישנים, קטנים, בודדים ואפילו בלתי נראים – אך כולן מתקבלות כמו שהן.

ספרים נוספים במדריך עם מוטיב של קבלת השונה והזר: אל תיגע בזמיר, פנג הלבן, מעיין הנצח, פלא, דמדומים

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Laguna Vintage (@lagunavintage) on

בילבי: כוח נשי במלוא מובן המילה

בילבי, הג'ינג'ית בעל הצמות והגרביים הארוכים, גיבורת ספרה של אסטריד לינדגרן, מתוארת כילדה החזקה ביותר בעולם – כזאת שיכולה להרים ביד אחת את הסוס שלה, ומסתדרת טוב מאד עם גנבים שפורצים לביתה.
מעבר לכוחה הפיזי, בילבי מפגינה גם כוחות נפשיים – היא יתומה מאם ואביה נמצא מעבר לים, ולכן היא גרה לבדה בביתה, אך לא נראה שזה מפריע לה במיוחד. היא דואגת בעצמה לכל צרכיה, ולא מאפשרת למבוגרים לכפות עליה סמכות במסגרות כמו בתי ספר. להיפך – היא "מגדלת" את הקוף ואת הסוס שלה, ומהווה דמות אם לילדי השכנים. וחוץ מזה, היא גם מצחיקה נורא, מי צריך יותר מזה?

עוד ספרים עם דמויות נשיות חזקות: הקוסם מארץ עוץ, ילדי המסילה, יומנה של אנה פרנק, משחקי הרעב.

גבעת ווטרשיפ: לראות את העולם דרך עיני החיות

בספרי ילדים ונוער רבים מהגיבורים הם בעלי חיים. כמעט מראשיתה של הספרות, חיות היו דרך טובה להעביר סיפור, אגדה או משל. כשעושים את זה טוב במיוחד, כמו בספר "גבעת ווטרשיפ" מאת ריצ'רד אדמס, גם הקוראים האנושיים יכולים לראות את העולם דרך העיניים של בעלי החיים.
"גבעת ווטרשיפ" מתאר באופן מורכב ומרגש את מסעה של חבורת ארנבונים בחיפוש אחר בית חדש, בעולם מלא אויבים - טורפים, חבורות ארנבונים יריבות, וגם אנחנו, בני האדם. אחת הסיבות שהפכו את הספר לאחד מרבי המכר הגדולים של כל הזמנים, היא שבעולם טכנולוגי, עירוני ומתועש כמו שלנו, כל אחד מאיתנו זקוק לפעמים למגע של טבע ולהבנה שאנחנו לא לבד על פני כדור הארץ.

עוד ספרים שמתארים את המציאות דרך עיני החיות: הסייח השחור, ספר הג'ונגל, במבי, הרשת של שרלוט. 

 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 

A post shared by Dani Sfarim (@dani_sfarim) on

הספר "מדריך הרפתקה לספרי נוער - 80 הספרים שאנחנו אוהבים במיוחד" בעריכת חגי ואסף ברקת, בהוצאת אוקיינוס, עכשיו בחנויות