אם את בהריון ונוהגת לשתות אלכוהול במחשבה שכמות קטנה לא תזיק, כדאי שתחשבי פעמיים. כבר שנים רבות ידוע שקיים קשר בין שתיית כמות גדולה של אלכוהול לבין מומים מולדים אצל העובר, אך השאלה אם גם כמויות קטנות מזיקות נותרה פתוחה . במחקר שהתפרסם בחודש אוקטובר האחרון נטען שכמות אלכוהול מתונה אינה מזיקה לעובר, אך מחקר חדש סותר טענה זו וטוען שגם כמות קטנה של אלכוהול עלולה לפגוע בעובר.

אישה בהריון וכוס יין (צילום: ValuaVitaly, Istock)
שלושה תינוקות נולדו עם תסמונת אלכוהול עוברית | צילום: ValuaVitaly, Istock
במחקרים רבים נמצא ששתיית כמויות גדולות של אלכוהול בהריון  עלולה להוביל ללידת עובר מת או לתסמונת האלכוהול העוברית – תינוקות שנולדים עם תווי פנים מעוותים, קומה נמוכה ובמקרים חמורים גם פגיעה מוחית קשה. כעת, קבוצה של חוקרים מאירלנד רצו לבדוק את הטענה לפיה לכמויות אלכוהול קטנות אין השפעה דומה על העובר.

 כמות אלכוהול "בטוחה"? החוקרים מפקפקים

במחקר, שנערך באוניברסיטת טריניטי קולג' בדבלין, נבדקו 60,000 ילדים בני חמש שנולדו בין השנים 2000 ו-2007. 80 אחוזים מהאמהות במחקר דיווחו ששתו אלכוהול במהלך ההריון שלהן. מתוכן, רוב הנשים שתו כמות אלכוהול קטנה (עד חמש כוסות בשבוע), חלק מהן שתו כמות בינונית (בין 6 ל-20 כוסות) וחלק קטן – כמות גדולה (יותר מ-20 כוסות).

 מתוך כל הילדים שנבדקו, שלושה נולדו עם תסמונת האלכוהול העוברית. אימו של אחד מהם שתתה במהלך ההריון כמות אלכוהול קטנה, השנייה שתתה כמות בינונית והשלישית – כמות גדולה.

 העובדה שאימו של אחד הילדים עם תסמונת אלכוהול עוברית צרכה כמות אלכוהול מתונה בהריון גרמה לחוקרים לפקפק בדעה לפיה ישנה כמות אלכוהול "בטוחה", שאישה יכולה לשתות בלי לסכן את העובר. פרופ' דיירדה מרפי מצוות המחקר אמר: "אנחנו ממליצים שייערך מחקר נוסף בנושא לפני שתהיה הנחיה לנשים שכמות אלכוהול קטנה היא בטוחה".

 "השאלה היא המידה"

ד"ר בני שכטר, מומחה בגניקולוגיה ומיילדות, לא מתרגש מהממצאים. "כמעט כל חומר עשוי להיות בעייתי כשצורכים אותו בכמויות גדולות וכמו הרבה דברים, גם לגבי אלכוהול השאלה היא המידה.

 מחקרים רבים הראו שכמות קטנה של אלכוהול אינה מזיקה. יתכן שממצאי המחקר הנוכחי נובעים מכך שהכמות שנבדקה היא לא כל כך מתונה – חמש כוסות בשבוע זה הרבה."

>> בחני את עצמך: מה את יודעת על תזונה בהריון?