אין תמונה
אבל זה מרגיע וכיף

אם סיימת בהצטיינות את קורס היוגה הריון שלך ואת מצפה ללידה טבעית, ייתכן ותשקלי שינוי בתוכנית. חוקרים שוודיים טוענים כי שיטות טבעיות להקלה על כאבים במהלך לידה אינן מועילות לנשים. נשימות, הרפיה, עיסויים, יוגה וקורסי הכנה ללידה אלטרנטיבית לא מורידים את שיעורי הניתוחים הקיסריים או את הצורך בשימוש במכשירים בלידה.

לפי המחקר, נשים שהשתמשו בשיטות טבעיות להקלה על כאבים (גם אם לא תכננו לידה טבעית מלאה) השתמשו באפידורל באותה שכיחות כמו נשים שלא טרחו להיעזר בעיסויים או נשימות.

"היעדר היתרונות בכל אותן שיטות טבעיות מאכזב", אומר פרופ' פיליפ סטיר, עורך BJOG, מגזין בינלאומי שעוסק במיילדות ובגניקולוגיה שבו פורסם המחקר. "המחקר למעשה מצביע על כך שתהליך הלידה מושפע בעיקר ממבנה האישיות של ההורים לעתיד ולא מתרגולים של שיטות שונות". לדברי סטיר, קורסים רגילים להכנה ללידה מספיקים בהחלט.

"מחקר מוגבל בלבד"

המחקר נערך בשוודיה בשנים 2007-2006, וכלל כאלף בני זוג שציפו לילדם הבכור, שחולקו באופן אקראי לשתי קבוצות. הקבוצה "הטבעית" למדה טכניקות רגיעה, נשימה ותרגילים גופניים להקלה על כאבים. הקבוצה השנייה, "הסטנדרטית", לא קיבלה מידע על שיטות אלטרנטיביות, אלא רק על שיטות רפואיות הנהוגות בבתי החולים במדינה.

החוקרים ציפו שנשים בקבוצה הטבעית יזדקקו לפחות ניתוחים קיסריים ולהתערבות רפואית מועטה דוגמת שימוש באפידורל ולידת מכשירים. אולם בשתי הקבוצות היו תוצאות זהות: 52 אחוז מהנשים בשתי הקבוצות ביקשו וקיבלו אפידורל, ו-66 אחוז מהלידות היו רגילות. 20 אחוז מהלידות בקבוצה ה"טבעית" היו באמצעות ניתוח קיסרי לעומת 21.5 אחוז בקבוצה ה"סטנדרטית". כמו כן, 14 אחוז מהלידות בקבוצה הטבעית היו בעזרת מכשירים (מלקחיים), לעומת 12 אחוז בלבד בקבוצה השנייה.

בבריטניה התקבלו תוצאות המחקר בתדהמה מסוימת. "מדובר במחקר מוגבל בלבד", טענה בלינדה פיליפס מהקרן להורות. לדבריה, השיטות הטבעיות מוערכות מאוד על יד הורים וכוללות מידע בנושאים רבים בהם הורות, תזונת תינוקות, שיטות לידה ועוד.

ד"ר קרלוס רוזנברג, גינקולוג ומיילד אמר בתגובה: "לא קראתי את המחקר המלא אבל אני יודע שהמכון שבו נערך בשוודיה הוא חשוב ורציני. עם זאת מפתיעה אותי התוצאה לפיה אין הבדל בין שתי הקבוצות ומפתיע אותי אחוז ההתערבות הגבוה בלידות במדינה. זה נראה לי המון ששליש מהנשים לא יולדות בלידה טבעית אלא בניתוח קיסרי או בהתערבות מכשירנית".

לדברי ד"ר רוזנברג, לפי Cochrane Reviews, גוף שעורך מחקרים על בסיס מחקרים רבים, והוא מקובל ומוסמך בכל העולם – בבדיקת השפעות הרפואה האלטרנטיבית בשיכוך כאבים בלידה נמצא באופן מובהק שהיפנוזה ואקופונקטורה יעילים. נשים שהשתמשו בהם הזדקקו פחות לאפידורל".