בחילות בהריון (צילום: istockphoto)
מה זה בחילות בוקר לעומת גאון במתמטיקה? | צילום: istockphoto

סובלת מבחילות איומות במהלך ההריון? נסי לראות את הצד החיובי בעניין: רופאים סבורים שילדים שאמותיהם חוו בחילות והקאות במהלך ההיריון ישיגו ציונים גבוהים יותר במבחני איי-קיו. לפי ההסבר אותם הורמונים שגורמים לבחילות בהיריון עשויים לסייע בהתפתחות האינטליגנציה של התינוק שלהן.

הממצאים, שפורסמו באתר ה-Journal of Pediatricrs ודווחו במגזין New Scientist מראים שחומרת הבחילות מנבאת בצורה ברורה ציונים גבוהים יותר של הילד במבחני אינטליגנציה.

ד"ר אירנה נולמן, מבית החולים לילדים בטורנטו, קנדה, אמרה: "הממצאים שלנו מעלים אפשרות לקשר בין בחילות של האם והתפתחות הנוירולוגית של הילוד". לדבריה, יש לערוך מחקרים מעמיקים יותר כדי להבין את התופעות הנגרמות בשל תופעת הבחילות השכיחה. "בחילות הבוקר הן תופעה נפוצה ומסקרנת, ויש לחקור אותה לעומק".

מדענים חושבים שהבחילות הן תוצר לוואי של השינויים ברמות של הורמונים מסוימים – HCG ו-תירוקסין - במהלך ההיריון. השינויים ההורמונאליים מסייעים לגוף להבטיח שהשלייה מתפתחת כראוי, ומעבירה את חומרי ההזנה החיוניים לתינוק.
המחקר עקב אחרי 121 נשים שנכנסו להיריון בין השנים 1998-2003. באיי-קיו של ילדיהן נבדק בין הגילאים שלוש לשבע. גורמים נוספים שנלקחו בחשבון במחקר הם האיי-קיו של האם, כמה אלכוהול היא צרכה במהלך ההיריון, והמצב הסוציו אקונומי – ידוע שהגורמים האלה עשויים להשפיע על האיי-קיו של הילד.

בעוד שמחקרים קודמים העלו את הסברה שהבחילות מגינות במידה מסוימת על העובר, הרי שההשפעות לטווח ארוך שלהן, גם על האינטליגנציה, לא נחקרו בעבר ישירות.
ד"ר רונן מוסרי, רופא ילדים, אמר: "יש לבדוק בדיוק איך המחקר נערך ומה המתאמים, מה שבאמת חשוב זה שעכשיו נשים יוכלו להתנחם קצת – נכון שיש להן בחילות בוקר, אבל אולי בזכות זה הילד שלהן יהיה חכם יותר"/