זוג מחובק בהיריון (צילום: Justin Horrocks, Istock)
קונדום וגלולות? לא רלוונטיים | צילום: Justin Horrocks, Istock
סקס טוב בתקופת ההיריון אולי נשמע לכם כמו תרחיש בלתי אפשרי, אבל למעשה יש לכם את כל הסיבות לקוות לו. בזמן שבו אתם מצפים לילד משותף וחשים קרובים מאי פעם, יחסי המין יכולים להיות טובים מתמיד; אם עד לא מזמן אתה עוד חששת שמא הקונדום ייקרע ואת הקפדת להישאר בתנוחה המסוימת שבה הבטן נראית הכי שטוחה שאפשר - הרי שעכשיו אתם יכולים להתמסר לסקס משובח ונטול דאגות.

אורגזמה? ממש לא מסוכן

 בניגוד למה שנהוג לחשוב, אצל רוב הנשים אין שינוי בתשוקה למין במהלך ההיריון. "עם זאת, נשים עלולות לחוש פחות נחשקות בשל גזרתן ולהירתע מיחסי מין", אומר ד"ר שרגא וקסלר, רופא נשים בכיר ומנתח בבית החולים "אסותא" ומיילד בבית החולים "מעייני הישועה". "כמו כן תיתכן ירידה בחשק המיני בשליש הראשון להיריון, שנובעת מהעייפות האופיינית לתקופה זו".

ולכל האבות והאימהות לעתיד שחוששים לפגוע בעובר, בשורה: יחסי מין לא יכולים לפגוע בתינוק; "למעשה, כמעט בלתי אפשרי לפגוע בתינוק שברחם, שכן הוא מוגן מפני חבלות", מסביר ד"ר וקסלר. "הפקק הרירי שברחם מגן עליו מפני זיהומים, אך הוא אינו בלתי חדיר כך שיש להשתמש באמצעי הגנה אם ידוע על זיהום אצל בן הזוג.

"גם אורגזמה אינה מסכנת את האישה ההרה, שכן התגובות הפיזיות בגוף האישה בזמן אורגזמה - אינן משפיעות על התינוק כלל. מקסימום, לנשים מסוימות אורגזמה יכולה לגרום לכאבי בטן שאינם מסוכנים, ואצל אחרות היא יכולה ליצור התכווצויות רחמיות קלות, אך אם אין לאישה היסטוריה של לידה מוקדמת, אין כל חשש". 

מתי בכל זאת חשוב להיוועץ ברופא לפני קיום יחסים?
"אם הופיעו כאבים בנרתיק, דימום, ירידת מים או שאובחנה שיליית פתח, או אם לאישה יש היסטוריה של הפלות או לידה מוקדמת. ככלל, כמובן שיש להימנע מתנוחות שיוצרות עומס על הבטן, ובמקרה של אי נוחות או לחץ פיזי פנימי - רצוי להימנע מחדירה עמוקה. ניתן גם לשנות תנוחה או להשתמש בקרם או בג'ל מיוחדים לאזור הנרתיק".

האם יחסי מין עלולים לגרום לדימומים או לצירים מוקדמים בתחילת ההיריון?
"לרוב לא אמורים להיות דימומים, אבל ייתכנו דימומים קלים או הפרשות דמיות לאחר קיום יחסי מין, בשל ריבוי כלי דם בצוואר הרחם במשך תקופת ההיריון ולפני לידה. דימומים אלה לרוב אינם מסוכנים אך מומלץ להתייעץ עם רופא כדי לוודא שאין מקורם בבעיה אחרת.

בטן היריונית (צילום: lisegagne, Istock)
יחסי המין יכולים להיות טובים מתמיד | צילום: lisegagne, Istock
 "צירים לא אמורים להופיע בשליש הראשון, אבל בשליש השני ובעיקר בשלישי, יחסי מין מעלים את הסיכון ללידה מוקדמת. בנוזל הזרע ישנם פרוסטגלנדינים - חומרים שידועים כמעודדים פעילות רחמית. גם גירוי הפטמות יכול לזרז לידה לקראת סוף ההיריון". 

מין אוראלי? לא תמיד מומלץ

ויש גם מצבים שבהם מומלץ להימנע מיחסי מין לחלוטין. ד"ר וקסלר מונה אותם: "כשהשיליה נמוכה, ממוקמת ליד צוואר הרחם או אפילו מכסה אותו; כשמופיעים צירים לפני השבוע ה- 37 להיריון, קיים איסור לקיים יחסים גם לאחר שהצירים חלפו שכן צירים מוקדמים גורמים לפתיחת צוואר הרחם וללידה בטרם עת; כאשר מופיע דימום ואגינלי, כלומר דימום ממש ולא כתמים ורודים בהירים – יש להיוועץ ברופא. דימומים בהיריון יכולים לנבוע מהשתרשות ההיריון, אך הם יכולים להעיד גם על הפלה, על הריון מחוץ לרחם, על זיהומים או על בעיות בשלייה וגם על תחילתה של לידה.

"אם לבן הזוג היה בעברו הרפס באיברי המין, אין לקיים יחסי מין בשליש האחרון של ההיריון. כמו כן, יש להימנע ממין אוראלי בשליש האחרון של ההיריון אם בן הזוג סובל מהרפס השפתיים.
"בכל מקרה, אם חל עליכם איסור כלשהו לקיים יחסי מין בהיריון, בררו האם הכוונה היא ליחסים מלאים, או רק לאורגזמה ולמין אוראלי".

"כדי שיחסי המין בהיריון יהיו מספקים, יש להתייחס לתקופה זאת כנפרדת מהחיים הזוגיים הקודמים וללמוד את בת הזוג מחדש", מסבירה מאיה מלכה זילברמן, מתמחה בטיפול משפחתי וזוגי וחברת "האגודה הישראלית לטיפול במשפחה ובנישואין וחינוך בחיי המשפחה". "אפשר ורצוי להיפתח לאופציות חדשות כדי למצוא את הדרך לענג ולהתענג במסגרת התנאים, הגוף והרגשות החדשים"

איך למשל?
"מין אוראלי הוא דרך מצוינת להגיע לסיפוק בהיריון, במיוחד כאשר האישה מתחילה לחוש שהתנוחות השונות מכבידות עליה.

"הבעיה העיקרית ביחסי מין בהיריון עלולה להיות אי התאמה בין הצרכים המיניים של בני הזוג. חשוב להדגיש שמלבד אוננות, אפשר ורצוי לעשות סקס לאו דווקא מתוך להט ותשוקה אלא כאקט של רצון טוב לענג את בן או בת הזוג. אחרי הכל, למה לא להיות נדיבים? בדיוק כמו שאפשר להכין מרק חם למישהו שאוהבים למרות שעייפים, כך אפשר לענג אותו מבלי לחוש תשוקה בוערת. כדי להגיע לאקט מיני, לא תמיד שני בני הזוג צריכים להיות להוטים לכך".