אם אתם הורים, אין ספק שהבריאות של ילדכם נמצאת בראש סדר העדיפויות שלכם. בין הקפדה על תזונה נכונה ופעילות גופנית, האם שמעתם על חשיבות בדיקות הראייה כבר בגיל צעיר? "ליקוי ראייה בקרב ילדים שאיננו מטופל במועד, עלול לגרום לנזק בלתי הפיך לראייה", מסביר פרופ' יאיר מורד, מנהל היחידה לרפואת עיניים לילדים ופזילה במרכז רפואי אסף הרופא. "בשנות החיים הראשונות מערכת הראייה עדיין נמצאת בשלבי התפתחות ובנייה ועל כן חשוב מאוד לאתר ליקויי ראייה לפני גיל 6 ולטפל בהם בקלות על ידי משקפיים או טיפולים נוספים". מוסיף  פרופ' מורד.

על פי סקר שנערך על ידי מרכז המחקר והמידע של הכנסת, כבר בגילאי בית-הספר מתחילים להופיע ליקויי ראייה הנפוצים גם בקרב מבוגרים, והעיקרי ביניהם הוא קוצר ראייה. כמו כן התגלה ששיעור הסובלים מהפרעות ראייה בקרב ילדים ומתבגרים עד גיל 18 בישראל עומד על יותר מ-20 אחוז.

מערכת החינוך נוהגת לערוך בדיקת ראייה לתלמידים בכיתות א' ו-ח', אשר מתבצעת על-ידי שירותי הבריאות לתלמיד. עם זאת עוד עולה מן הסקר, כי המעקב אחר תלמידים שהופנו לבדיקת רופא עיניים בעקבות הבדיקה בבית הספר לוקה בחסר, ורק כ-16 אחוז מן התלמידים שהופנו אכן הגיעו להיבדק אצל רופא עיניים. בנוסף, יש לקחת בחשבון כי בין שני המועדים בהן מבוצעת הבדיקה (כתה א' וכתה ח') קיים פער בן שמונה שנים, במהלכו עשויות להתפתח לא מעט הפרעות ראייה.

"זו השנה השלישית שאנו מקדישים את הפעילות החברתית השנתית שלנו למען הגדלת המודעות לחשיבות בדיקות ראייה בקרב ילדים. מסביר אלרועי תורג'מן, מנכ"ל רשת אופטיקנה. "אנו מאמינים שלכל אחד מגיעה הזכות ליהנות מראייה טובה ובריאה, בטח ובטח ילדים שלרוב אינם יודעים להצביע על בעיית הראיה שלהם. אנו גאים להוביל את המהלך הזה ומקווים שכמו בכל שנה, הוא יגרום לאלפי הורים לילדים שסובלים מליקוי ראייה לאבחן ולטפל בבעיה בזמן".

כך תוכלו לממש את הזכות

כל שעליכם לעשות זה להכנס לאתר ייעודי שהוקם למטרת הפרויקט ושם להזין את תאריך הלידה של הילד או הילדה שלכם. לאחר מכן תקבלו הודעת SMS עם קוד שובר למכשיר הנייד. השובר יקנה זכאות לבדיקת ראייה על ידי אופטימטריסט מומחה ברשת אופטיקנה.

במידה ואכן יתגלה ליקוי, ילדכם יהיה זכאי למשקפי ראייה (עדשות+ מסגרת) חדשים אותם יקבל עד 7 ימי עסקים. את קוד השובר ניתן יהיה לממש בכלל סניפי הרשת, הפרוסים בכל רחבי הארץ והוא תקף למשך 5 ימי עסקים מרגע קבלתו.