פנימית הרזיה
עובדים עם הילדים על עבודת צוות, משום שבהרבה מקרים הם סובלים מבידוד חברתי. הפנימייה | צילום: צילום מסך daily mail

בעוד השמנת היתר בילדים ונוער הופכת למגיפה בריאותית של ממש ברחבי העולם, ואפילו בישראל היא כבר נותנת את אותותיה, כאשר רק השבוע נודע כי רבע מהילדים בבתי הספר סובלים מהשמנת יתר, יש להתחיל ולחפש פתרונות ותשובות לנושא. בארה"ב, בירת ההשמנה העולמית, ישנן לא מעט תכניות מיוחדות לילדים הסובלים מעודף משקל, ומחנות קיץ אליהם הם יוצאים ביולי ושבים בסוף אוגוסט קלים יותר, אך המפלט האחרון והאקסטרימי ביותר שיש לאמריקנים להציע בנושא הוא בית ספר לשמנים. פנימייה מיוחדת, מצומצמת ויקרה יותר מלימודים באוניברסיטת יוקרה, המציעה לתלמידיה לחזור הביתה לחופשות הטרימסטר כשהם קלים בעד 45 ק"ג.

פנימית הרזיה - ג'ייסון אלכסנדר עם אמא שלו
הוריד 45 ק"ג ממשקלו בארבעה חודשים. ג'ייסון אלכסנדר מגיע לחופשה בבית | צילום: צילום מסך daily mail

מתנתקים מהבית

בית הספר, "מיינדסטרים" שמו, ממוקם באיזור כפרי בדרום קרוליינה ונפתח באופן רשמי לפני ארבע שנים בלבד, מאז צבר פופולריות והביקוש להתקבל אליו רק עולה. מדובר בתחנה האחרונה עבור ילדים רבים שהמצב הגופני שהגיעו אליו מתחיל לאיים על חייהם. בית הספר הוקם כניסוי קיצוני ומעורר מחלוקת מבחינת גישתו להשמנת יתר. מגיעים אליו ילדים בני 11-17 שמשקלם עובר ב-13 ק"ג לפחות את המשקל הנורמלי, כשהמטרה היא לשלוף אותם מתוך סביבתם הלא בריאה ולהכניס אותם לסביבת פנימייה שהיא גם בית ספר רגיל וגם בית ספר לדיאטה ואורח חיים בריא. התלמידים, שהניתוק מהבית לא פשוט לרבים מהם, בעיקר הצעירים שבהם, מקבלים גם תמיכה רגשית ופסיכולוגית רבה.

גובה שכר הלימוד החודשי במוסד הנחשק הוא 6,250 דולר, והרשויות הן אלה שבוחרות את התלמידים בעצמן, בהמלצת רופאי המשפחה של המעוניינים להתקבל, שבמקרים רבים אינם צופים לילדים עתיד רחוק בהרבה מעל לגיל 18 אם ימשיכו במסלול הקיים. התלמידים עוברים אימונים מפרכים, מטפלים בסוסים ועובדים הרבה על עבודת צוות וקבוצתיות, מושגים שזרים לרובם בעקבות נסיונם כבודדים בחברה ונתונים לבריונות.

בית הספר הנסיוני נחשב להצלחה כבירה בתחומו, ומוסדות נוספים מסוג זה אמורים לקום בעקבותיו, שניים בעתיד הקרוב, בבוסטון ובטקסס. בינתיים רואים מנהליו בתלמידים שיוצאים ממנו שגרירים לאורח חיים בריא והצלחה. "אחוזי ההצלחה שלנו מדהימים", אומר בגאווה ריי טרבליוני, אחד ממקימי המקום. "אנו מחנכים את הילדים להיות מסוגלים לשמר את המנהגים שהם לומדים פה בעולם האמיתי. ועם זאת, פה הם עוברים דברים שבחוץ לא יכולים לקרות. בלוטות הטעם שלהם משתנות, הצורך של גופם בסוכר ומלח יורד. גם את ההורים אנחנו מלמדים איך לעזור לילדים כשהם חוזרים הביתה ומקיימים איתם פגישות חודשיות בהן אנו מעבירים להם הנחיות מדוייקות".

פנימית הרזיה - ג'ייסון אלכסנדר בעבר
בטלפון שלו עדיין קיימים זכרונות מהעבר | צילום: צילום מסך daily mail

פנימית הרזיה - ג'ייסון אלכסנדר עם אחותו
אפילו הוא מתקשה להאמין שהצליח לרזות כל כך הרבה | צילום: צילום מסך daily mail

ג'ייסון אלכסנדר בן ה-16 חזר עתה לחופשת חג המולד מבית הספר, לאחר שלא ראה את משפחתו מתחילת השנה. כשיצא לדרך שקל הצעיר 146 ק"ג. משפחתו כמעט ולא זיהתה אותו כשחזר, רק ארבעה חודשים אחר כך, במשקל של 101 ק"ג. "אני עכשיו במרחק של 18 ק"ג בסך הכל מהיעד שלי, שזה המשקל שצריך כדי להירשם לצבא", מספר אלכסנדר שמחכה לחזור ללימודים אחרי החג ולהמשיך את התהליך, "אני מרגיש מדהים. קשה לי להאמין שהגעתי למצב הזה בכלל, שהגעתי לגודל הזה".

_OBJ

>> לעמוד הפייסבוק "להיות הורים טובים" עשיתם לייק?

>> איך מלבישים נכון ילדים שמנמנים?