ילדים שוכבים על השטיח וצופים בטלויזיה (צילום: dorioconnell, Istock)
הרופאים ממליצים: לא יותר משעתיים ביום. ילדים צופים | צילום: dorioconnell, Istock

את זה שצפייה בטלוויזיה היא לא עיסוק בריא במיוחד לילדים – אנחנו כבר יודעים. עכשיו רשמו לפניכם נזק ספציפי: מחקר חדש שנערך באוניברסיטת מישיגן בארה"ב מגלה שצפייה ממושכת או משחקי וידאו עלולים לגרום ללחץ דם גבוה אצל הילדים, ללא קשר למשקלו או לפרמטרים בריאותיים אחרים.

"אנחנו יודעים ממחקרים קודמים שפעילות הכרוכה בישיבה מרובה נקשרת להשמנה, ושהשמנה נקשרת עם לחץ דם גבוה, אבל זאת הפעם הראשונה שאפשר לקשור ישירות בין פעילות הכרוכה בישיבה ללחץ דם", הסביר אחד מעורכי המחקר.

חצי שעה ביום אינה גורמת נזק

במחקר נבדקה רמת הפעילות הפיזית של 111 ילדים בגילאי שלוש עד שמונה למשך שבוע. לילדים הוצמד מד תאוצה שקבע את מידת הפעילות הגופנית שלהם בזמן הישיבה מול הטלוויזיה, בנוסף לדיווחי ההורים לגבי משך הזמן שבו צפו, שיחקו במשחקי מחשב, ציירו, ישבו או לקחו חלק בפעילויות רגועות פיזית.
התוצאות הראו שהילדים ישבו כחמש שעות ביום בממוצע, וישבו מול המסך כשעה וחצי בממוצע. הממצא המפתיע ביותר הוא שבשאר הפעילויות שהצריכו ישיבה, לא נמצא קשר ללחץ הדם של הילד. לעומת זאת כאמור, צפייה בטלוויזיה או ישיבה מול מסך (אבל לא בשימוש במחשב) התגלתה כבעלת השפעה על לחץ הדם.

ללא קשר למשקל הגוף, לחץ דם היה גבוה יותר משמעותית בקרב ילדים שהיו בעלי זמן המסך הרב ביותר, ביחס לאלה שהקדישו למסך זמן צפייה מינימלי (פחות מחצי שעה ביום).

כדי להילחם בבעיה, הציעו החוקרים שההורים יגבילו את שעות הצפייה של ילדיהם בהתאם להוראות האקדמיה האמריקאית לרפואת ילדים- לא יותר משעתיים של צפייה ביום, תוך שילוב עם פעילות גופנית בת שעה ביום לפחות.
"הבעיה הנוספת היא שצפייה בטלוויזיה באה בדרך כלל בתוספת נשנוש לא בריא, ולכן יכולה להוביל לתגובות של לחץ היוצרות הפרעות גם בשינה", הסבירו החוקרים. פחות זמן שינה נקשר גם הוא ללחץ דם.
הממצאים פורסמו ב- Archives of Pediatrics and Adolescent Medicine, אוגוסט 2008.