דובי צעצוע תלוי על חבל כביסה (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
לא כל כך תמימים מסתבר | צילום: אימג'בנק / Thinkstock
בימים אלו, בעקבות סערת הפוליו, הורים רבים שמים דגש רב על היגיינת הילדים, ובגנים ובבתי הספר מקפידים יותר מבעבר על שטיפת ידיים עם סבון לאחר שימוש בשירותים. אולם מחקר חדש שנערך בבריטניה מראה כי גורמי המחלות עלולים להגיע לילדינו ממקומות הרבה יותר מפתיעים. שליש מהאנשים שהשתתפו בסקר שהיווה חלק מהמחקר, מאמינים שמושב האסלה הוא המקום המזוהם ביותר בבית, אך מסתבר דווקא שהצעצועים התמימים הם הרבה יותר מזוהמים. על מושב האסלה הממוצע ניתן למצוא 1,600 חיידקים ל-100 סנטימטר מרובע, אבל סוגים שונים של משחקים לילדים נשאו באופן מפתיע הרבה יותר חיידקים.

טרמפולינה הכי מסוכנת

המחקר שבוצע על ידי יוניצ"ף, קרן החירום הבינלאומית של האומות המאוחדות לילדים, וחברת מוצרי הניקוי הבריטית Domestos, חושף כי צעצועים הם בעצם האביזרים הכי מזוהמים בבית. החוקרים, שבדקו את רמת החיידקים בבית ממוצע, דירגו את מרבצי החיידקים החמורים ביותר שנמצאים בסביבה הביתית. טרמפולינות גן היו העבריין הגרוע ביותר, עם רמות חיידקים של 640,000 חיידקים ל-100 סנטימטר מרובע. אופניים וכדורים שניהם הראו רמה של 14,000 חיידקים  ל-100 סנטימטר מרובע. על קונסולות משחקים נמצאו 7,863 חיידקים ל-100 סנטימטר מרובע, שזה כאמור כמעט פי חמישה ממושב האסלה הממוצע. בובות הדובי וצעצועים אחרים היו הרבה יותר נקיים, למרות שעדיין נמצאו עליהם 2,549 חיידקים ל-100 סנטימטר מרובע.

המחקר, שנועד לבדוק את רמת המודעות לגבי הימצאות חיידקים ובקטריות בסביבה הביתית, גילה כי שלושה מתוך חמישה אנשים מאמינים שילדים באים במגע עם הכי הרבה חיידקים כאשר הם בגן או בבית הספר. אבל ממצאי המחקר מראים כי אנחנו צריכים להיות מודעים ומודאגים יותר מהחיידקים האורבים ברחבי הבית שלנו. על זרועות הספה, לדוגמה, נמצאו פי 12 פעמים בממוצע יותר חיידקים מאשר על מושב האסלה הממוצע, ועל  ידית המקרר הממוצעת נספרו 7,474 חיידקים ל-100 סנטימטר מרובע.

למרות המודעות הגוברת לנושא היגיינה, בין היתר, עקב התפשטות חיידק הפוליו במחוזותינו, חשוב שנלמד את ילדינו לשטוף ידיים לא רק לאחר ביקור בשירותים, אלא גם לאחר שהם שיחקו במשחק בחוץ, או ברחבי הבית. "שטיפת ידיים היא כנראה הדרך היעילה והחסכונית ביותר להפחתת מחלות", אומרת ד"ר ליזה אקרלי, מנהלת המחקר. "פשוטו כמשמעו, הביטחון שלנו, ושל אחרים, הוא בידיים שלנו. אם נקפיד לשמור על נקיון ידינו, נמנע את העברת החיידקים שלנו לאחרים, וגם נפחית את הסיכוי לחלות מזיהומים שהושארו מאחור על ידי אנשים אחרים".

>> לעמוד הפייסבוק "להיות הורים טובים" עשיתם לייק?

>> איך מנקים צעצועים?