אין תמונה
לא עברה את החוויה לבדה. אלישה והדובון שלה

אולי היא עוד לא יודעת לקשור שרוכים בעצמה, ולא תמיד מצליחה לשתות בלי לשפוך, אבל אלישה האנטר מקנדה, בת שלוש בסך הכל, הצליחה להתגבר על סרטן השד, והיא האדם הצעיר ביותר בעולם שסבל אי פעם מהמחלה.

גוש שהלך וגדל

"אני יודעת שהיה לי סרטן בגוף", אומרת אלישה הקטנה. "ואז הרופאים הבריאו אותי. אני יודעת שחלק מהאנשים שיש להם סרטן הולכים לגן עדן, אבל אני בסדר עכשיו, ונשארת פה".

אלישה, שבקרוב יחגגו לה יום הולדת 4, כבר החלימה לחלוטין מהמחלה, אך נאלצה לעבור בדרך ניתוח מסקטומי – כריתת שד מלאה, אחרי שרופאים גילו לפני שנתיים גוש סרטני בחזה שלה.

אמא של אלישה, מלאני, גילתה את הגוש כשייבשה את ביתה לאחר אמבטיה. "זה היה גוש קטנטן וקשה, בגודל של אפונה", היא נזכרת. "הייתי בטוחה שמדובר באיזו ציסטה לא מזיקה, ובבדיקה ראשונה בבית חולים באמת אמרו שזה שום דבר, ושלחו אותנו הביתה, אבל הגוש המשיך לגדול. כשהוא הגיע לגודל של שני ס"מ, והתחיל להכאיב לאלישה, לקחתי אותה שוב לבדיקות. כשאמרו לי מה זה, הייתי המומה. לא היה לי מושג שילד יכול לחלות בסרטן השד. שמי שאין לו שדיים יכול לחלות בזה".

אלישה הובהלה לניתוח כריתה מלא, ו-16 קשרי לימפה הוצאו מבית השחי שלה על מנת לוודא שהסרטן לא הספיק להתפשט לשם. למרבה המזל, הבדיקה חזרה נקייה, ומשמעות הדבר שאלישה לא נאלצה לעבור הקרנות או טיפולי כימותרפיה והיא חזרה לביתה שלושה ימים לאחר הניתוח.

"הדיאגנוזה היתה שוק גם עבורנו", אומרת הרופאה המנתחת של אלישה, ד"ר ננסי דאון. "אני מטפלת במקרים של סרטן שד כבר 25 שנה ומעולם לא נתקלתי בפציינטית צעירה כל כך. היא המקרה הצעיר ביותר בעולם, כשרוב הנשים מאובחנות מגיל שלושים ומעלה. הסיכוי שהסרטן הזה יחזור קטן ביותר, אבל אלישה תצטרך לעבור בדיקות תקופתיות בשנים הקרובות. כאשר תהיה נערה, היא תצטרך לעבור ניתוח לשחזור השד שנכרת".

הדובון עזר לה להתמודד

אין תמונה
גם הרופאים היו בהלם. אלישה
זה הניתוח השני שאלישה עוברת בחייה. כשהיתה בת 8 חודשים עברה ניתוח לתיקון שפה שסועה איתה נולדה. מי שליווה אותה לשני הניתוחים, מלבד הוריה, היה הדובון שלה, אש. הוריה של אלישה הבינו שנוכחות הדובון עוזרת לביתם להתמודד עם סביבת בית החולים, והורו לרופאים להתייחס אל הדובון כאילו היה גם הוא פציינט בבית החולים. כך קרה שכאשר אלישה קיבלה מסיכת חמצן, גם אש קיבל אחת, ואלישה לא עברה את החוויה לבדה.

"עכשיו אלישה מאושרת", אומרת אמה, מלאני. "היא מרגישה שוב טוב, היא קופצנית, היא גדלה ומעלה במשקל. היא שואלת אותנו המון שאלות ואנחנו משתדלים לענות לה כמיטב יכולתנו. בינתיים היא מסופקת מהתשובות. אנחנו, מצד שני, בטראומה איומה שיקח זמן להתאושש ממנה".

נדיר, אבל יכול לקרות

הילדה השנייה הצעירה ביותר שאי פעם חלתה בסרטן השד היא האנה פאואל אוסלם מקליפורניה, שהייתה בת עשר כשאובחנה בשנת 2008.

"מקרי סרטן שד לפני גיל ההתבגרות המינית נדירים ביותר, וגם אחרי זה הם נדירים מאוד מתחת לגיל 15", אומרת ד"ר מיכל רביד, רדיולוגית מומחית ובעלת מכון רביד לממוגרפיה, אולטרסאונד ובריאות האישה. "רקמת השד בילדות קטנות יכולה להיות כבר קיימת למרות שעוד לא התחילה התפתחות הורמונלית, ולכן גם ישנה האפשרות הנדירה להתפתחות גידול סרטני. כמו כן, לא כל הגידולים הסרטניים בשד תלויים בגירוי הורמונאלי.

"כאמור, זהו המקרה המדווח הראשון של ילדה כה קטנה עם סרטן שד. באופן אישי, המקרה הצעיר ביותר בו נתקלתי היה בגיל 19, והבא אחריו בגיל 24, במהלך 20 שנות עבודתי בנושא. מגיל 25 ועד 30, ראיתי כמה מקרים, כולם עם נשאות גנטית או סיפור משפחתי חזק. מעל גיל 30, מספר המקרים הולך וגדל מדי שנה".

>> מכירים את הילדה שנרדמת 30 פעם ביום?