דרמה בשניידר: מומחי המרכז לרפואת ילדים שלפו השבוע סיכה חדה באורך שלושה סנטימטרים  וחצי מהריאה של פעוטה בת שלוש.  הפעוטה, שסבלה מהתקפי שיעול רבים ומחום גבוה לסירוגין במשך מספר שבועות, ביצעה צילום חזה במסגרת הרפואה הקהילתית, שם אותרה סיכה ארוכה וחדה שהתמקמה בתוך הריאה שלה. מיד לאחר מכן, היא הועברה בדחיפות למרכז שניידר לרפואת ילדים. בהתארגנות מהירה, התכונן בחדר הניתוח צוות רפואי מיומן לפעולת השליפה של הגוף הזר. הפרוצדורה הייתה מאתגרת במיוחד לנוכח החשש שהסיכה תנקב את הריאה.

ד"ר יורם שטרן, מנהל היחידה לדרכי נשימה עליונות במרכז שניידר, איתר את הגוף הזר, ובעזרת מלקחיים, באמצעות פעולה אנדוסקופית עדינה, שלף את הסיכה מהריאה של הפעוטה. יחד איתו, ביצעו את הניתוח המורכב צוות רב מקצועי: ד"ר משה היין, רופא בכיר ביחידת אף אוזן גרון; ד"ר מאיר מי-זהב, מנהל יחידת אסתמה במכון הריאות; ד"ר ילנה צייטלין, מנהלת מחלקת הרדמה והרופאה המרדימה ד"ר אלנה סנקו. לאחר שהפעוטה התאוששה מההרדמה, היא אושפזה במחלקת ילדים ג' להשגחה ולמחרת שוחררה לביתה במצב מצוין.

הסיכה שנשלפה מפעוטה בת 3 (צילום: המרכז הרפואי שניידר)
צילום: המרכז הרפואי שניידר

"להרחיק חפצים קטנים מהילדים"

"תינוקות וילדים קטנים אינם מתמודדים היטב עם מנגנון הבליעה והשאיפה בו זמנית. חשוב לזכור כי כל חפץ שמכניסים לפה, עלול להיכנס לדרכי הנשימה ואף להגיע לריאות, כפי שקרה במקרה הזה", מזהיר ד"ר שטרן. "לשמחתי, בפעולה משולבת של צוות אף אוזן גרון, ריאות, הרדמה וחדר ניתוח,  הצלחנו לשלוף את הסיכה מהריאה ללא פגיעה ובמהירות. הפעוטה חשה בטוב ושוחררה לביתה. אנו חוזרים ומתריעים בפני ההורים לשים לב ולהרחיק חפצים קטנים מהילדים, העלולים להיתקע בדרכי הנשימה".