הבחינו בין רשימת הרכיבים לבין טבלת הערכים התזונתיים

רשימת הרכיבים תופיע, בצד האחורי של המוצר, עליה יפורטו בסדר יורד מרכיבי המוצר. כלומר הרכיב הראשון בסדר ההופעה הוא זה שנמצא בכמות הגדולה ביותר במוצר.

בדקו האם שם המוצר תואם לרשימת הרכיבים

קחו שני לחמים, ובדקו האם הרשימה תואמת לשמו של המוצר, כך שאם התכוונתם לרכוש לחם מדגנים מלאים, ודאי תופתעו לגלות כי ישנם לחמים ששמם לא נאמן לתכולתם, וברשימת המרכיבים תוכלו למצוא קמח לבן בראש הרשימה (וזה כאמור, יעיד על כמותו במוצר).

טבלת הערכים התזונתיים - מה כדאי לחפש?

העולם כולו מזהה את בעיית ההשמנה והתחלואה הנלווית לה כאתגר של המאה הנוכחית, ארגוני הבריאות בעולם יוצאים בהנחיות להורדת כמויות הסוכר הנצרך באוכלוסייה הכללית. בקרוב תחל בישראל רפורמה המעודדת את הורדת כמות הסוכר, המלח והשומן הרווי. מזונות שיעמדו ברמות המומלצות יקבלו סימון חיובי על גבי האריזה וכך נוכל לזהות מוצרים שתכולת הסוכר, השומן והמלח בהם נמוכה יותר. עד שזו תיכנס לתוקף, היו אתם "בוחני המזון" של עצמכם.

הגודל כן קובע!

במהלך השנים האחרונות נוספים עוד ועוד מוצרים, בהם גם מוצרי שטראוס, בהם מוצגים ערכיו התזונתיים של המוצר גם בהתאם לכמות היחידה המוגשת. עם זאת, על מרבית המוצרים מצוינים ערכיו התזונתיים של המזון ל-100 גרם מוצר גם כאשר המזון ארוז באריזות הגדולות מ-100 גרם.

על מנת להבין כמה גרם של סוכר/שומן/חלבון נקבל מהמנה, יש לבדוק כמה הילד אוכל בפועל וכך להבין מה הכמות למנת אכילה. כך לדוגמא אם ילד אוכל חצי גביע יוגורט שמשקלו 200 גרם, הערכים המופיעים ל-100 גרם יהיו אלו שהוא מקבל בפועל. אם אדם מבוגר אוכל גביע שלם- עליו להכפיל ב-2 את הערכים כדי להבין כמה יקבל באכילה של 200 גרם.

אז כמה סוכר יש בזה?

המושג "פחמימות" כולל בתוכו "סוכרים " עמילנים ו"סיבים תזונתיים". חפשו מוצרים בעלי תכולה נמוכה ביותר של סוכר פשוט באותה קטגוריה של מזון.

ניקח לדוגמה את מקרר מוצרי החלב: גבינות ויוגורטים ללא תוספת סוכר יכילו סוכרים (לקטוז) שמקורם בחלב בלבד. הגבינות הממותקות והמעדנים עשויים להיות מאתגרים יותר  בקריאת ערכיהם התזונתיים.

חברת שטראוס שילבה במהלך הפחתת הסוכר בגמדים  מהלך צרכני חשוב – היא תרגמה עבור הצרכנים את כמות הסוכר המוסף לכפיות (1/2 כפית סוכר מוסף כ-2.5 גרם). בתכולת הסוכר המוסף  נמצא הסוכר המגיע ממחית הפרי ומהסוכר הלבן שמוסיפים להמתקה.

בנוסף לציון כמות הסוכר על גבי מכסה הגביע של גמדים, קיים גם פירוט הרכב הפחמימות בטבלת הערכים התזונתיים על גבי האריזה של המוצר.

הכל על שומן

חפשו מוצרים המכילים רמות נמוכות של שומן רווי.במוצרים בהם ישנו שומן שהוסף למוצר באופן יזום, העדיפו מוצרים שמקור השומן בהם מפורט ברשימת הרכיבים לעומת מוצרים בהם מקור השומן מופיע בשם כללי: "שומן צמחי"  שאינו מפרט את המקור והימנעו ממוצרים המכילים "שומן מוקשה" או "חצי מוקשה".  

ככלל הקפידו על בחירת מקורות מזון המכילים שומנים איכותיים לדוגמה :שמן זית או טחינה. ועל השולחן המשפחתי תוכלו להגיש גם אבוקדו, ממרח עשוי שקדים, או ממרחים ביתיים המכילים שמן זית או טחינה גולמית.

נתרן או בשמו המוכר: מלח

הנתרן- המוכר כמלח השולחן, משמש בתעשיית המזון גם בתפקיד של שימור, וליצירת הטעם או המרקם של המזון. באופן מפתיע ניתן לגלות במזונות "מתוקים" תכולת נתרן גבוהה, כך למשל תוכלו לראות רמות נתרן גבוהות בדגני בוקר מסוגים שונים.

העדיפו תמיד מוצרים בתכולת נתרן נמוכה כמה שיותר.

תזונת הילדים בידינו, היכולת שלנו לבחור את המזון עבורם, לצד הקניית הרגלי אכילה, ישרתו אותם לאורך כל החיים.