בהורות הכל עניין של איזון. מצד אחד, חשוב לנו לטפח את הילדים כמה שיותר, להטמיע בהם ערכים, לתת להם ידע, לפתח אצלם מיומנויות. שכל הזמן ילמדו דברים חדשים ויצמחו, ושבסופו של דבר יהפכו לבני האדם שאנחנו מקווים שהם יהיו. מצד שני, הם עדיין ילדים וצריך לזכור שכיף הוא ערך חשוב עבורם. הם צריכים ליהנות, להשתולל, להתפנק ובעיקר לא לדאוג מכלום. בשביל למצוא את האיזון הנכון בין השניים אספנו פעילויות, חוויות ומשימות שיגרמו לכל הצדדים להיות מרוצים. לגזור ולשמור.

1. קחו אותם לספרייה:

אחרי כל אחרי הצהריים שבילתם בחוץ הקיץ, מרגיש כאילו עוד גינת שעשועים אחת ואתם באמת יוצאים מדעתכם. מצד שני, אין לכם הרבה ברירות אלא לדאוג להם לפעילות – אחרת הם אלה שייצאו מדעתם. אז במקום עוד פעילות גנרית, קחו אותם לספרייה הציבורית (הממוזגת!) והנפיקו להם כרטיס. שוטטו איתם בין מדפי הספרים הקרירים, ספרו להם מה אתם אהבתם לקרוא בגיל שלהם, הקריאו כמה סיפורים, ושאלו כמה ספרים הביתה. הם יזכו לפעילות איכותית, נעימה ושקטה, והיי – גם אתם.

2. השקיעו תשומת לב בילד אחד:

כמה שהם צריכים את תשומת הלב שלנו. לעיתים זה נראה כאילו הם לא יודעים שובע. שרק נראה אותם, נקשיב להם, נצחק מהם. אבל לפעמים, זה פשוט לא אפשרי. אבל הנה חוויה קטנה שתעשה הבדל גדול: צאו להליכת ערב קצרה עם ילד אחד. זה יכול להיות טיול בשכונה, או סתם שיטוט ברחובות, רק אתם והוא בחצי שעה של זמן איכות. אתם תזכו לכמה רגעים של אחד על אחד וקצת שקט מכל ההמולה, והם ירגישו שאבא או אמא ממש מפנקים היום, וסביר להניח שיקבלו מנה גדושה של תשומת לב.

אבא ובן (צילום:  g-stockstudio, shutterstock)
רגעים של אחד על אחד | צילום: g-stockstudio, shutterstock

3. תגידו כן למשהו שבדרך כלל אסור:

ילדים יודעים שיש הרבה דברים שלא נסכים שהם יעשו, ברוב המקרים הם מקבלים את ה"לא" המסורתי, ואז חלקם מוותרים וחלקם ממשיכים לנסות בדרכים מרגיזות למדי (מישהו אמר טנטרום?). אבל אנחנו לא חייבים תמיד להגיד לא. - הרי הרבה פעמים אנחנו פשוט עושים את זה על אוטומט וגם לנו קצת נמאס. תבדקו איפה אתם יכולים לשחרר קצת – שיישבו על השיש, שיאכלו בסלון, שיקפצו קצת בשלוליות, גם אם אין להם מגפי גשם. הם יהיו אסירי תודה, ואתם תרגישו שפחות צריך להיות כל הזמן בשליטה.

4. תנו להם פינוק טעים שהם אוהבים וגם אתם:

כולנו יודעים מה קורה לילדים כשהם רעבים - רובם המכריע פשוט מאבדים את זה. מצד אחד אתם לא רוצים שהם יאכלו יותר מדי ממתקים וחטיפים, מצד שני לא כל ילד ישמח להצעה לאכול תפוח. סקוויז גמדים לדרך הוא , אתם תשמחו שהילדים שלכם אוכלים משהו בריא שלא מצריך מכם שום התעסקות ואפשר לקחת, ואילו הקטנים שאוהבים את הגרסה הניידת של גמדים, שמאפשרת להם לאכול בעצמם ולהרגיש עצמאיים, מקבלים מעדן טעים ומפנק.

ילדה אוכלת סקוויז גמדים (צילום: מנחם רייס)
פתרון שיוציא את שני הצדדים מרוצים | צילום: מנחם רייס

ילדים אוהבים טקסים, הם גם מאוד זקוקים ליציבות ולשגרה שנוסכת בהם ביטחון. מסורת שבועית יכולה להעניק להם עוגן קבוע – זמן שבו הם יודעים שההורים רק איתם. גם לכם זה יתן הרבה – שקט נפשי וזמן איכות עם הילדים. זו יכולה להיות מסורת של ערב משחקי קופסה שבו כל ילד בוחר משחק וכולם משתתפים, או סרט אחת לשבוע, אז כולם מצטופפים ומתכרבלים על הספה עם פופקורן והרבה אהבה. יש אינסוף רעיונות, וכולם ייהנו מהם.

6. הכינו איתם פלייליסט:

בין אם זו טיילור סוויפט או סטטיק ובן-אל, ייתכן שאתם כבר עברתם את שלב הפופ הקליט בחייכם, והטעם שלכם נוטה לכיוונים יותר מתוחכמים או וינטג'יים מזה של הילדים שלכם. אז נכון שקצת חבל לכם שאתם לא יכולים להשמיע לילדים את המוזיקה שאתם אהבתם בגילם, אבל תודו שהייתם נורא רוצים להתחבר למה שהם שומעים. אז רתמו את אחת האפליקציות הייעודיות, ספוטיפיי או אפילו יוטיוב, ושבו עם הילדים על פלייליסט משותף. כל אחד יכול לבחור שיר בתורו. לא רק שהפעילות הזו תקרב ביניכם ותלמד את שני הצדדים דברים חדשים, היא גם תגוון לכם קצת את הפסקול.