כשהורה שואל את ילדו איך היה בבית הספר, זה הדבר האחרון שהוא מצפה לשמוע: לפי דיווחי תלמידים שונים, ילדי כיתה ג' בבית ספר יסודי באיזור עמק חפר, תלמיד מכיתתם מאלץ אותם להביא לו ממתקים, כריכים וכסף ולא, הוא יציק ויכה אותם. התוצאה: הורי התלמידים משביתים זה השבוע השני, את הלימודים בכיתה עד אשר יימצא פתרון לבעיה.

לטענת הורי התלמידים, ילדיהם סובלים מהתלמיד שנוקט כלפיהם באלימות פיזית ומילולית כבר מתחילת השנה, וכעת הם אינם מוכנים יותר ללכת לבית הספר. אחת התלמידות סיפרה כיצד שילמה לו סכום שבועי, אחרים סיפרו שהתלמיד זרק עליהם כיסאות ואבנים.

"לא יעלה על הדעת שבמוסד חינוכי, תלמיד בכיתה ג' גובה פרוטקשן מתלמידים - אם זה בהפחדות, באיומים ובאלימות פיזית", זועם אחד ההורים. "למה אני צריכה שהילדה שלי תחזור הביתה בטראומה קשה. מפוחדת ולא רוצה לחזור לבית הספר. לא הגיוני שילד בן 9 יעשה ככל העולה על רוחו ומערכת החינוך תעמוד מנגד ולא תמצא פתרונות לכך", אומרת אם נוספת.

ההורים מספרים לנו כי פנו מספר פעמים להנהלת בית הספר על מנת למצוא פתרון לבעיה. אחד הפתרונות היה להצמיד לתלמיד סייעת אבל גם זה לא עזר לטענתם והתופעה חזרה על עצמה שוב ושוב. "היינו בכמה פגישות עם אנשי המועצה והנהלת בית הספר. אחרי פתרון הסייעת, הציעו שמורה ילווה באופן צמוד את הילד ויפקח עליו, אבל זה ממש לא פתרון", קבלה אחת האימהות, "מי ערב לחיי הילדים שלנו שיחזרו הביתה בריאים ושלמים מבחינה פיזית ונפשית? מה שקורה זה לא פחות משערורייה. משרד החינוך יודע על הבעיה מתחילת השנה אבל מזלזל בחיי ילדינו. לא ייתכן ש-37 ילדים יושבים בבית שבועיים ומשרד החינוך לא נוקף אצבע למצוא פתרון. הילדים שלנו יישארו בבית עד שיימצא פתרון הולם וזה אומר שהתלמיד יועבר לבית ספר אחר. אנחנו איבדנו את האמון במערכת החינוך".

כיתה ריקה (צילום: BonNontawat, Shutterstock)
התלמידים שובתים זה השבוע השני. אילוסטרציה | צילום: BonNontawat, Shutterstock
"מעשי האלימות מתרחשים על בסיסי יומי", טוענים ההורים במכתב ששיגרו לשר החינוך, נפתלי בנט. "האלימות גרמה לפציעות שונות פיזיות ונפשיות בקרב התלמידים, פציעות שגררו טיפולים נפשיים... המתנו בסבלנות למענה לביטחון ילדינו ולמוגנות שלהם בבית הספר, אך לצערנו סל הפתרונות שכלל בין היתר: הוספת אנשי צוות מסייעים ומערכת שעות מותאמת לתלמיד לא פתרו את האיום".

לדבריהם, כדי להגן על ילדיהם, נאלצו בלית ברירה להשבית את הכיתה עד להודעה חדשה. "לימודים זה דבר חשוב אבל ביטחון הילדים שלנו פי כמה יותר חשוב", הסביר הורה לתלמיד בכיתה, "אין לנו דבר נגד התלמיד אלא נגד מערכת החינוך שלא מוצאת פתרונות חינוכיים".

בימים האחרונים הורי התלמידים קיבלו מכתבים ממשרד החינוך ומנהלת בית ספר לפיהם הם מחויבים לשלוח את ילדיהם לבית הספר מאחר והם עוברים על החוק. "אנחנו לא ניכנע והילדים יישארו בבית עד שהנושא ייפתר", הדגישה אחת האימהות.

עם זאת, בימים האחרונים ניסה תושב בת חפר לשמש כמגשר בין הורי התלמידים להורי התלמיד בניסיון לסיים את השבתת הלימודים בכיתה. המגשר, לא הצליח במשימה שכן ההורים  שהשביתו את הלימודים לא הסכימו להגיע להסכם שיהיה מקובל על כל הצדדים. "לצערי, מי שנפגע מכל הסיפור הזה הם הילדים כולם. גם הילד, שלטענת הוריו, הוחרם על ידי חבריו וגם חבריו לכיתה שלא הולכים בגלל החלטת הוריהם להשבית את הלימודים. מישהו צריך לעשות לזה סוף. הייתי מצפה שמשרד החינוך יחד עם בכירי המועצה יישבו עם הצדדים ויסיימו את הסכסוך שפוגע בישוב", הסביר אחד המעורבים בגישור.

ממשרד החינוך נמסר: "גורמי המקצוע במשרד פועלים באופן נמרץ על מנת להגיע לפתרון מיטבי עבור כלל תלמידי הכיתה בתיאום עם הגורמים הרלוונטיים".

עו"ד אראל גלבוע אשר מייצג את משפחתו של התלמיד מסר בתגובה: "הילד הוא הקורבן בסיפור הזה. הוא זה אשר עבר התעללות קשה שהייתה כרוכה בסחיטה, איומים, התעללות פיזית וחרם. המשפחה עירבה בנושא את התקשורת והעלתה את מסכת ההתעללות שעובר בנם. בשל פחדיו, נשאר הילד בביתו כשהוא מבוהל ומפחד להתקרב לבית הספר. לאחר שהוריו פנו אלי כדי שאייצג אותם כעורך דין, פניתי לכל הגורמים הרלוונטיים, (כולל שתי פניות למנהלת המחוז שנשארו ללא מענה). בעקבות כך, החליטו ההורים בהמלצתי להחזירו ללימודים. הודענו למנהלת ביה"ס בלבד על שובו ללימודים ביום המחרת. למרבה התמהון, הגיע הילד לכיתה ריקה, מה שמלמד שהדבר הודלף להורים.

"בחלוף יותר משבוע ממשיכים ההורים, המונהגים ע"י קבוצה, הנוהגת לכאורה באגרסיביות כלפי המשפחה, להפר ברגל גסה את חוק לימוד חובה: הם ממשיכים לא לשלוח את ילדיהם לביה"ס. הילד, שהיה קורבן לאלימות ולחרם, נאלץ מדי יום להגיע וללמוד בכיתה ריקה, ולהמשיך ולחוות חרם שיש לגנותו. לצערי, כאמור, מרבית הטענות שהועלו בכתבה רחוקות מן האמת כרחוק מזרח ממערב. אותה קבוצת הורים לכאורה אינה בוחלת באמצעים על מנת לפגוע בילד, כולל הוצאת דיבתו רעה בניגוד לחוק איסור לשון הרע. לא במקרה הם מתחבאים מאחורי אנונימיות כשהם מוציאים דיבתו של קטין רעה. העובדה שהם ממשיכים ברגל גסה להפר את חוק לימוד חובה ומזה כשמונה ימים לא שולחים את ילדיהם לביה"ס מוכיחה כי מאמר חז"ל: 'כל הפוסל במומו פוסל' יפה בעניינם של הורים אלה.

"בשם הורי הילד, פניתי בכתב למנהלת מחוז המרכז, וכולי תמיהה על כי מחוז המרכז במשרד החינוך מיהר להיענות לפניית התקשורת ולהגיב, וזאת בניגוד להתנהלותו מול הורי הילד: עד מועד תגובתי זו, כאמור לעיל טרם הגיבה מנהלת המחוז לשלוש פניותיי אליה, שאושרה קבלתן בלשכתה, אליה בשם ההורים. לכן, בשם ההורים והילד, נדרשת ממנהלת מחוז המרכז במשרד החינוך הגב' עמליה חיימוביץ, ובהמשך לפניותיי לעיל, להיכנס לעובי הקורה ולמנוע מהורים המונעים משיקולים זרים שליליים לנהל את בית הספר".

 

>> כך תמנעו את האסון הבא עם הילדים בבריכה ובים