אמיצה (צילום: צילום מסך daily mail)
נוצרה על מנת לשבור את השטאנץ של הנסיכה. הדמות בסרט (משמאל) והבובה | צילום: צילום מסך daily mail
בקיץ הקודם הגיעה לחיי ילדות העולם, גיבורת דיסני מסוג אחר. לא עוד נסיכות מתקתקות ומסודרות הממתינות לנסיך אביר שיתאהב בהן ויציל אותן, אלא נערה אדומת שיער, הלוקחת את העניינים ואת החץ וקשת לידיה ויוצאת להרפתקה. קראו לה מרידה, שם כה מתאים בעברית, והיא שבתה את דמיונן ולבן של מיליוני ילדות קטנות. בחודשיים האחרונים מתברר שמי שמתקשה אל מול אופיה הסורר של מרידה אינו הקהל, אלא חברת דיסני עצמה, שיוצאת לשוק עם עוד ועוד גרסאות מעודנות וממותקות של מרידה, דבר שיוצר מרד וכעס גדול מצד הצרכנים. והסאגה הזו ממשיכה ומסתבכת עוד ועוד ככל שהזמן עובר.

"נערה אמיתית, לא מושלמת"

ההתפתחות האחרונה בסיפור היא יציאת הבובה הרשמית של מרידה, זו שעומדת לצדן של סינדרלה, שלגיה וחברותיה על המדף בחנות, אך בקושי ניתן לזהות שמדובר באותה נסיכה. הבובה החדשה נוצצת ומסודרת, תווי פניה מעוגלים ועדינים יותר, והיא דומה הרבה יותר לברבי מאשר לנסיכה שבדמותה נוצרה. הצעצוע החדש יוצא לשוק ימים ספורים לאחר שעצומת הורים התפרסמה בתקשורת, עליה חתמו מעל 200 אלף איש, בתגובה לתמונה מעודנת, ואפילו מינית, של מרידה ששחררה דיסני לאתר שלהם. גם דמותה של הנסיכה כתחפושת בפארקים של דיסני עברה את אותו טיפול מעגל פינות, ותרמה לרעש והזעם ההורי.

הבובה החדשה, הנמכרת על ידי רשת טארגט, לא רק עברה עידון של תווי הפנים, תספורת וקיבלה פרופורציות של ברבי, היא גם לובשת שמלת נסיכה תכולה, רחוקה מאוד ממה שבת דמותה היתה לובשת אי פעם, זאת על פי הצהרתה בסרט. העצומה קיבלה את תמיכתה הפומבית של יוצרת הסרט, ואחת משני הבמאים שלו, ברנדה צ'פמן, ונכתב בה: "מרידה היתה הנסיכה שאינספור הורים וילדות חייכו לה – חזקה, בטוחה בעצמה, מצילה את עצמה, מוכנה להרפתקה. היא נראתה כמו נערה אמיתית, ולא מושלמת. העיצוב מחדש שלה על מנת לצרף אותה ליתר הנסיכות עושה לה ולמיליוני המעריצות שלה שירות איום. מרידה מעצימה את הילדות הללו. בהפיכתה לרזונת וסקסית החברה שולחת מסר שהמקור, האורגינל, מוכרח להתאים את עצמו ולהיות קונפורמיסטי".

"אני חושבת שמה שהם עשו למרידה זה איום ונורא", אומרת צ'פמן. "אני מבינה שילדות קטנות העדיפו את הבובה הזו כי היא יותר נוצצת, ואין לי טענות לכך, אבל על הדרך הוסיפו בחברה למרידה גם מבט פתייני, רזון קיצוני ועוד. זה מזעזע בעיניי. מרידה נוצרה על מנת לשבור את השטאנץ של הנסיכה, לתת לילדות דמות חזקה להזדהות, משהו עם תוכן ועומק, לא עוד פנים יפות שממתינות לרומן רומנטי".

בדיסני לא התייחסו לעצומה ולביקורת באופן ישיר, למרות שהסירו את התמונות מאתר האינטרנט שלהם, אך לאחר שיצא עיצוב הבובה לתקשורת, והסערה החלה שנית, שחררו הצהרה קצרה: "מרידה מסמלת את המהות של נסיכת דיסני, זאת על ידי האומץ שלה. היא נשארת אותה גיבורה חזקה ונחושה עם אותן תכונות פנימיות, לא משנה מה היא לובשת. הבובה אמורה להשתלב בין יתר בובות הנסיכות של אותה הסדרה, ושינינו את כולן על מנת שיתאימו אחת לשנייה למרות שהן חוצות תרבויות וסגנונות של מאות שנים. העובדה שהיא מעט יותר מהודרת לא אומרת שהיא פחות עצמאית או נאמנה לעצמה".

>> כבר עשיתם לייק לעמוד הפייסבוק שלנו?

>> מיכל דליות: אל תקראו לילדות נסיכות