השנה נגמרה בחטף ותלמידי שכבה י"ב בבית הספר התיכון האזורי בכברי בגליל המערבי החליטו לחגוג. ביום ראשון שעבר הם קיימו נשף סיום במועדון בקריות, בניגוד להנחיות משרד הבריאות ומשרד החינוך.

"בכניסה תתקיים מדידת חום, והכול יתנהל לפי הנחיות של משרד הבריאות לכל הדואגים", נמסר בהזמנה שנשלחה בוואטסאפ.

לא ברור על אילו הנחיות מדובר, אבל תלמידי בית הספר, שמגיעים מנהריה והמועצות האזוריות מעלה יוסף ומטה אשר, פרסמו תיעוד של המסיבה בקבוצות אינסטגרם סגורות, שם אי אפשר היה לפספס את הצפיפות הגדולה. איש מהם לא חשב לעטות מסיכה.

בשבת הגיעה הודעה כי אחד התלמידים שהיה בנשף אובחן כחולה מאומת בקורונה. כל הבוגרים הטריים וכמה תלמידים בשכבות נמוכות יותר, יותר מ-100 בני נוער, קיבלו הוראה להיכנס לבידוד. בנוסף, ביום חמישי התגלה כי תלמידת י"א בבית הספר נדבקה בקורונה ולכן מספר תלמידים נוספים נכנסו לבידוד גם הם. מבדיקה עם משרד החינוך ובית הספר עולה כי כל התלמידים שנכחו במסיבה הונחו להיכנס לבידוד עד 5 ביולי.

האם מדובר ברשלנות של בית הספר? "המסיבה לא קשורה לבית הספר ולא למועצה", טוען מורה בבית הספר בשיחה עם mako, "התלמידים ארגנו את האירוע לבדם ללא ידיעת ההנהלה או שיתופה בכלל. בסוף תמיד מאשימים את המורים. אבל אנחנו לא אשמים. התלמידים התארגנו על דעת עצמם".

"זו חוויה שאף אחד לא ישכח. זוהי חוויה אחרונה עם כל השכבה והחברים לפני שכל אחד הולך לדרך משל", אומרת אחת התלמידות שהשתתפה באירוע. "לא קשה לי בבידוד וזה אפילו די שווה. זוהי חוויה של פעם בחיים.  ההורים שלי לא כועסים עלי ואפילו מבינים אותי. אני 12 שנים למדתי וחיכיתי לרגע לסיים את לימודי".

גם עומר, אחד מבוגרי בית הספר, לא מבין את הביקורת על קיום המסיבה. "זה לא פייר. אין לנו אפשרות לדחות את מסיבת הסיום. אנחנו צריכים לצאת ולחגוג כי לא תהיה אפשרות חוזרת למסיבות האלו. אף אחד לא תכנן להיות חולה אבל המציאות חזקה יותר מהכל".

נשף הסיום של תלמידי כיתה י
מסיבת הסיום של תלמידי בית הספר

"ניתן לקיים מסיבות רק לפי התנאים שפורסמו, אם הילדים בחסות הוריהם קיימו מסיבה באופן פרטי ולא בתחום בית הספר, ההורים שלהם אחראים עליהם מחוץ לשעות בתי הספר", אומר גורם בכיר במשרד החינוך.

הנחיות משרד החינוך קובעות שאירועי סיום השנה יכללו לא יותר מ-50 איש (כולל הורים וצוות), וחלה חובה על כל המשתתפים לעטות מסיכות ולשמור על ריחוק.

בתוך כך, עלו טענות נוספות מצד התלמידים על כך שבעקבות הבידוד, הם לא יכולים לגשת היום (ב') לבחינת הבגרות במתמטיקה. "גילינו היום שהיו בתי ספר שקיימו בחינות בגרות לתלמידים ששוהים בבידוד, וגם יקיימו בעתיד", אומרת כ', שפספסה גם היא את הבחינה. "אף אחד לא צריך להיענש כי היינו בסביבה של חולה מאומת". 

לדבריה, לתלמידים הוצעו רק שתי אפשרויות: בחינה בסוף יולי או בחורף 2021. "אנחנו לא יודעים אם נוכל לצאת מהצבא בשביל לעשות את הבגרות", טוענת כ'. "אנחנו רוצים לסיים בגרות במתמטיקה עם שני מועדים לפחות כמו בשנה שעברה. כל מה שאנחנו מבקשים זה קצת התחשבות".

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "מבדיקה שנערכה בעניין עולה כי  מדובר באירוע שאורגן באופן עצמאי וללא תיווך בית הספר. הוא התקיים בשעות הערב ומחוץ לכותלי בית הספר".
 
בקשר לטענה על בחינות הבגרות נמסר: "לצד מועד ב' שיתקיים בתאריך ה- 27.7 יוכלו תלמידי כיתות י"א לגשת גם לבחינות של מועדי חורף או קיץ הקרובים. תלמידי כיתות יב' יוכלו גם הם להיבחן במועדים אלה, כאשר המשרד שומר להם את ציון המגן הנוכחי".