ספר צביעה של עמותת אליפלט (צילום: איה גורדון נוי)
ספר צביעה של עמותת אליפלט | צילום: איה גורדון נוי
בתקשורת הם קיבלו זה מכבר את הכינוי ׳מחסני ילדים׳, אותם גנים דחוסים לילדי פליטים בדרום תל אביב, בהם מצטופפים להם יחד בחדרים מחניקים וחשוכים עשרות תינוקות וילדים מזריחה עד שקיעה ולפעמים גם אחר כך, ומפעם לפעם עולה משם בחדשות ידיעה מצמררת על מותו של תינוק. עמותת אליפלט - אזרחים למען ילדי פליטים, שמסייעת לגנים האלה ופועלת על מנת לחלץ את אלפי התינוקות וילדי הפליטים ממעגל המצוקה והרעב בו הם לכודים, החליטה להוציא באופן עצמאי, על מנת לאפשר לגדולים כקטנים לתת כתף ולעזור, ספר צביעה המאגד את מיטב המאיירים והכותבים הישראליים יחד. המכנה המשותף של כולם: אהבה ענקית לילדים.

הספר, שנקרא ׳בכל צבעי הקשת׳, יצא לאור בקרוב בזכות גיוס הדסטארט מוצלח שתוך פחות משלושה ימים הגיע למטרתו הצנועה, הבאתו לדפוס. נידבו לו מכשרונם האדיר שניים מבכירי הכותבים לילדים בישראל: דתיה בן דור, שתרמה את שירה ׳אני תמיד נשאר אני׳, ויהודה אטלס, שתרם את ׳הילד הזה הוא אני׳, ו-39 מאיירות ומאיירים שיצרו דפי צביעה מופלאים ומושקעים, ביניהם אביאל בסיל, רותו מודן, דויד פולונסקי, זאב אנגלמאיר, מישל קישקה, נעמה בנזימן, שחר קובר, נעם נדב, יוסי אבולעפיה ואמי רובינגר.

אליפלט היא עמותה א-פוליטית, אותה הקימה בשנת 2012 העיתונאית יעל גבירץ, לאחר שגילתה באמצעות פייסבוק שבקבוקי תבערה הושלכו באישון לילה על גן בדרום תל אביב, בו ישנו באותה עת 21 ילדי פליטים. האירוע המחריד, שבדרך נס לא הסתיים באסון, הוביל לגיוס כח אדם, תרומות ובעלי מקצוע שהתנדבו כדי לבנות מחדש את הגן שנשרף. מאז אימצה העמותה גנים רבים ומעגל העזרה ממשיך להתרחב. אליפלט קיבלה בשנת 2015 את אות נשיא המדינה מראובן ריבלין וגם את פרס יגאל אלון למעשה מופת חלוצי, ומאתיים מתנדביה מגיעים מכל קשת החברה הישראלית, לצד רופאים, מטפלים, מורים, ארגונים שונים וחיילים. העמותה מסייעת לגנים רבים ומפעילה שתי מועדוניות טיפוליות לילדים הגדולים יותר המצויים בסיכון מיוחד, והספר החדש אמור, לדברי העמותה, לתת לכל הורה וילד אפשרות לקחת חלק, אפילו קטן, בהזרקת מנה הגונה ונחוצה של צבע לחיי הילדים הללו.

ספר צביעה של עמותת אליפלט (צילום: ענבל אבן)
ספר צביעה של עמותת אליפלט | צילום: ענבל אבן
ספר צביעה של עמותת אליפלט (צילום: איתמר דאובה)
ספר צביעה של עמותת אליפלט | צילום: איתמר דאובה
העובדה שאיורי הספר הם בשחור-לבן ומחכים לילדים ולמבוגרים שיצבעו אותם כראות עיניהם, מדגישה את המסר של העמותה שלילדים ולילדות בכל הצבעים מגיע לחוות ילדות. ״כל ספר שיירכש יהווה תרומה ישירה לפעילותינו להטבת מצבם של הילדים״, מבטיחים בעמותה. ״וכל איור שיצבע יקדם את קירוב הילדים וגורלם ללבבות. ילד הוא ילד, ומגיע לכל ילד ליהנות משנות ילדותו ולחיות חיים טובים ובטוחים. במשך חודשים ושנים נמצאים תינוקות בני שלושה חודשים וגם ילדים בני שש ואפילו עשר בדירות קטנות ומוזנחות ולעיתים במרתפים ובחדרים נטולי אור ואוויר. הם שוהים שם גם בחולי, ונאלצים לשרוד גם בתנאים קשים, שלעתים כוללים רעב. הילדים אינם מופיעים ברשומות המדינה ואינם זכאים להגנה בהתאם לזכויות המוקנות לכלל ילדי ישראל. משנת 2012 נפטרו 12 תינוקות בגני הפליטים הללו, כתוצאה מהזנחה או חולי. אנחנו פועלים מדי יום כדי לעזור ולהציל עוד ועוד ילדים כאלה מגורל דומה״.

ספר צביעה של עמותת אליפלט (צילום: אמיתי סנדי)
ספר צביעה של עמותת אליפלט | צילום: אמיתי סנדי
ב-4.6, מ-12 בצהריים, תקיים העמותה יריד השקה ססגוני לכבוד הספר, בו יימכרו הספרים, אוכל וביגוד, ויכלול הופעות, הצגות, פעילויות לילדים ומפגש מיוחד לילדים והורים עם הסופר יהודה אטלס. הכניסה חופשית.

>> 9 דברים שאנחנו עושים והורסים את הילדים שלנו