פורים בעיצומו והרחובות מתמלאים באלזות, מיניונים וספיידרמנים. עם השנים הקיבוע המגדרי מתמתן, וכך אנו זוכים לראות יותר ויותר ילדות שבוחרות להיות בוב הבנאי, סמי הכבאי או גיבור על, או לגלם רק ליום אחד דמויות שבעבר נתפסו כשייכות בלעדית למין הגברי. בעוד שכשהבנות עושות את זה הציבור מתייחס לתופעה כתעוזה, אצל הבנים העניין, משום מה, מורכב יותר. בנים שרוצים להיות נסיכות, או אפילו פרפר, נתקלים בתגובות קשות עד משפילות, וההורים שלהם סופגים ביקורת. בכל זאת יש ילדים והורים שלא נכנעים למשטרת הקיבוע, ונותנים לאלזה שבפנים ׳לשחרר, לעזוב׳, גם אם רק ליום אחד.

שמרית גנון
"בוא נעשה השנה משהו לא שגרתי". אילאי 9.5 הכי מגניב שיש

"בעיניי פורים זה חג שכולו שמחה והמטרה שלו היא לבדח", מספרת לנו שמרית גנון תסרוקות ואיפור, אמא לשלושה (אילאי  9.5, עדן 5.5, ליאב-יצחק 3) ממעלות תרשיחא. "לצערי עם השנים אני מרגישה שהמטרה הזו התפספסה. אנשים נוטים ללכת על תחפושות בטוחות כמו אלזה ומותגים למיניהם. תראי, גם הבת שלי התחפשה לאלזה ובני הקטן לליצן. אבל באופן עקרוני, בחיי ובעבודתי, אני נוהגת לעשות דברים לא שגרתיים. הצעתי לבני הבכור אילאי שאולי נעשה השנה משהו קצת אחר. חשבתי שאוכל להפוך אותו לבחורה מהממת, גם כי זה מה שאני עושה ביומיום. עלו מעט חששות להצעת התחפושת, בכל זאת - לא ידענו איך יקבלו את זה, חששנו שילעגו לו. אבל הבן שלי מאוד חזק באופי והוא החליט ללכת על זה. הכנתי אותו שהוא עשוי לקבל תגובות שונות מהסביבה ואפילו דיברנו על מה יגיב לאנשים. הסברתי לו שוב שכל המטרה היא לבדח נטו. בפורים, הוא הלך כמו טווס גאה לבית הספר. ברגע שהוא נכנס בשער, כל המורים רצו אליו, לקחו אותו למנהלת, כולם רצו לעשות איתו סלפי. והוא נהנה מכל רגע".

שמרית עצמה העלתה את התמונה בפייסבוק הפרטי שלה ומהר מאוד היא הפכה ויראלית ובצדק. "המון שיתופים ומאות תגובות. זכינו לפרגון אדיר ואף לא תגובה שלילית אחת. אילאי ואני הרגשנו מסופקים כל כך, אני מרגישה שעשינו את שלנו והגשמנו את המטרה: לבדח ולשמח. אני גאה בו מאוד".

תמי גרייניק, אשתו של השחקן והקומיקאי אבי גרייניק, העלתה תמונה של בנם עילאי שנראה מאושר לגמרי בתחפושת האלזה שלו התכולה שלו, והוא לא האלזה הזכרי היחיד. תמונה נוספת של ילד צעיר לבוש כנסיכת הקרח הפופולרית הפכה לוויראלית במיוחד בפייסבוק אתמול. ״אני מת על האחיינים שלי״, כתב טל שפיגל, שאת תמונת אחייניו שיתף, וזכתה לאלפי שיתופים. ״הרי אחרי הכל הם האחיינים שלי. אבל היום אני מעריץ את ארי אפילו עוד יותר. ילד בן 4 שרצה להיות אלזה. לא משנה כמה אח שלו הגדול ניסה לשכנע אותו שיצחקו עליו וכמה הסביבה הזהירה אותו מההשלכות החברתיות שיכולות להיות לזה, הוא היה בשלו. התעקש להיות אלזה מ'פרוזן'. בעולם מושלם ללא בעיות ג׳נדר אף אחד לא היה מתרגש מזה ילדים בגיל קטן לא היו מושפעים מחברה שמלמדת אותם לעשות בחירות גבריות או נשיות. בנים לא היו כחולים ובנות לא היו ורודות, ברבי לא הייתה משחק לבנות ומלחמה משחק לבנים. אבל זו המציאות שלנו במשך אלפי שנים. אולי זה עוד ישתנה בעתיד, אבל מזל שהיום לרגע אחד, ארי גרם לי להאמין שהוא כבר חי בעולם המושלם הזה ובשבילי זה שווה הכל. וחוץ מזה הוא אלזה מדהימה!״

זה לא סוד שאני מת על האחיינים שלי, הרי אחרי הכל... הם האחיינים שלי. אבל היום אני מעריץ את ארי אפילו עוד יותר, ילד בן 4, ...

Posted by Tal Spiegel on Tuesday, March 22, 2016

גם בנה הפעוט של יעלי גורפיין, איתמר, רצה להיות נסיכה ליום אחד, וזכה בתחפושת מושקעת וורודה, כולל עגילים מודבקים. ״הרעיון היה של בעלי שהוא עצמו בגיל שנתיים התחפש לכלה והדבר היה זכור לו כחוויה מגניבה״ היא מספרת. ״אנו משתייכים למגזר החרדי שבו לילדים בגיל 3 גוזרים את השיער הארוך, מה שנקרא בשפתנו ׳חלאקה׳. זו ההזדמנות לנצל את הפורים האחרון לפני שהשיער הארוך נעלם ולעשות 'נהפוך הוא' ולהפוך מנסיך חמוד בימות השנה לנסיכה יפה בפורים. בגן וברחוב אנשים ממש התלהבו. בפייסבוק היו הרבה תגובות מאד מפרגנות אבל היו הרבה שחששו לזהות המינית ולבלבול בגבריות שלו והגיבו בצורה מזעזעת. אני לגמרי שלמה עם התחפושת הזו. כתבתי לכל המגיבים למיניהם שחוששים לבלבול זהותו המינית של ילד בן שנתיים וחצי בעקבות תחפושת מגניבה של ׳ונהפוך הוא׳, שקודם כל הוא בן יחיד וחי עם אמא שמתאפרת ושמה לק ותכשיטים ובושם וטבעי שהוא ירצה גם, בדיוק כמו שהוא רוצה להתגלח ולשים דאורדורנט כמו אבא שלו. חוץ מזה, איתמר חולה על סמי הכבאי ועל בוב הבנאי ברמות שאין לתאר הוא קורא לעצמו סמי הכבאי והוא הכי גבר שיש, אבל פורים זה הזמן לעשות דברים מגניבים ומצחיקים״.

וכך נראה אבא של המתוק הזה כשהוא היה קטן:

יעלי גורפיין
"ונהפוך הוא": אם לא בפורים, אז מתי?

אם בשם יובל אייזיק העלתה פוסט מאוד אינטימי ומרגש, בו היא מתארת את מה שקרה בבית, אחרי שחזר בנה מיילו מבית הספר, ואת מה שבחר לעשות בחלקו השני של יום הפורים. ״אחרי שהורדת את תחפושת הבאטמן, של בית הספר, ביקשת: ׳עכשיו אמא, אני רוצה להיות אני׳ וביקשת שאאפר אותך״, כתבה אייזיק. נסיך חלומות אהוב שלי, הלוואי ואצליח לנטוע בך את הבטחון לוותר על באטמן של כולם ולהיות אתה, באיזו וריאציה שרק נפשך תבקש. פורים קסום מיילו שלי".

ואחרי שהורדת את תחפושת הבאטמן, של בית הספר, ביקשת: "עכשיו אמא, אני רוצה להיות אני" וביקשת שאאפר אותך.נסיך חלומות אהוב ש...

Posted by Yuval Eizik on Tuesday, March 22, 2016

>> "אין במה להתבייש": ספר חובה בכל בית עם הילדים