ברי פריגת, סופר ותשבצאי העומד מאחורי סדרת ספרי ילדים ונוער בשם ׳מילימטר׳ מצא את עצמו, מבלי שהוא מודע לכך, במרכזה של סערה אינטרנטית קטנה, זאת לאחר שאמא נתקלה בספרו ״מילימטר והעכבישועל הטורף״ צילמה עמוד מתוכו והעלתה לעמוד הפייסבוק שלה.

בטקסט המצולם מגיעה הגיבורה מילימטר למקום בו היא נתקלת בתקיפה של ילדה בידי גבר מבוגר ומזוקן. למרות שהספר מיועד לבני 7-11, לא חוסך הסופר מהילדים את המראות הקשים, ומציין: ״הבחור המזוקן עמד באמצע המקלט כשמכנסיו ותחתוניו מושלכים הצידה. הוא הצמיד אליו את הילדה ובידו האחת ניסה לפשוט ממנה את בגדיה בעודו סותם את פיה בידו השניה״.

״הספר יצא לאור בשנת 2001 לאחר שנכתב בשנות ה90״, מספר פריגת. ״המטרה שלי הייתה להזהיר ילדות וילדים מפני אנשים עם כוונות רעות״. בהמשך אכן מגיע הסבר פדגוגי. ״מילימטר ידעה אילו מעשים מגונים התכוון הבחור בעל המוח החולני לעולל לילדה המסכנה״, נכתב בספר. ״הרבה פעמים שמעה כיצד הורים מזהירים את ילדיהם שלא יתפתו להצעות של אנשים לא מוכרים ולא יילכו איתם למקומות מבודדים. הילדה לא הקשיבה לאזהרות והייתה משלמת על כך ביוקר לולא התערבה מילימטר״.

ברשת לא מקבלים את ההסבר הזה, והעמוד מתוך הספר מרתיח את הגולשים, שפונים להוצאה, דני ספרים, בבקשה שידאגו שספר כזה לא ימצא את מקומו בחנויות ולא בספריות. ״זה ספר שיצא לאור בדני ספרים״, כתבה אם אחת בעמוד ההוצאה. ״להורים - זו אחריותכם לבדוק היטב מה אתם נותנים לילדים שלכם. בושה לכל מי שנתן יד לספר הזה לראות אור יום: מילימטר והעכישועל הטורף. סטייה מינית. פדופיליה. והכל בעטיפה של ״גיבורת על״. ראו הוזהרתם.״

"כשהספר יצא לאור, האווירה היתה שונה מהאווירה היום והורים הזהירו את הילדים שלהם לא ללכת עם זרים", מסביר הסופר. "הכוונה שלי היתה להזהיר ילדים וילדות מפני בחורים כאלה והפיסקה בתחתית אותו עמוד, היא זו שהביעה את דעתי. אני מבין שהקטע הקודם לקטע זה יוצר בעיה שלא התכוונתי אליה ואמליץ להוצאה לאור להוריד את עותקי הספר מהמדפים ובמהדורה הבאה לשנות את הקטע הבעייתי. כדאי לציין כי מי שקורא את הפרק עד סופו ולא נעצר מוקדם מדי, ודאי יקרא בעמודים הבאים את הקטע בהמשך: מילימטר קיוותה שהילדה לא תתפתה עוד בעתיד להבטחות של בחורים מסוכנים ולא מוכרים. ושימו לב! כדאי שגם אתם, הקוראים, לא תשכחו את זה!"

>> בן 18 הודה שניצל מינית ילדים מגיל 10