מה אם ההתנהגויות והסממנים המשוייכים לכל מגדר היו הפוכים? מה אם הבנות היו מצופות ללבוש כחול ולעשות ספורט, ומהבנים היה מצופה למרוח לק וללבוש שמלות? האם זה היה שונה? אלה השאלות שהובילו את אלה פילדס, ילדה אמריקנית בת 13 מלוס אנג׳לס, ליצור סרט קצר במסגרת הלימודים, שמעורר דיון ומחשבה ומקבל המון תשומת לב בלתי צפויה.

הסרט, ׳סטריאו׳ שמו, עוסק בסטריאוטיפים ומציג עולם בו הבנים לובשים את השמלות והבנות את המכנסיים, והכל בדיוק אותו הדבר פרט להתאמה בין התכונות למגדר. הילדה בסרט, אותה משחקת אחותה של אלה, טאיה, רוצה ללבוש שמלות ולשיר במחזות זמר, אבל אמא שלה מייעדת אותה לספורט ולא רוצה שתסטה מהתלם המגדרי. הסרט מראה את המאבק שלה, את הסכסוך הפנימי והחיצוני, ואת הכוחות שנדרשים לה ׳לצאת מהארון׳ מול אמא ואז מול כל בית הספר.

"כשיצאנו ליצור סרט אישי, הדבר הראשון שעלה לי לראש היה סטריאוטיפים מגדריים", מספרת היוצרת הצעירה. "אני מאמינה שכל אחד יכול ללבוש מה שהוא רוצה, שצבעים לא יכולים להגדיר בני אדם. הם רק צבעים. הסרט מספר על סטריאוטיפ מגדרי שמרני הפוך. רציתי להראות שסטריאוטיפים הם חסרי משמעות". הסרטון נצפה ביוטיוב כבר מעל 1.6 מיליון פעמים, וילדים וילדות רבים מוצאים בו השראה ונחמה. עיתוני העולם כבר מסמנים את הקולנוענית הצעירה ומצפים לראות מה עוד תבחר להגיד.

>> 18 שמות יוניסקס יפים לו ולה