התעללות בתלמיד (צילום: mactrunk, Thinkstock)
"המורה היה מכניס את היד שלו מתחת לשולחן ונוגע לי למטה" | צילום: mactrunk, Thinkstock

לכולנו יש שאיפה אחת כלפי מערכת החינוך שלנו: שתדע כל אם עבריה שהפקידה את חינוך בניה לידי המורים הראויים לכך. לכן ניתן להבין את זעמם של ההורים שילדיהם נוצלו מינית על ידי מורים בבית הספר. ההורים כועסים לא פחות על מערכת המשפט, בעקבות העונשים הקלים שקיבלו אותם מורים.

מדובר בארבעה מקרים שונים, וארבעה מורים שונים – אבל השורה התחתונה זהה: התלמידים נפגעו מינית, ואף אחד לא יושב בכלא בעקבות עסקאות טיעון קלות. ההורים החליטו לא לשתוק יותר ובאחרונה הגישו תביעות נזיקין של מאות אלפי שקלים כל אחת נגד המורים שתקפו מינית את ילדיהם.

תקף מינית שישה תלמידים – וקיבל עבודות שירות

י', 12, המתגורר באחד הישובים הסמוכים לירושלים לעולם לא ישכח איך לפני ארבע שנים כשהיה בכיתה א' מחנך הכיתה ביצע בו ובעוד כמה תלמידים אחרים מעשים מגונים. בכמה מקרים הדבר אפילו התרחש כאשר אחת המורות אף נכחה בכיתה.

"המורה היה בא לשולחן לעזור לי בשיעורים. הוא היה מכניס את היד שלו מתחת לשולחן ונוגע לי למטה", שחזר א', "זה לא היה נעים. היה לי כאב חזק מאוד. פעם אחרת הוא קרא לי לבוא אליו לשולחן שלו. ביד אחת החזיק עיפרון וביד השנייה נגע בי בכוח. הרגשתי לחץ. ניסית להשתחרר. מאז אני פוחד ללכת לבית הספר. לא סומך על אף אחד".

נערה בדיכאון מחזיקה את הראש (צילום: רועי ברקוביץ')
"מאז המקרה נאלצנו לקחת אותה לטיפולים פסיכולוגיים ופסיכיאטריים" | צילום: רועי ברקוביץ'

י' החליט באחד הערבים לאחר שהאחים שלו הלכו לישון לגשת לאמו ולחשוף בפניה את מעללי המורה. "הייתי בהלם", נזכרה נ', "הוא הרגיש מבוכה, היה קשה לו בהתחלה לספר הכול, אבל כשהוא סיפר זה היה ממש מזעזע. זה נמשך שנה שלמה. יום אחרי יום. הוא פרץ בבכי. ימים רבים הוא נשאר בבית, לא הולך לבית הספר. איבד את האמון במורים. הוא מתקלח עם בגדים. פוחד להוריד אותם. הוא כמעט ולא יוצא מהבית. פוחד אולי להיתקל במורה".

נ' ואם נוספת שבנה הותקף מינית על ידי המורה הגישו תלונה בתחנת המשטרה נגד המורה. חקירת המשטרה שנעזרה בחוקרי ילדים של משרד העבודה חשפה כי המורה תקף מינית עוד שישה תלמידים נוספים. כל האירועים התרחשו בתוך הכיתה. בעקבות חשיפת הפרשה המורה פוטר והוגש נגדו כתב אישום לבית משפט השלום בירושלים בגין ביצוע מעשים מגונים בשישה מתלמידיו.

בעקבות המקרה שניים מהילדים קיבלו טיפול פסיכיאטרי ופסיכולוגי ונקבעו להם כ-30 אחוז נכות נפשית שהוכרו על ידי המוסד לביטוח לאומי. ג', אמו של אחד הילדים זועמת: "מי ששילם את המחיר זה הילד שלי שסובל עד היום מבעיות נפשיות. בקושי מתפקד בלימודים והמצב רק הולך ומחמיר. הוא מתלבש רק כשהחדר נעול".

במהלך המשפט הפרקליטות חתמה על הסדר טיעון עם המורה לפיו הוא לא ירצה עונש מאסר אלא יגזרו עליו שישה חודשי עבודות שירות והוא חויב לעבור טיפול לדיכוי היצר המיני וישהה במעצר בית מלא כשאזיק אלקטרוני לרגלו. עוד נקבע, כי ההסדר ייצא אל הפועל במידה והטיפול יצליח.

אלא, שלמרות שכל הטיפולים תסקיר שירות המבחן הגיש לבית המשפט חוות דעת לפיה רמת המסוכנות של המורה כלפי ילדים הוגדרה כבינונית עד נמוכה ויש לגזור עליו שנת מאסר בפועל.

בדיעבד ניתן לומר שהפרקליטות למעשה מלכדה את עצמה בפרשה כאשר חתמה על ההסדר, שכן היא אינה יכולה לאחר מכן לחזור בה. סנגורו של המורה ביקש מבית המשפט לאמץ את הסדר הטיעון ולדחות את התסקיר שעלול לשלוח את מרשו לכלא.

"כשהילד שמע שהמורה לא הולך לכלא הוא פרץ בבכי"

השופטת חנה מרים לומפ קבעה בגזר הדין, כי הפרקליטות יכולה לחזור בה מהסדר טיעון רק אם הנסיבות חריגות וכבדות ולא כך הדבר במקרה זה. עוד ציינה, כי ממצאי השיקום של המורה חיובים והחליטה לאמץ את הסדר הטיעון.

ההורים זעמו מאוד על ההחלטה. "הילדים שלנו יסבלו כל החיים. כשסיפרתי לבן שלי שהמורה לא יישב בכלא הוא פרץ בבכי. הוא היה בהלם. איזה מסר המדינה מעבירה לילדים? שלמורה מותר לעשות בהם הכול והוא לא ישלם את המחיר. האדם הזה מסוכן מאוד לציבור. הטיפול שהוא עבר לא הצליח. מי ערב לכך שהוא לא יחזור על מעשיו? אני דורשת מהפרקליטות להגיש ערעור לבית המשפט המחוזי. הוא חייב לשבת בכלא כדי שהצדק לא רק ייראה אלא גם ייעשה".

במקביל, שיגר מנכ"ל המועצה לשלום הילד, ד"ר יצחק קדמן, מכתב בהול לפרקליט המדינה משה לדור, בדרישה להורות לפרקליטות מחוז ירושלים להגיש ערעור על העונש הקל שהוטל על המורה. קדמן הביע פליאה על כך ששוב מורה שניצל את מרותו לתקוף מינית את תלמידיו זוכה ליחס סלחן ורחום של מערכת המשפט.

מאזני צדק (צילום: Vladstudioraw, Thinkstock)
צדק ועסקאות טיעון - זה בכלל הולך ביחד? | צילום: Vladstudioraw, Thinkstock
כמה מהורים הגישו תביעות נזיקין נגד המורה לבית משפט בסכום של כמה מאות אלפי שקלים כל אחת כשהם מצרפים חוות דעת פסיכיאטריות על מצבם של התלמידים שהותקפו מינית על ידו.

ממשרד המשפטים נמסר בתגובה: "משיקולים שונים ובהם קשיים ראייתיים הפרקליטות הגיעה להסדר טיעון לפיו הנאשם הודה בעובדות כתב אישום מתוקן. בסופו של דבר, בשל הערכת מסוכנות שניתנה ביחס לנאשם ביקשה הפרקליטות להטיל עליו עונש מאסר בפועל כפי שאפשר לה הסדר הטיעון. בית המשפט לא קיבל את עמדת הפרקליטות והטיל על הנאשם עונש מאסר שירוצה בעבודות שירות בלבד. שאלת הערעור תיבחן כמקובל לאחר שיילמד פסק הדין לעומקו. פנייתו של ד"ר קדמן התקבלה בלשכת פרקליט המדינה והיא מצויה בבחינה. התשובה תימסר לפונה כמקובל".

"המורה נתנה לנו שיעורים פרטיים ביחסי מין"

למרבה הצער, לא מדובר במקרה נקודתי. בשנה האחרונה היו ארבעה מקרים של מורים שביצעו מעשים מגונים בתלמידים אך לא נגזר עליהם עונש מאסר.

במקרה אחר מורה מחליפה בישיבה תיכונית באזור רחובות הורשעה בביצוע מעשה מגונה בתלמיד. לדבריה, היא ביצעה את המעשה מתוך דחף מיני בלתי נשלט. בהסדר טיעון שחתמה עם הפרקליטות נגזרו עליה עבודות שירות ומאסר על תנאי.

הפרשה נחשפה לפני כחמש וחצי שנים, כאשר אחד התלמידים סיפר להוריו על מעללי המורה. לדבריו, המורה נהגה לקחת אותו ועוד ארבעה תלמידים ל"שיעורים פרטיים" בביתה ושם נהגה לקיים עימם יחסי מין. "היא הייתה מתקשרת אלינו ומבקשת שנגיע לבית שלה לשעורי תגבור", שחזר אחד התלמידים בחקירתו, "במקום שיעורים היא לקחה אותנו למיטה ולימדה אותנו מה זה יחסי מין".

אמו של תלמיד אחר, שהבחינה בשינויים קיצוניים בהתנהגותו דובבה אותו והוא חשף בפניה, כיצד שכב עם המורה. ההורים התלוננו במשטרה נגד המורה ובמקביל הנהלת הישיבה הגישה תלונה נגדה. בתחילה המורה הכחישה את החשדות נגדה, אבל החוקרים הציגו בפניה את רשימת התלמידים שאיתם שכבה ואז היא נשברה ופרצה בבכי. "עשיתי שטויות. אני ממש מצטערת על כך. לא כפיתי על התלמידים כלום, הכול היה בהסכמה, שום דבר לא היה בכוח. נכון עשיתי טעות ואני משלמת עליה", אמרה המורה לחוקרים.

למרות שהוגש נגד המורה כתב אישום בגין חמישה מקרים היא הורשעה במקרה אחד במסגרת עסקת טיעון שחתמה עליה עם הפרקליטות וזאת, שוב, בשל קשיים ראייתיים. בית משפט שלום ברחובות גזר עליה עונש עבודות מאסר שירוצה בעבודות שירות ומאסר על תנאי.

ניצלה מינית תלמידה – תשלם 15 אלף שקל קנס

במקרה אחר, נגזרו לפני כחודשיים בבית המשפט המחוזי בחיפה שישה חודשי עבודות שירות על מורה מצפון הארץ שהורשעה בביצוע מעשים מגונים בתלמידה ובניסיון לבעילה אסורה בהסכמה. המורה גם חויבה לשלם לתלמידה פיצוי של 15 אלף שקל.

השופטת אורית קנטור קבעה בגזר הדין, כי המורה ניצלה מינית את התלמידה, ופגעה בנפשה ובהתפתחותה כדי לספק את יצריה המיניים. היא התחשבה בעובדה שאם ייגזר עונש מאסר על מורה בתה הקטנה תועבר לטיפול רשויות הרווחה.

קרוב משפחה של התלמידה דורש מהפרקליטות לערער על גזר הדין. "היא חייבת לשבת בכלא. הפגיעה שהיא גרמה לילדה קשה מאוד. לא יתכן שמורים ינצלו מינית תלמידים ובתי המשפט יקלו בעונשם. אני מקווה שהפרקליטות תערער", ציין קרוב המשפחה. גם במקרה זה טרם קיבלה הפרקליטות החלטה סופית נכון לעכשיו אם לערער או לא.

בחיפה דווקא מערערעים

במקרה אחר, בו מורה מאזור חיפה ניהלה "רומן" במשך ארבע שנים עם תלמידה – החליטה הפרקליטות לערער על קלות העונש, זאת לאחר שמשפחתה של התלמידה החליטה להגיש במקביל תביעה אזרחית בגין הנזקים הנפשיים שגרמה המורה לבתם.

"מאז המקרה נאלצנו לקחת אותה לטיפולים פסיכולוגיים ופסיכיאטריים", מספרים ההורים, שמיוצגים על ידי עו"ד תמי אולמן, "המורה גרמה לה לנזק נפשי. היא ניצלה את מרותה כדי לנצל את הבת שלנו מינית. אסור לעבור על המקרה הזה לסדר היום, לא יתכן שמורים במדינת ישראל ינצלו מינית תלמידים ובתי המשפט לא יחמירו בעונשם ולא ישלחו אותם לכלא. את המורה הזו צריך לשלוח לכלא ולא לתת לה פרס בצורת עבודות שירות. הגישה של בתי המשפט כלפי המורה הזו ומורים אחרים צריך להיות תקיף וחמור ולא סלחני. אנחנו מקווים שהערעור של הפרקליטות יתקבל וייגזר עליה עונש מאסר בפועל. מורה שמנצל מינית תלמיד זו חציית קו אדום".