הקיץ בפתח וחייבים למצוא את הפתרון האולטימטיבי לילדים, איך עושים את זה? איך מוצאים את הקייטנה המושלמת - שתהיה כיפית, חווייתית, תגרום לילדים שלנו ליהנות בטירוף ולנו ההורים שקט? ידוע לכל שקייטנות זאת הוצאה לא קטנה ולכן החשיבות שנבחר את המקום המתאים והאיכותי ביותר לילד היא קריטית. זאת על מנת שלא נמצא עצמנו בתחילת החופש עם ילד שלא התחבר ולא מוכן בשום אופן להגיע לקייטנה או לחלופין שאנו מרגישים שהילד לא נהנה והולכים מוטרדים לעבודה.

כך תוכלו לבדוק אם הקייטנה מתאימה לקטנטנים שלכם ושיש תמורה ראויה למחיר:

פותחים וואצאפ

רובכם שונאים אותה, חלקכם משתיקים אותה, ויש כאלה שרק מחכים לה. בקבוצות הווצאפ המבורכות נעלה שאלה להורים: איזה קייטנות שילדיהם היו בהם והם ממליצים? נרכז את האפשרויות שנראות לנו רלוונטיות לילד ונצא לדרך! את הסקר מומלץ לעשות ביחד עם הורים שילדיהם חברים של ילדכם. לעניין החברתי יש חשיבות גדולה כשמדובר במסגרות חדשות או לא מוכרות. מכיוון שרוב הילדים צריכים את הפנים המוכרות על מנת להסתגל בקלות למקומות חדשים.

עניין של ניסיון

חשוב לבדוק את הניסיון של הצוות ושל המקום שמפעיל את הקייטנה. כמה שנים הוא פועל? מה הרקע החינוכי של מנהלי הקייטנה ומיהם אנשי הצוות, הרקע החינוכי שלהם והניסיון שלהם לעבוד בקייטנות. בקיץ חם מאוד, רב הפעילות מתקיימת בחוץ ומדובר בשעות רבות. חשוב מאוד שהצוות או חלקו יהיו מבוגרים עם יכולת הכלה וסבלנות רבה. מומלץ שיהיו הורים בעצמם בעלי ניסיון בחינוך וידעו לדבר עם הילדים בגובה העיניים. חשוב לשוחח עם הורים שילדיהם היו בקייטנה, איך הם התרשמו, למה התחברו יותר ופחות ומה הייתה החוויה של ילדיהם. הורים מרוצים בד"כ חוזרים, בעיקר עם הקטנטנים.

כמה כמה

חשוב לברר מה היחס בין אנשי צוות לכמות הילדים. ככל שהיחס קטן יותר כך ילדכם יקבל יותר תשומת לב! וזה נתון מאד חשוב בגילאי הגן. בגילאים האלו ילדים צריכים תיווך, עידוד , עזרה. בקייטנה הפעילות היא דינמית ומרובה והקטנטנים צריכים עזרה והמון חום ואהבה. אני ממליצה על מדריך לכל 8 ילדים. בנוסף נשאלת השאלה האם הצוות קבוע או משתנה מידי יום. חשוב שהילדים יקבלו אחידות ופנים מוכרות מידי יום.

ניירות בבקשה

חשוב מאוד! אישור של משרד החינוך לקיום הקייטנה. כיום כל קייטנה מעל 5 ילדים, מצריכה אישור קייטנה ממשרד החינוך. על מנת לקבל את האישור נעשות בדיקות במבנה: חשמל, גז, כיבוי אש, תחזוקה של המבנה. צריך אישור של קב"ט העירייה ושמנהל הקייטנה יהיה איש חינוך מוסמך. כל מדריך שעובד קייטנה חייב אישור משטרתי על העדר עברות פליליות. גם מדריך שמגיע להעביר חוג באופן חד פעמי. דורשים שיהיה במקום תיק עזרה ראשונה ושהמדריכים עברו קורס עזרה ראשונה. ושיש ביטוח שמתאים לקייטנות.

שוקו ולחמניה - אאוט

יש לברר את התפריט ואיכות המזון. ישנן קייטנות שעובדות עם קייטרינג וישנן קייטנות שבהן מבשלים את המזון במקום, לאחר שיש אישור של משרד הבריאות למטבח. חשוב לבדוק את סביבת המטבח, לבדוק מתי בדיוק האוכל מבושל, מתי מוגש לילדים ואיך מאוחסן. בקיץ המזון מתקלקל בקלות רבה וזה יכול להיות מאוד מסוכן. בנוסף חשוב מאוד שיהיה מבחר כי יש ילדים שבררנים באוכל ומבחר של פחמימות ומנות בשריות מאפשר להגיע ליותר ילדים. מאוד חשוב שיהיו פירות וירקות בשפע. אין כמו מלון או אבטיח טוב בקיץ!

מה בתוכנית האמנותית?

ילדים הכי אוהבים מים ובריכה, בעיקר בימים החמים. קייטנה שמשלבת בתוכה ימי מים, מתנפחים עם מים, בריכה באופן יומיומית היא כבר עם בסיס טוב להצלחה. במידה ויש בריכה במקום חובה נוכחות של מציל מוסמך. חשוב שיהיו צליות במקום ושהילדים לא יהיו חשופים לשמש. מתקני מים לשתייה שיהיו נגישים לילדים ולוודא שהצוות מקפיד על כך. ככל שיש יותר מתקני חצר ומשחקים במבנה, כך הילדים ייהנו יותר. למשל שולחן פינג פונג, שולחנות הוקי כדורגל, נדנדות, פינת פופים לרגיעה ומנוחה, משחקי קופסא והרכבה, תאטרון בובות, תחפושות ועוד. ישנם ימים שהשרב מגיע לשיאו ולכן חשוב שיהיו בתוך המבנה מספיק אטרקציות כדי להעביר את היום בהנאה ובבטיחות.

קייטנה של רשת פמילי (צילום: יחסי ציבור)
קייטנה של רשת פמילי | צילום: יחסי ציבור

עוד 3 טיפים לסיום:

1. יציאה לטיולים היא דבר נהדר. הילדים שוברים שיגרה, מגיעים למקומות מרתקים ומהנים. אבל חשוב לוודא: מי חברת ההסעות, האם הילדים מקבלים סימני זיהוי כמו חולצות זוהרות? מה הם אוכלים? האם יש תגבור באנשי הצוות?

2. סדר יום הוא דבר חשוב שנותן ביטחון לילדים. כדאי לבדוק מה הוא סדר יום, מהן האפשרויות של הילדים במעברים, בזמנם החופשי בין פעילות לפעילות. אגב זה דבר חשוב לא פחות, רגיעה וחופש בחירה בין הפעילויות השונות שמוצעות לילדים במהלך היום.

3. בחרתם את המקום שהכי נראה לכם. לפני שאתם נרשמים, תגיעו עם הילדים להתרשמות. חשוב שהילד יראה את המקום לפני כן, יכיר את הצוות ואם אפשר לצרף למפגש הזה את חבריו, שירשמו לאותה קייטנה זה יהיה נהדר. לאחר מכן נשאל את הילד איך הרגיש והאם הוא מעוניין. כך גם נעצים אותו, נראה לו שאנו סומכים על שיקול דעתו, ושהוא זה שבחר היכן להעביר את חופשת הקיץ.

הכותבת היא דניאל בקר מרשת הצהרונים והקייטנות פמילי