גני ילדים רבים נסגרו ביום שני בתל אביב באופן פתאומי, וזאת עד להודעה חדשה. לא שהתגלו בהם מקרי תחלואה בקורונה, חלילה, אלא שמשום מה השכונות בהם הם ממוקמים, הפכו בין ליל מצהובות לכתומות, על פי מודל הרמזור.

ביום ראשון אחר הצהריים קיבלו מאות הורים באזור נווה צדק ולב תל אביב הודעות מגננות גני הילדים שלהם, לפיהן הגנים ייסגרו ממחר עד להודעה חדשה, עקב הפיכת האזור לכתום, לדבריהן. "הנחיתו עלינו את זה מהיום למחר. שוב אני צריכה למצוא פתרונות לילדים ואצטרך להוציא מכיסי 200 שקל כדי שמישהי תשמור עליהם, כי אין לי פתרון אחר ואני חייבת לצאת לעבודה," אומרת אמא צעירה חד-הורית לשני ילדים בני 4 ושנתיים.

"לפי נתוני העיריה אנחנו לא בקריטריונים של סגירת הגן", אומרת אם אחרת, רופאה בבית חולים. "לא אגיע היום לטפל בילדים חולי סרטן בכאב לב. גם מחר אני לא אגיע. אני רק דוגמא להורה חיוני במצוקה, ללא פתרון לשני ילדים מקסימים שחזרו בשמחה ואהבה לגן שלהם".

בקבוצות הווטסאפ של הורי ילדי הגנים הרוחות סערו, ורבים מהם הפנו אצבע מאשימה לכיוון עירית תל אביב: "זו החלטה מנותקת מהמתווה. זאת אותה עיריה שהציגה עצמה כאכפתית לאזרחיה. זה מתחיל להרגיש לא רחוק מאיך שהממשלה לוקחת החלטות בלי לתת הסברים הגיוניים".

על פי מתווה הרמזור מיום חמישי האחרון, גם ביישובים כתומים, כמו תל אביב, התחדשו הלימודים במסגרות אלו בתנאי שיש להם ציון של עד 6.5 במדד התחלואה וששיעור בני 50 ומעלה שהתחסנו במנת חיסון שנייה, עומד על יותר מ-70% ואם חלף יותר משבוע מקבלת מנת החיסון השנייה.

התכתבות בקבוצת וואטסאפ של הורים בגן בתל אביב
הרוחות בוואסטאפ סוערות

הציון של תל אביב עומד על 6.4 וברובע 5 הציון הוא 6.36 – ברמה הנדרשת. על פי נתוני העיריה, מדובר באזור בו מתגוררים 41,488 תושבים, שבו 169 חולים פעילים בלבד. שיעור הבדיקות החיוביות שלשום – %5.3, הרבה פחות מהממוצע הארצי. אז למה הוא כתום? אין אלא לשער שכנראה שכמות המתחסנים בו אינה מספקת את הרשויות המוסמכות בנושא. באתר משרד הבריאות אין נתונים לגבי כמות המתחסנים ברובע זה או אחר, אלא נתון כללי לגבי העיר כולה, וגם באתר העיריה אין נתונים כאלה.

מעירית תל אביב נמסר בתגובה: "בניגוד לנטען, לא מדובר בהחלטה של העירייה. משרד הבריאות ומשרד החינוך עדכנו אתמול בערב (יום ראשון) כי רובע 5 הפך מצהוב לכתום ולפיכך חייבו את הגנים ובתי הספר לעבור לפעול בהתאם להנחיות. כל הגנים בעיר פועלים בהתאם למתווה הרמזור הקובע כי גנים באזורים כתומים ואדומים יפעלו 6 ימים מלאים בשבוע, בקבוצות של עד 10 ילדים ואנשי צוות, כאשר רוב הפעילות תתקיים באוויר הפתוח.

באשר לגנים המדוברים בנווה צדק- נדגיש כי כל הגנים צריכים לפעול בהתאם להנחיות והנושא נמצא בבירור מול הגננות".