הבגרות בתנ"ך, שתיערך ביום ה' (9.1.2020) ידועה בקרב תלמידי ישראל כאחת הבחינות המלחיצות יותר, שמצריכות שינון ולא מעט מידע בתנ"ך, שמותר לכם להחזיק על השולחן בזמן הבחינה.

כידוע, הבגרות בתנ"ך היא אחת מבחינות החובה של תלמידי ישראל, ונערכת בשני מועדים - חורף וקיץ. ללא הבגרות בתנ"ך, לא תוכלו להיות זכאים לתעודת בגרות מלאה.

הבגרות נמשכת כשעתיים וחצי, והיא כוללת בתוכה ארבעה פרקים קבועים, בהם פרק האנסין - קטע שלא נלמד בכיתה ובעקבותיו שאלות. על מנת לצלוח את החלק הזה באופן הטוב ביותר, ממליצים מורים לתנ"ך להתחיל מקריאת השאלות, ולחפש את התשובות בקטע עצמו. בכך, תוכלו להימנע מקריאה מיותרת ומ"ללכת לאיבוד" בקטע.

זקוקים לטיפים נוספים? הנה כמה דברים שכדאי שתזכרו לפני הבחינה:

1. לצד התנ"ך, החזיקו משהו מתוק וקל על השולחן, שיסייע לכם לשמור על ריכוז לאורך זמן. משך הבחינה הוא כ-150 דקות (שעתיים וחצי), ועל מנת לשמור על רמת ריכוז גבוהה לאורך הזמן עדיף לצרוך סוכר ממקור של פרי מתוק כלשהו (תמרים, למשל, יעשו את העבודה!), ולא משוקולד.

2. זכרו שכל התשובות נמצאות בספר שלכם. הבחינה בתנ"ך נעשית עם ספר פתוח. כל התשובות כבר נמצאות שם, ובעזרת הכנה מספקת תדעו בדיוק היכן לחפש ותקצרו לעצמכם את משך הבחינה.

3. שימו לב לשאלה - הקפידו לענות על מה שנשאלתם עליו. הקפידו לצטט מן המקרא עצמו באופן מתומצת ומדויק במקרים בהם אתם נדרשים לבסס את תשובתכם או להוכיח מתוך הכתוב.

4. התנ"ך רווי בסיפורים, משלים, תככים, מחלוקות פוליטיות ולא מעט עיסוק מרתק בנושאי חברה, דת ומדינה. אם תלמדו לבגרות מתוך רצון להכיר ולחוות את התנ"ך ולא רק כמטלה שאתם חייבים לבצע - ייתכן שתגלו שאתם אפילו נהנים מכך.

כדי לעזור לכם להתכונן לבגרות בדרך חוייתית יותר, ריכזנו עבורכם שאלונים אינטראקטיביים העוסקים בנושאים שונים מתוך הבחינה.

שאלון בנושא החוק

אם השאלונים לא יספיקו לכם, ועדיין תרגישו צורך בחיזוק החומר הנלמד, לחצו כאן וקבלו עוד חומרי העשרה לבגרות באדיבות מיזם 929, שמאפשר לכם להתכונן באמצעות סרטים, טורים קצרים, שאלונים ועוד.