אין במה להתבייש / יהודית לוי, איירה שירה לוי, הוצאה עצמית

הספר מבוסס על סיפור אמיתי, ומתאר ילד שנולד עם שתי אצבעות בלבד בכל יד וכיצד הוא מתמודד עם החיים באומץ ובגבורה גם כאשר מדי פעם ילדים מציקים לו. הספר מראה כיצד ניתן להתמודד עם שוני בחברה. יש בספר משפט שפשוט לא יוצא לי מהראש, כשהילד יושב עצוב לאחר שילד אחר העליב אותו וזרק עליו כדור שפגע לו בחוזקה בראש. כשהחובש מגיע לטפל בו  הוא אומר לו בקול שבור: "אני מתבייש. צוחקים עליי בגלל ידיי המוזרות. אינני מסוגל יותר".
"מתבייש ?" שואל החובש בפליאה. "אתה יודע מי צריך להתבייש? מי שגונב, מי שמרמה, מי שאינו מכבד את הוריו, מי שמצער ילד אחר, הוא זה שצריך להתבייש. אתה לא עשית שום דבר רע. ככה נבראת, ככה נולדת, וכך עוד תצליח".

אני חושבת שדווקא היום, בעידן בו כמעט כל ילד רוצה להיות מפורסם, דוגמן, כוכב טלוויזיה, והמראה החיצוני חשוב מאד, אנו ההורים צריכים לעצור רגע ולכוון את הילדים שלנו גם לכיוונים אחרים. הקראתי לבן שלי את הספר ולאחר מכן במשך שבוע שלם ניהלנו שיחות בעקבות הקריאה בו, קשה להאמין לאילו מקומות הספר הזה הוביל אותנו.

כתבתי את ההמלצה הזו מדם לבי. הילד שלי מאובחן על הספקטרום האוטיסטי. הוא משולב בגן רגיל ועולה בשנה הבאה לכתה א' בבית ספר רגיל. יש לו המון חברים ומעולם לא צחקו על השוני שלו. אבל ראיתי את זה קורה לילדים אחרים. זה יכול להיות ילד ממוצא אתיופי, ילד עם משקפים, ילד נכה, ילד שמן, ילד שמישהו החליט שהוא לא נראה טוב. בואו ננסה לחנך את הילדים שלנו לא לשפוט אף אדם על פי מראה חיצוני. קריאת ספרים היא דרך לחנך, והספר הזה הוא כלי נפלא, כי הוא נוגע בדיוק בנקודה הרגישה ומציג את הדברים כפשוטם.

את הספר הזה לא תוכלו להשיג בחנויות הספרים, אלא רק ברכישה ישירות דרך המחברת במייל או בפלאפון 054-8143450.

 *מתאים לילדים בגן ובבית ספר יסודי.

ילדי בית העץ / רן כהן אהרונוב, איורים:יניב שמעוני, הוצאת התו השמיני.

הכל התחיל בשיר קטן ומופלא בשם "ילד לא רגיל" שהגננת השמיעה בגן של הבן שלי אבישי בן השש. לאחר יומיים אבישי חזר כשהוא מפזם שיר אחר "ילדי בית העץ" למעשה בכל יום הוא חזר עם עוד ועוד שירים קצביים ומעולים. מאז שקניתי לו את הדיסק "ילדי בית העץ" הוא לא מפסיק לשאול אותי שאלות הקשורות בשירים: "מה זאת אהבה ? איפה אלוהים גר ? למה אי אפשר לקנות לי כלב ?" ועוד ועוד. יום אחד אבישי הכריז שיש גם ספר וגם הצגה והוא רוצה שנזמין כרטיסים.

במשך שבועיים אבישי לא היה מוכן לעזוב את הספר וכשהקראתי לו, הקשיב מהתחלה עד הסוף לעלילותיהם של ערן, מאיה ויואב שמגלים יום אחד שבית העץ שלהם בסכנת הריסה והם חייבים לנסות לעצור את התוכניות של העירייה על מנת להגן על המקום המיוחד שלהם. האיורים של יניב שמעוני (המאייר של "דוד אריה" ו"הסיפור המושלם") מעולים ומכניסים לאווירה, ישנו רמז לגבי הרפתקה חדשה בספר נוסף, והצגה במדיטק חולון שמסתמנת כבר עכשיו כלהיט גדול.

לבני  6-9.

האיש שידע לאהב ילדים / כתב וציר: יצחק בלפר, הוצאה עצמית

כשהספר הגיע לידיי, רעד קל אחז בי. ישר הבנתי שלא מדובר בספר רגיל, אלא בספר חובה בכל בית. האמן יצחק בלפר נולד בפולין והוא אחד היתומים האחרונים שנותרו בחיים מבית היתומים המפורסם של יאנוש קורצ'אק.  "לפני הרבה מאד שנים, במאה הקודמת, הכרתי איש מיוחד במינו, איש שלעולם לא אשכח, ושמו ד"ר הנריק גולדשמיט" (או כפי שכולנו מכירים אותו, ד"ר יאנוש קורצ'אק).
בספר אין תיאור של זוועות השואה, אלא היכרות מעמיקה עם בית היתומים וההתנהלות הכל כך מיוחדת שהייתה נהוגה בו, עולם בו הילדים שולטים בעזרת חוקים, אהבה ויד מכוונת של איש חינוך מהמעלה הראשונה.
יצחק בלפר ברח לרוסיה לפני הקמת גטו ורשה ומספר לנו את הסיפור האישי והמרגש שלו. "וכעת אני ממהר לספר לכם את הסיפור על האיש המופלא הזה, לפני שלא ישאר מי שזוכר ויכול לספר."

הספר מנוקד ומתאים לתלמידי בית ספר יסודי.  

הנסיכה בשחור / שנון הייל ודין הייל, אירה: לוין פאם, הוצאת כנרת

נסיכות לא רצות, נסיכות לא דוחפות שמלות ורודות, מציצות, לתוך ארונות מטאטאים. נסיכות לא מתלבשות בשחור. נסיכות בהחלט לא גולשות במורד מחילות סודיות ולא קופצות מעל חומות גבוהות של טירות ולא מגרשות מפלצות. או ש... או שאולי כן ?
כי לנסיכה מגנוליה יש סוד גדול מאד שהיא מסתירה מכולם, וכשבאמצע ארוחה מנומסת לצד הדוכסית היא מקבלת אזעקת מפלצת, היא חייבת לנטוש את הכל ולהציל את ג'ק רועה העזים מהמפלצת הכחולה מבלי להתגלות. האם תצליח ? או לשאלה היותר חשובה – האם יש לספר הזה המשך ? הלוואי וכן. התלהבות גדולה נרשמה בביתנו מהגיבורה החדשה והנועזת.

לבני 5-8 

האי של סבא / בנג'י דיוויס, הוצאת שוקן

נתחיל מהעובדה שלא ניתן להתעלם מהעיצוב והאיורים של הספר. דקות ארוכות התבוננתי בכריכה המושלמת ולא יכולתי להפסיק. גם המגע של הכריכה שונה מספרים רגילים וההשקעה ניכרת מכל עבר.

לפעמים צריך לדעת להיפרד מהאנשים היקרים לנו כל כך. כהורה מאד קשה להסביר זאת לילדים קטנים. אך כאן, נמצאה הדרך לדבר על הנושא מבלי להזכיר את המילה "מוות" אפילו פעם אחת.
אריאל אוהב את סבא, סבא אוהב את אריאל וזה לעולם לא ישתנה. ספור מדהים בעוצמתו ומרגיע על אחד הקשיים הגדולים ביותר בחיים. ההבנה שהאנשים היקרים לנו, נשארים קרובים גם אם הם לא נמצאים פיזית לצדנו.
ספר מקסים ומרגש.
לכל גיל.

לביאת / כתבה טל ברייר בן מוחה, אירה תהילה גולדברג, הוצאת מנהיגותה

למרות שאנו חולקות שם משפחה, אין לי שום קשר למאיירת. קבלתי את הספר לסקירה והשם המסקרן של הספר, מיד הוביל אותו לראש רשימת הספרים שהקראתי לבני. לביאת? מה עומד מאחורי השם הזה? הגננת בגן מחלקת לילדים ספרים בהתאם לחיות האהובות אליהם. החיה האהובה על רונה היא לביאה, אבל מסתבר שנכתבו המון ספרים על אריות אך אין אף ספר שהגיבורה שלו לביאה.
רונה והגננת לא מוותרות ויחד מוצאות פתרון יצירתי לבעיה. אז מה זה לביאת ? תקראו את הספר ותגלו גם אתם.
זהו ספר המעודד שוויון בין בנים לבנות וחבל שכשאני הייתי ילדה קטנה לא היו ספרים כאלו. ספרים מהסוג הזה יכולים בהחלט לשנות תפיסות מגדריות  אצל ילדים בגיל הרך. הקראתי אותו לבני בן השש שהתלהב מאד מהעלילה. מחמאות לסופרת (מייסדת "מנהיגותה – פיתוח מנהיגות חינוכית מודעת מגדר") על הרעיון המקורי. לפעמים נדמה שכבר בלתי אפשרי להמציא את הגלגל מחדש בתחום ספרות הילדים, ומסתבר שעדין יש הפתעות.

עפה מבית ספר לפיות – מעבר לקשת / מרדית באדג'ר / הוצאת טל-מאי וידיעות אחרונות

נדמה שספרות הילדות של היום היא לא מה שהייתה פעם. אז נכון שיש צבע ורוד על כריכת הספר וקצת כוכבים מנצנצים, אבל הפיות של היום, הן בהחלט לא הפיות של פעם. פיות אוהבות להגשים משאלת נכון ? אלי דווקא לא!! אבל ממש לא!  לאחר שבכל פעם אלי מסתבכת ונכנסת לצרות, סבתה הקשוחה שולחת אותה לפנימייה מעבר לקשת, שם אולי יצליחו לחנך אותה. אלי נאלצת להתמודד עם יותר מדי כללים וחוקים חדשים ומסתבכת עם גבי ונדיה המרושעות שלא מקבלות אותה בהתחלה לחברתן, אך בעזרת חברה טובה, קצת קסם ושובבות הכל מסתדר.

מעבר לקשת הוא ספר ההמשך בסדרה "עפה מבית ספר לפיות". לא קראתי את הספרים הקודמים בסדרה אבל זה לא הפריע לי להיכנס מיד לעניינים. האחיינית שלי דרשה בנימוס מיד בסיום הקריאה לקבל גם את הספרים הקודמים, "זה היה ספר כל כך יפה וכייפי. אני רוצה עוד אחד בסדרה. בבקשה!"

הספר מנוקד לבני 6-9.

>> לכל ההמלצות של מאירה ברנע גולדברג

*מאירה ברנע-גולדברג מחברת רבי המכר: "משפחה לדוגמה", "כראמל" ו"כמה רחוק את מוכנה ללכת". שותפה ב"כריכה" סוכנות לסופרים.