האם הם מפליצים? מאת ניק קארוסו ודני ראביוטי, איורים: אלכס ג. גריפית'ס

 על פניו אתם עלולים לטעות שזהו ספר שעוסק בפלוצים. מתכון בטוח לילדים שיצחקו כל פעם שהמילה נאמרת ומבוגרים לנוע באי נוחו ולתהות מדוע הם מקריאים את הספר הזה. בפועל מצאנו את עצמינו מתגלגלים מצחוק ולומדים על הדרך המון דברים חדשים כמו על מערכת העיכול של הסוסים, האם תמנון מפליץ? ואם כן, מה בדיוק יוצא לו בפלוץ? ודינוזאורים – חשבתם פעם איך נשמע פלוץ של חיה כל כך גדולה?

האם הם מפליצים הוא מדריך מדעי (באמת!) לנפיחות בעלי חיים. הקוראים הצעירים יגלו איזה חיות פולטות גזים (ואיזה לא!), לאיזה חיות הפלוצים המסריחים ביותר, איזו חיה מפליצה הכי הרבה ולמה, בעצם, לפלוצים יש ריח ייחודי כל כך.היכונו למסע מרתק וריחני שמתחיל במערכת העיכול ומסתיים... טוב, אתם כבר יודעים איך.

מתאים לילדים מגיל 6 אבל גם בני 4 יהנו מהחידון הריחני והמשעשע.

"העשיריה הפותחת 6 - שחקנית חיזוק" מאת אמיר דורון, איורים: גיא מורד

הספר הראשון בסדרת "העשיריה הפותחת" - "הנס של עודד" ראה אור בשנת 2007 וכעת סוף סוף יוצא הספר השישי שבזכותו הספרים הקודמים זוכים לעדנה מחודשת בכריכות צבעוניות ונפלאות (כל הכבוד למאייר גיא מורד שעשה עבודה נהדרת). לטובת מי שפחות מכיר, לעודד ירדני היה חלום אחד – להתקבל לקבוצת הכדורסל של מכבי תל אביב, לאחר שנכשל הוא מקים קבוצת כדורסל משלו עם עוד שחקנים שכשלו כמוהו ועם שחקן העבר ברק שחם שהופך למאמן שלהם.

הסופר, אמיר דורון, הוא כדורסלן ומאמן כדורסל לגילאים הצעירים בעברו, כך שהנושא קרוב מאד לליבו, וזה מורגש ומוגש היטב בספרים. כל אחד מכרכי הסידרה מעביר מסר חברתי חשוב באופן קולח, אבל לא חינוכי מדי, כזה שעשוי לרתק גם את ההורים, ולהתאים לקריאה משותפת או שיחה ודיון עליהם בבית. "שחקנית חיזוק", הספר השישי מתמקד בגיבורה חדשה, תמרה, שמצטרפת ל"עשיריה הפותחת", (קבוצה של בנים כזכור), ועוסק בנושאים שכמעט כל משפחה ל"טום בוי" נתקלת בהם - השתלבות בקבוצה של בנים, עיסוק בספורט בכלל, יחס השחקנים האחרים אליה, יחס היריבים בקבוצות המתמודדות מולה, הקשיים שהיא חווה מהסביבה הקרובה לה ועוד. היריב העיקרי שלה בתוך הקבוצה הוא אסף, אחד השחקנים הוותיקים בקבוצה, שמעמדו מתערער והוא נדחק לספסל על חשבונה של שחקנית החיזוק ומשוכנע כי הכוכבת החדשה תופסת את מקומו, עד לשינוי הבלתי נמנע... השפה מוקפדת, העלילה קצבית ועשויה היטב, והספר מתאים לבנים ולבנות כאחד.
עד לסוף חודש אוגוסט, אפשר להוריד מאתר עברית במתנה את החלק הראשון בסדרה.
לבני 12-9. 

בלדה לנחשים וציפורי שיר – משחקי הרעב / סוזן קולינס

את האמת, הייתי צריכה להמליץ על הספר הזה כבר בחודש שעבר, אבל אני ממליצה על ספרים רק בסיום הקריאה בהם ולא רציתי להפסיק לקרוא את הספר הזה. קראתי אותו כל כך לאט שבשלב מסוים זה כבר היה לבדיחה. ליבי נשבר בסיום קריאתו וכולי תקווה שהסופרת לא תזנח שוב את העולם הזה. אז על מה כל המהומה? זוכרים את משחקי הרעב? טרילוגיית הספרים הדיסוטופית המופלאה משנת 2008? (אם לא, תתאפסו על עצמכם ורוצו להתעדכן), כעת קולינס מחזירה אותנו בזמן ומספרת לנו על הימים הראשונים של משחקי הרעב האכזריים, כיצד הם התרחשו לפני הטכנולוגיות, כשהקפיטול עדיין מלקק את פצעיו ממלחמת האזרחים האיומה. היא מתמקדת בעיקר בסנואו, אתם זוכרים אותו כנשיא הזקן והאיום של משחקי הרעב, אך כאן הוא נער צעיר בן 18 שנבחר לשמש כמדריך של מתמודדת כחושה ויתומה ממחוז 12. תיזהרו, אולי אפילו תחבבו אותו...לכל מי שאהב את משחקי הרעב זהו ספר חובה! מי שלא שמע על הסדרה, לכאורה אפשר לקרוא קודם את הספר הזה, אבל לטעמי כדי להנות מחוויה מושלמת חייבים קודם לקרוא ולהכיר את הטרילוגיה.

 

בלשי הביוב / כתב ואייר ג'ון פטריק גרין

הקשיבו הקשיבו: כל מי שאוהב את "קפטן תחתונים" ואת "איש הכלב" נמצאה סדרה נוספת שתגרום לכם להתמכרות קשה: הכירו את מנגו וברש. הם מצחיקים, הם מגניבים והם צמד תנינים, חוקרים חשאיים – הסיוט הגדול של כל נבלי העל בעולם. בעולם מוכה פשע שחיתות ובלבול, ארגון אחד עובד בין הצללים, מסדר את העניינים ושולח סוכנים מעולים לפתור כל תעלומה מסתורית: בלשי ביוב בע"מ. והפעם, לאן נעלם השף גוסטבו שפמנון שהיה אמור לחשוף את יצירתו הקולינרית החדשה ונעלם בלי להותיר אחריו עקבות. האם צמד בלשי הביוב יצילו אותו לפני שיהיה מאוחר? מצחיק! מגניב! מטווווורף ובמילים אחרות: פשוט מעולה. אגב, בסוף הספר ישנם שני עמודים שילמדו גם אתכם כיצד לצייר בקלות את מנגו וברש, תמצאו שם עוד הפתעות מגניבות ופרסומת לשני ספרי המשך שבדרך. יש! לבני 10-6.

אני לא עוזב / תמי שם טוב

מאתיים תלמידים ישבו מהופנטים במפגש הסופרת של תמי שם-טוב בו נכחתי. היא לא הכינה מצגת מגניבה, לא התאמצה במיוחד להצחיק אותם וגם לא ניסתה להיות מה שהיא לא. מה היא כן? תמי שם טוב היא סופרת שיודעת לספר סיפור, יודעת לעניין ואי אפשר להפסיק להקשיב לה או להפסיק לקרוא את הספרים שלה. במפגש היא סיפרה לתלמידים בין היתר גם על הספר הזה: "אני לא עוזב". המשך לספר "אני לא גנב". הילדים התרגשו מאד וכמוני חיכו לרגע שבו הוא יראה אור. (אפילו עזרנו לה לבחור את שם הספר).

 הספר הראשון מספר על יאנק, יתום בבית היתומים המפורסם של יאנוש קורצ'ק בתקופה שלפני מלחמת העולם השנייה. יאנק מגיע לבית היתומים מצולק נפשית והספר מספר את סיפור חייו מכניסתו אל בית היתומים ועד עלייתו לארץ ישראל. בספר מרתק זה יפגשו הקוראים עוד ילדים מבית היתומים, למשל את רוזי הדעתנית. את רוזי נפגוש גם בספר השני "אני לא עוזב", בספר זה רוזי חייבת לשתף פעולה עם ילד שבבית היתומים היא לא כל כך הסתדרה איתו – איצ'ו. אבל כעת הימים הם ימי מלחמה וכדי להצליח ולעבור את הימים הקשים הם חייבים לשתף פעולה. בשני הספרים רוחו של קורצ'אק המחנך הדגול מרחפת באוויר, כי מחנך טוב, משפיע ומסייע לתלמידיו גם כשהוא לא נוכח פיזית.

 באופן כללי לא חייבים לקרוא את הספרים לפי הסדר, אני ממליצה כן לעשות זאת רק למען הסדר ההיסטורי. מומלץ בחום ומכל הלב, גם כמי שהבן שלה בן העשר אהב מאד את הספר וגם כאמא שהקריאה לו בכל ערב פרק ושמחה לראות את ההתרגשות ואת העניין שהספר עורר בו. לתלמידים בבית ספר יסודי שקוראים ללא ניקוד ותחילת חטיבה. 9-13

עוד דברים שלמדתי היום / קרין ונמרוד אלדאה, איורים: לי קורצווייל

בלב הספר "עוד דברים שלמדתי היום" ניצבת השאלה:" מה היה צריך לקרות כדי שהספר הזה יהיה קיים?" כדי לענות על השאלה הזו באופן שונה לגמרי ממה שהיינו מצפים שתהיה התשובה מחברי הספר מוציאים אותנו למסע, מסע בזמן. החל בציורי המערות שהיו האמצעי הקדום ביותר הידוע לנו להבעה בכתב, דרך המצאת הנייר, הדיו, המצאת השעון(לכאורה לא קשור לעניין, אך בפועל קשור בהחלט), עידן המידע הממוחשב, האינטרנט ועד לתוחלת החיים העולה של בני האדם.

זהו ספר מעורר השראה שהקסם שבו הוא הצוהר שהוא פותח בפני הילדים שקוראים בו לתחומים שכנראה הם לא היו נחשפים אליהם בדרך אחרת וסביר להניח שעם סיום קריאת הספר הסקרנים שבין הילדים ירצו להעמיק ולחקור בנושאים המדוברים, אם זה ללמוד לכתוב בכתב עברי קדום, להכין נייר או דיו בדרך מסורתית(מתכון להכנת דיו מופיע בספר עצמו), ואולי להתעמק בפיזיקה או מחשבים. לבני 9-13.