לרובנו קשה להישאר סגורים בבית כל כך הרבה זמן עם הילדים, אז אחרי שראינו את כל הסרטים בנטפליקס, בנינו בלגו ושיחקנו במשחקי קופסה אנחנו מחפשים פעילות משפחתית חדשה. הרשו לי להציג בפניכם עוד אופציה שהתגלתה כנעימה במיוחד לכולם: האזנה משפחתית לספרים מוקלטים.

באתר icast, ישנו מגוון עצום של ספרים שניתן להקשיב להם במחירים אטרקטיביים. היתרונות: לא צריך לצאת מהבית, לא צריך להמתין למשלוח, ניתן להפעיל את הדמיון ואת הראש והידיים פנויות (אני ציירתי תוך כדי הקשבה וזה ממש מרגיע!)

קבלו המלצה לחמישה ספרים להאזנה שמתאימים לכל המשפחה:

שלושים וחמישה במאי / אריך קסטנר

קריין: מוטי ברכאן
אורך: שעתיים ועשרים ושבע דקות
מגיל 7 עד 12

מי שגדל על ספריו של אריך קסטנר ישמח לחזור אליהם ולהאזין להם עם ילדיו ומי שפספס את הספר הזה, יקבל הזדמנות נהדרת להכירו כעת. על קונרד, הוטלה משימה מאד מעצבנת בבית הספר: לכתוב חיבור על הים הדרומי. הדוד שלו, יחד עם סוס חכם ומדבר, לוקחים אותו לשם (דרך ארון הבגדים של הדוד), על מנת שיכיר את המקום וככה יהיה לו יותר קל להכין את שיעורי הבית. בדרך לים הדרומי הם יעברו חוויות מצחיקות ומעניינות מאד ויפגשו אנשים שונים ומשונים בעולמות מיוחדים: ארץ העצלנים, העולם ההפוך, עיר העתיד ועוד.
הספר ראה אור בשנת 1931 ובכל זאת קסטנר כותב בו על המון רעיונות והמצאות שיצאו לפועל שנים רבות לאחר מכן: טלפון נייד, מדרכות נעות, מכוניות ורכבות ללא נהג. אפשר תוך כדי הקשבה לספר לכתוב את רשימת ההמצאות עליהן קסטנר כתב ולראות מה יצא לפועל ומה לא. (רמז: אין עדין עץ עם כל סוגי הפירות שכאשר לוחצים על כפתור אפשר לקבל מיד עוגת פירות. גם אין תרנגולות שמסתובבות עם מחבת ומטילות ביצים שיהפכו מיד לחביתות, אבל יש רמזים מאד ברורים על האינטרנט ואפילו על האפליקציה הכי שימושית בימינו, ווייז.)

עץ הקסמים – הכיסא האדום / אנדז'יי מלשקה

קריין: ניר שאולוב
אורך: שלוש שעות ושלושים ושלוש דקות
מגיל 6 עד 12

נתחיל מהבשורה הטובה, אם תאהבו את הספר (ואני בטוחה שתאהבו אותו), יש לו המשך. בשנת אלפיים פקדה את עמק הורטה סופה איומה שנמשכה שלושה ימים ושלושה לילות, וביום השלישי לסערה היכה ברק בעץ אלון עתיק והפכה אותו לעץ קסמים. איש לא ידע על כוחו של העץ והוא נלקח אל בית החרושת ויוצרו ממנו חפצים רבים עם כוחות קסם. בספר זה, נפגוש את החפץ הקסום הראשון שנוצר מהעץ – הכסא האדום. כסא מיוחד במינו שקפץ מהמשאית שהובילה אותו אל החנות. ומי מצא אותו? קוקי! ילד בן תשע שלא ידע שכל החיים שלו עומדים להשתנות. מסתבר שהכיסא יכול להגשים כל משאלה של מי שיושב עליו.

לקוקי יש אחים, פיליפ (בן 13) וטושה (בת 11) הם גרים עם ההורים שלהם והם עניים. ההורים היו נגנים בתזמורת ופיטרו אותם. ההורים רוצים לבקש עזרה מהאחות של האמא, מדודה שלהם. היא אישה עשירה מאד אבל גם רעה מאד, אפשר לומר אפילו רעה מאוד מאוד. כשההורים של קורי נאלצים בניגוד לרצונם לנסוע רחוק קורי רוצה להחזיר אותם, בעזרת הכסא כמובן. אם יצא לכם לקרוא ספרים על ילדים שמצליחים למצוא דרך לבקש משאלות, אתם בטח כבר יודעים שזה עניין מאד מסוכן, כי כשמבקשים משאלה בלי לחשוב יותר מידי, והיא פתאום מתגשמת, הרבה דברים לא נעימים יכולים להתרחש פתאום בלי כוונה. למשל מה עושים אם פתאום מגיעים מאה כלבים לקרון רכבת? ומה עושים אם בטעות הפכתם את הדודה המרושעת שלכם לילדה קטנה? או אם אתם מוצאים את עצמכם טסים על מיטה מעופפת או הורסים בטעות נמל תעופה? בקיצור ספר הרפתקאות קסום על הכוח שיש לנו יחד כמשפחה. האזנה משפחתית מושלמת מובטחת.

 לב היער / רונית ש' דינצמן

קריינית: רונית ש' דינצמן
אורך: ארבע שעות ושמונה עשרה דקות
מגיל 8 עד 12

עיני בני האדם אינן מסוגלות להבחין שבכל כמה פרחים ישנות פיות. איך מגיעות פיות אל הפרחים? אם תינוקת ישנה חולמת חלום טוב, היא צוחקת מתוך שינה, זהו צחוק חלום. צחוק חלום מרחף באוויר, מתגלגל, מתערסל ונישא הרחק. אם צחוק חלום מגיע אל היער, ואם הוא צונח לתוכו, ואם הוא נוחת בדיוק על פרח – נוצרת פיה. פיה ישנה. ישנה עד שמלכת הפיות מעירה אותה. הספר מספר על לב, פיה שונה מאד מהפיות עליהן אנחנו רגילים לקרוא. לב לא ורודה ומנצנצת, ובניגוד ליתר הפיות, שאחראיות כל אחת לפי בחירתה על פרח יפה או חיה מיוחדת, היא בחרה מראש להיות אחראית על החיות הדחויות והצמחים הלא אהובים. כשהיא תגלה את יעודה האמיתי בחיים, עולמה יתהפך והיא תצטרך לקבל החלטות אמיצות.

הספר מתרחש בארץ ישראל בעמק הכרמל והוא כובש מהשורה הראשונה ועד הסוף המפתיע. הספר משלב בתוכו מידע מרתק על פרחים, צמחים וחיות וגם מבוגרים שאוהבים אגדות ימצאו בו עניין רב.
אם אנחנו לא נצא אל הטבע, הטבע יגיע אלינו הביתה.

המסע לארץ הקדמונים / מיכל ורשאי ארלוק

קריינות: מיכל ושראי ארלוק ואלונה ארלוק
אורך: 20 דקות
מגיל 5 עד 9

הכל מתחיל כשאלונה שואלת את אמא שלה אם היא מכירה את האדם הקדמון. ומה נראה לכם? ברור שהיא לא מכירה. איך היא אמורה להכיר אותו? האדם הקדמון חי פעם לפני הרבה הרבה שנים. בדרך פלא מצליחה אלונה לקחת את אמא שלה לארץ הקדמונים. ואת מי הן פוגשות שם? את כולם! את "האדם היכול" (הומו הביליס), האדם הזקוף (הומו ארקטוס), האדם הנאנדרטלי, האדם הנבון (הומו ספינס) ועוד שלל הפתעות. אלונה ואמא שלה לומדות ומגלות יחד פרטים על החיים בתקופת הקדמונים, למה המציאו את החנית? מי גילה את האש? ועוד והכול בצורה קלילה, מחכימה ומשעשעת עד שמגיע הזמן לחזור הביתה. כיף מאד להקשיב לספר אותו מקריאה הסופרת יחד עם הבת שלה. הדו שיח ביניהן הופך את ההאזנה לחוויה מיוחדת ויוצאת דופן.

מרים ספרי לי את / אורנה פילץ

קריינות: אורנה פילץ
אורך: שעה ועשרים וחמש דקות
לבני 8-12

בכל שנה כולם יושבים יחד וקוראים את ההגדה של פסח, מספרים את סיפור יציאת מצרים, אבל איך זה באמת להיות שם? לגדול במצרים בין העבדים? ועוד כילדה קטנה? כשלומדים בבית הספר על משה, כמעט ולא עוצרים לבחון את דמותה של אחותו מרים, זו ששמרה עליו כששט בתיבה ביאור וסיכנה את חייה. איך זה היה לשבת שם על שפת היאור ולדעת שהכול תלוי רק בך?

הספר מציג מזווית מאד מעניינת את החיים במצרים לצד גזרותיו האכזריות של פרעה, ושופך אור על אופייה של מרים. הסופרת אורנה פילץ משלימה לנו פערים על ילדותה של מרים, כיצד היא למדה לקרוא לצד אחיה אהרון למרות שלא היה מקובל באותה תקופה שבנות ילמדו לקרוא, וכיצד היא תומכת בנשים סביבה ומחזקת אותם. יש קסם בלשמוע את קולה של המחברת. פילץ מקריאה את הספר בצורה כל כך יפה עד שלרגע אחד שכחנו איפה אנחנו נמצאים ועברנו כולנו יחד בדמיון למצרים העתיקה.