פינוקי (צילום: יחסי ציבור, יח"צ)
רוני ותום | צילום: יחסי ציבור, יח"צ

רוני ותום החקירה הראשונה / גיורא חמיצר, הוצאת תכלת

נתחיל בעובדות. גיורא חמיצר גאון. אם יש מישהו שיודע לספר סיפור, להשאיר את כולם במתח עוצר נשימה זה הוא. אני זוכרת את עצמי יושבת, מהופנטת עם האחיינים שלי, לראות את סדרות הטלוויזיה שהוא יצר, "השמינייה" ו"האי" ובסיום כל פרק כששוב הוא הצליח להמציא טוויסט מתוחכם ולהשאיר את כולנו המומים חשבתי לעצמי שיש כאן אדם עם מוח יצירתי במיוחד. ועכשיו יש לו ספר וזו הולכת להיות הצלחה אדירה כי לא נראה לי שיש ילד אחד בבית ספר יסודי שלא יעוף עליו. רוני ותום, ילד וילדה שלא כל כך סובלים זה את זה נאלצים לשתף פעולה בפיענוח שורת פשעים מוזרה בבית הספר והופכים לצמד בלשים הטוב ביותר בעיר. מעבר לזה שהספר מצחיק ומגניב ומותח וכתוב היטב, הוא גורם לקוראים לחשוב, לפתוח את העיניים, להסתקרן, לשאול שאלות, לא לקבל כל דבר כמובן מאליו.
לתלמידים בבית ספר יסודי שקוראים ללא ניקוד.

רות המואביה (צילום: יחסי ציבור, יח"צ)
רות המואביה | צילום: יחסי ציבור, יח"צ

רות המואביה / שירלי גרץ, איור: לימור שנורמכר, הוצאת צלטנר
סיפורי התנ"ך לא תמיד נותנים לנו תמונה מלאה על הדמויות. סיפור פה וסיפור שם, זהו. עלינו להשלים את הפרטים החסרים. בספר רות המואבייה הסופרת שירלי גרץ משלימה לנו סיפור מקסים על ילדה סקרנית וטובת לב. רות גדלה בהרי מואב ומהר מאוד מתחברת לשכניה החדשים שהגיעו מארץ יהודה. היא עוזרת להם בתקופות קשות, מתחתנת עם אחד הבנים ולבסוף אפילו מחליטה ללכת עם חמותה נעמי לארץ יהודה. המסע של רות לא קל, היא מתאלמנת בגיל צעיר, עוזבת את הארצה, את מולדתה ומצטרפת לחמותה למקום לא מוכר. שם, למרות היותה זרה, היא מוצאת את הדרך לעזור לחמותה ולעצמה ואפילו מוצאת אהבה.

הסיפור של רות מתמקד באהבה, בחסד ובנאמנות שיש בין רות לנעמי. רות קושרת את גורלה לחמותה למרות שלכאורה לנעמי אין מה להציעה לה. רות מוכנה לקחת את מה שיבוא על עצמה ללא ספקות. היא דואגת לנעמי למקום לגור והולכת לשדות ללקט שיבולים. אומנם הסיפור מסתיים בהפי אנד של חתונה ואהבה, אבל אין כאן את סיפור על המושיע על הסוס הלבן. לאורך כל הסיפור הנשים עושות ופועלות למען עצמן וזה המסר של רות ונעמי, נאמנות ואהבה מתובלים בעשייה ובמנהיגות.

אני ממליצה בחום על סדרת "הישראליות" של הוצאת צלטנר. יחד עם רות המואביה יצא לאחרונה ספר נוסף של אבירמה גולן על חנה סנש.
לגן חובה ותלמידים בבית ספר יסודי. מעורר מחשבה ומעורר השראה.

תעלומת הסופים האבודים (צילום: יחסי ציבור, יח"צ)
תעלומת הסופים האבודים | צילום: יחסי ציבור, יח"צ

תעלומת הסופים האבודים / שלום ברכה, איור: נדב נחמני, הוצאת קוראים

מאיה ואריאל הם שני אחים חמודים ביותר אבל מאוכזבים. הם תכננו לבלות יום נהדר עם ההורים שלהם בגן החיות אבל הגשם הרס להם את התכניות. הם נאלצים להישאר בבית ולהעסיק את עצמם לבד. אריאל מבקש ממאיה להקריא לו סיפור ולתדהמתם, כשהם מתקרבים לסוף הסיפור הם מגלים שמישהו תלש את הדפים האחרונים בספר והשאיר אותו ללא הסוף. כשעברו לספר הבא המקרה חזר על עצמו שוב. מישהו גנב להם את כל הסופים מהספרים!

מאיה ואריאל החליטו לחקור את המקרה כמו שני בלשים ולמצוא בכוחות עצמם את האשמים. הם יוצאים להרפתקה מדהימה ומשעשעת עד שהם מגיעים לפתרון המפתיע של התעלומה. האיורים המופלאים של נדב נחמני מוסיפים הרבה קסם וחן לעלילה. האחיינית שלי בת השש הכריזה על הספר הזה כעל הספר האהוב עליה ביותר מכל הספרים בעולם ואחותה בת הארבע הלכה לבדוק אם לא גנבו לה סופים מהספרים שבחדרה.
ספר מקסים שאי אפשר שלא להתאהב בו.
לבני ארבע עד שש.

אגדות אמתיות – 50 נשים לגדול איתן בישראל (צילום: יחסי ציבור, יח"צ)
אגדות אמיתיות – 50 נשים לגדול איתן בישראל | צילום: יחסי ציבור, יח"צאגדות אמתיות – 50 נשים לגדול איתן בישראל / שהם סמיט, איורים: מאיירות ומאיירים מהמובילים בישראל, הוצאת דביר

כשיצא רב המכר הגדול "סיפורים לפני השינה לילדות מורדות", שהביא את סיפוריהן יוצאי הדופן של נשים חזקות ומעוררות השראה ממגוון תחומי חיים, נצבט לי הלב מאחר שלא מצאתי בו נשים ישראליות. חשבתי לעצמי שזה היה יכול להיות נהדר אם היה ספר שעוסק בנשים ישראליות מיוחדות. כנראה שאני לא היחידה שחשבה על כך. "אגדות אמתיות" מספר את סיפורן של חמישים נשים שלנו שהלכו נגד הזרם, שהצליחו נגד כל הסיכויים, נשים שהלכו בדרכים לא שגרתיות. לאה גולדברג, גאולה כהן, שולמית אלוני, נעמי שמר, אהובה עוזרי, יעל ארד, רונית אלקבץ ועוד. הסיפורים נכתבו כאגדות קסומות ומלווים באיורים של מיטב המאיירים הישראלים שחר קובר, אורית ברגמן, דוד פולנסקי ועוד.

ספר שנעים מאד לקרוא בו, לא חייבים לפי הסדר. ספר שניתן ללמד בעזרתו את הילדים ואת הילדות שלנו להקשיב לקול הפנימי שלהם. זה אולי נדוש לכתוב שזה ספר מעורר השראה, אבל באמת שאין דרך טובה יותר לתאר אותו. כל הכבוד ליוזמות הרעיון אלה מוסקוביץ, טל מימון ומורין גלימר וגם ליעל מולצ'דסקי העורכת הראשית לספרות ילדים ונוער בהוצאת כנרת. זה ספר שחייב להיות בכל בית בישראל.
מתאים לבני 7 עד 120.

סוגיהארה הסמוראי שסירב לציית (צילום: יחסי ציבור, יח"צ)
סוגיהארה הסמוראי שסירב לציית | צילום: יחסי ציבור, יח"צ

סוגיהארה הסמוראי שסירב לציית / תמר ורטה זהבי, איורים: גלעד סליקטר, הוצאת הקיבוץ המאוחד
בשנת 1985 קיבל סוגיהארה צ'יאונה הכרה כחסיד אומות עולם על ידי יד ושם. באופן מפתיע רק בשנה האחרונה נחשפתי לסיפורו המדהים של קונסול יפן בקובנה בתקופה הכול כך סוערת ודרמטית, אדם שהציל אלפי יהודים, פעל בניגוד להוראות הממונים עליו, סיכן את חייו, שילם על מעשיו אך הצהיר שהוא לא מתחרט.

עכשיו בזכות ספרה של ורטה זהבי, סיפורו מעורר ההשראה וההערצה יגיע לילדי ישראל. הספר מספר את סיפור חייו של סוגיהארה שאינו מסוגל להישאר אדיש לנעשה סביבו. הוא, הפקיד הצייתן, מבין שאם יפעל לפי הוראת ממשלתו, אלפי יהודים ישלחו אל מותם. הוא הנפיק אלפי ויזות מעבר שבעזרתן הצליחו יהודים רבים לברוח מחוץ למדינה. גם כשעזב את ליטא והיה כבר על הרכבת הוא המשיך להחתים ויזות ואף נתן את החותמות הרשמיות לפליט יהודי שימשיך להנפיק בעזרתה ויזות נוספות.

הספר כתוב באופן שבו למרות הנושא הוא בהחלט מתאים לתלמידים בבית ספר יסודי שקוראים ללא ניקוד. ספר על אנושיות, אומץ לב ואמונה בבני אדם.

המגפים שהצילו את ירושלים (צילום: יחסי ציבור, יח"צ)
המגפים שהצילו את ירושלים | צילום: יחסי ציבור, יח"צ

המגפים שהצילו את ירושלים / נתן ויעל גובר, איורים: נעם נדב, הוצאת כנרת
אם לא הייתי יודעת שמדובר בספר חדש, הייתי חושבת שמדובר בקלאסיקה שיצאה לאור לפני שנים וחודשה לאחרונה. אגדה מופלאה, כתובה היטב, מסקרנת, כמו האגדות היפות של פעם. לסבא גרשון יש שם ארוך: גרשון-שרגא-פיבל-מצב-טוקטלי. לסבא גרשון יש זקן ועיניים כחולות.

לסבא גרשון יש גם הרבה סיפורים ואחד מיוחד ויוצא דופן, הסיפור על סנדלר פשוט וידידות שנרקמת בינו לבין האמיר מרבת עמון, על מגפים מלאות קסם שמצילות את ירושלים.
יעל גובר, שזכתה לאחרונה בפרס דבורה עומר על ספרה 'דוקטור אף וזנב' כתבה את הספר עם אביה נתן גובר, מורה לספרות ומרצה לפילוסופיה של החינוך באוניברסיטה העברית. האגדה הקסומה הזו סופרה עד עכשיו רק לבני המשפחה ולשמחתנו הפכה כעת לנחלת הכלל.
איזה יופי של ספר! לבני 8-4

איך מחלקים את העוגה (צילום: יחסי ציבור, יח"צ)
איך מחלקים את העוגה | צילום: יחסי ציבור, יח"צ

איך מחלקים את העוגה? חינוך פיננסי לילדים / דינה פרידמן, איורים: בועז קריספין, הוצאת סגול
מה זה כסף? מה עשו פעם לפני שנים רבות עוד לפני שהמציאו את הכסף? האם כל אחד יכול לצייר ולהדפיס שטרות כסף ולהשתמש בהן? למה בכלל צריך כסף? מאיפה הכסף מגיע אלינו? מה זה סדר עדיפויות? מה זה תקציב ואיך מחלקים אותו? איך יודעים בכמה כסף צריך להשתמש? איפה נמצא הכסף שלנו? מה הכסף שלנו עושה בבנק? מה ההבדל בין 'צריך' ל'רוצה'? איך אפשר לחסוך כסף? כל מי שיש לו ילד מכיר את המשפטים שהילדים אומרים לנו אלף פעם: "אין לך כסף? אז לכי לבנק או תשלמי בכרטיס אשראי", "אני ממש צריך את הצעצוע הזה!", "אני רוצה כסף".

הספר הזה מיועד לכל הורה שרוצה להסביר לילדים שלו איך העסק הזה עובד, שכסף לא צומח על עצים. הספר כתוב בצורה ברורה, מאפשר למידה משפחתית למגוון גילים (אני בת 40 ולמדתי דברים חדשים...). יש בספר משימות שגורמות לכל דבר מסובך להיראות קל ומובן. לא סתם הוא זכה בתו התקן של מכון אדלר. הבן שלי בן תשע שמח לבצע את הפעילויות ואת המשימות שבספר ובחוברת, והיום לאחר הקריאה והעבודה עם הספר, אני מרגישה שהוא הבין הרבה דברים שפעם לא היו ברורים לו.
הספר מנוקד ומתאים לתלמידים בבית ספר יסודי.

חבילה עוברת (צילום: יחסי ציבור, יח"צ)
חבילה עוברת | צילום: יחסי ציבור, יח"צ

חבילה עוברת / שירלי יובל-יאיר, איורים: אביאל בסיל / הוצאת כנרת

לפני שאתחיל לתאר את הספר אני חייבת לעצור רגע ולהביע את התפעלותי מעבודת האיור הנפלאה. בכל עמוד מתחבאות הפתעות רבות ועולם עשיר כל כך של חוויות ברחוב, וכך גם בלי מילים אפשר להמציא ולמצוא ספורים נוספים שאינם קשורים לעלילת הספר.

במרכז הספר עומדת חבילת קש (או תבן). החבילה מונחת באמצע הרחוב כך סתם, ודרך עיניהם של העוברים ברחוב החבילה מקבלת משמעויות שונות. בשביל אחד מדובר באוצר, בשביל השני היא מטרד, לפעמים היא מסקרנת, לפעמים נותנת השראה, לאחד היא תעזור ואת השני היא תעצבן. גם היחס לספר נתון לפרשנות אישית, יש שיראו בו משחק משעשע, אחרים ימצאו שאפשר ללמוד ממנו דבר או שניים על גמישות מחשבתית.
אצלנו במשפחה בכל מקרה הוא להיט. לבני 7-3.

הפרשה – פרשת השבוע לילדים (צילום: יחסי ציבור, יח"צ)
הפרשה – פרשת השבוע לילדים | צילום: יחסי ציבור, יח"צ

הפרשה – פרשת השבוע לילדים / אמילי עמרוסי, איורים: מנחם הלברשטט, הוצאת ידיעות
יש ספרים שמרגע שאני רואה אותם, אני מרגישה בלב שאני צריכה שהם יהיו אצלי בבית, ספרים שתמיד טוב שיהיו על המדף כי ברור שהשימוש בהם יהיה על בסיס קבוע ויסב הנאה גדולה לכולם. כך בדיוק הרגשתי כשהחזקתי את אחד הספרים בסדרה. חמישה ספרים, עם כל פרשות השבוע לפי הסדר בעיבוד קל ומובן להורה ולילד.

הסדרה מותאמת לילדים חילונים ודתיים, מלווה באיורים מקסימים, בשפה קלה וקולחת. בסיום כל פרשה ישנן שאלות למחשבה שאותן ניתן לפתח לשיחה עם הילדים. שאלות שלא בהכרח קשורות לדתיות אלא לעולמו הפנימי של הילד, לחלומות שלו ולרצונות שלו. למשל בספר שמות, לאחר פרשת בא (שלח את עמי), נשאלות הילדים כך: בני ישראל יצאו במהירות ממצרים, ולא בטוח שהספיקו לארז בתיקים ובתרמילים שלהם את כל מה שהיה חשוב להם. מה אתם הייתם לוקחים אתכם לו הייתם צריכים לצאת מהבית לדרך חדשה?"
אתם לא מאמינים איזה דיון התפתח ביני לבין הבן שלי בעקבות השאלה הזו.
סדרה מעולה, אחד הפרויקטים היפים שראו אור והביצוע פשוט מושלם. כל הכבוד ליוצרים.
מנוקד, מגן חובה ועד סוף בית ספר יסודי.

פינוקי (צילום: יחסי ציבור, יח"צ)
פינוקי | צילום: יחסי ציבור, יח"צ

פינוקי מסתתר בספריה / אריך היל, הוצאת שוקן

מאז ומעולם אהבתי את ספרי פינוקי וגם היום כשאני בת ארבעים פלוס, בכל פעם שיוצא ספר חדש היד נשלחת אוטומטית אל חלונות ההצצה ומחפשת את הכלב האהוב.
הפעם פינוקי מגיע לספריה ובדיוק לפני מסיבת התחפושות הוא נעלם. אז... "איפה פינוקי?"
רמז: כמו רוב הפעמים הוא לא בסל… אל דאגה, הילדים שלכם ישמחו למצוא אותו בסוף הספר נהנה במסיבה עם ספר שבחר להשאיל.
הספר בעל דפים קשיחים וחלונות הצצה ומיועד לקטנטנים. אושר רב בכל בית.