על צבועה מקוללת שרוצה שיזמינו אותה לקפה (ואולי תהפוך לנסיכה), על ימים גרועים והדרך הקלה והפשוטה ביותר להפוך אותם למופלאים, על חידוש מרענן לספרו האלמותי של יאנוש קורצ'אק (שהשבוע אנו מציינים את מועד פטירתו), על בית ספר קסום ומיוחד בו לומדים הילדים שלנו לפני שהם נולדים, על הספר שיהפוך עבורכם את הגמילה ממוצצים למשעשעת וחווייתית, על ספר מיוחד של אורה מורג שהוצאות רבות פחדו להוציאו לאור, ועל שליט אחד איום ונורא שיגרום גם לבני הנוער הגדולים להתנתק לרגע מהמסך ולהתחיל לקרוא. הכל על הספרים שיעשו לכם (ולילדכם)  את החודש.

המלך מתיא הראשון/מאת יאנוש קורצ'אק – עיבד ואייר: יצחק בלפר, הוצאת ינוקא

אין תמונה
המלך מתיא הראשון

כשהייתי קטנה קיבלתי במתנה את הספר "המלך מתיא הראשון". אני זוכרת כיצד התרגשתי, כי בדיוק למדנו על קורצ'אק וסיפורו הדהים אותי. לצערי הרב, למרות הפעמים הרבות בהן ניסיתי לקרוא את הספר, פשוט לא הצלחתי להבין אותו. את הגירסה המלאה קראתי רק בגיל 16. הגרסה המעובדת של יצחק בליפר נוצרה במיוחד עבור הילדים הקטנים על מנת שגם הם יוכלו להכיר את סיפורו הקסום של מתיא, עד שיגדלו ויקראו את הספר המלא. יצחק בלפר הוא אחד מהיתומים האחרונים שנותרו בחיים מבית היתומים המפורסם של קורצ'אק, ולכן אין אדם מתאים יותר ממנו ליצור, לספר ולאייר את סיפורו של מתיא - הילד הקטן שהתייתם מהוריו והפך בגיל צעיר למלך. יום מותו של יאנוש קורצ'אק חל השבוע ב-7 לאוגוסט ולכן סמלי מאוד שבאותו החודש הספר הנפלא הזה ייראה אור.

לבני 6-9

 

איזה יום/ עינת א. שמשוני, איורים שמעון אנגל, הוצאה עצמית

אין תמונה
איזה יום

לפעמים יש ימים טובים, הכל שמח סביבנו ונראה שהעולם הוא מקום נפלא לחיות בו. מצד שני, יש ימים רעים ואפורים בהם הכל נראה רע ואין תקווה. הספר "איזה יום" עוסק בדיוק בנושא הזה. מה עושה יום טוב לכזה ואיך ניתן לצאת מימים רעים ולהתגבר על הקשיים למרות הכל. הספר מתרחש ביום שני גשום כשמר בוים עובר יום איום ונורא  ואילו יויו, הילד החמוד מהקומה למטה, עובר יום מאושר במיוחד. המפגש בין השניים לא צפוי ומפתיע ומוכיח לנו שלפעמים מילה אחת יכולה לשנות את המציאות לטובה. אם אתם מכירים  אנשים שנוהגים להתהלך עם פרצוף ממורמר ומדוכא, לדעתי הספר יוכל לגרום להם לחייך למרות שהם מבוגרים.
את הספר ניתן להשיג באתר של המחברת: www.eizeyom.com

לבני 4-6


בית ספר לעוברים/אילת פרחי – סימנובסקי, איורים: מנחם הלברשטט, הוצאת עצמית

אין תמונה
בית הספר לעוברים

אם אתם מתכוננים לבואו של אח חדש למשפחה, זה בדיוק הספר עבורכם: גיבורת הספר היא ילדה שלפני כחודש נולדה לה אחות. הוריה מסבירים לה כי אחותה קטנה ולא יודעת לעשות שום דבר עדיין, אבל היא חושבת שהם טועים. מסתבר שהאחות הקטנה סיימה בהצטיינות את בית הספר לעוברים, שם למדה היטב כל מה שתינוקות צריכים ללמוד לפני שהם נולדים: איך בוכים בקול רם, כיצד נרדמים, איך מתעוררים באמצע הלילה ואיך מעירים את כל מי שגר בבית. קשר חדש ונפלא נרקם בין האחות הקטנה לגדולה, כי מעכשיו היא האחראית ללמד את אחותה מה עושים בהמשך החיים. ספר מלא באופטימיות והומור שיצחיק את הגדולים והקטנים כאחד ויחזק את האהבה בבית.

לבני 3 עד 7.

 

המוצץ של סבא/שירי צוק,  איירה אלית  אבני שרון, הוצאת קלאסיקלטת

אין תמונה
המוצץ של סבא


איפה הספר הזה היה כשנאלצתי לגמול את הבן שלי ממוצצים? גם כשנראה שכבר אי אפשר להמציא את הגלגל ולכתוב ספר מקורי על גמילה ממוצץ, יש הפתעות. שירי צוק מוכיחה שעם מעט הומור, הרבה דמיון וכישרון הכל אפשרי. אמא של איתי מכריזה בפניו שעכשיו כשהוא הולך לגן, הוא ילד גדול ויכול להפסיק להשתמש במוצץ.  "אני כבר מפסיק", אומר איתי, ואמו מוותרת. הימים חולפים. איתי בבית הספר, איתי בתיכון, איתי מתנדב ככבאי והופך לרופא, אך המוצץ הולך איתו לכל מקום. "אני כבר מפסיק, עוד טיפ טיפה..." הוא אומר לכל המתפלאים.  גם ביום חתונתו המוצץ הולך איתו לכל מקום. מה בסופו של דבר גורם לאיתי לזנוח את המוצץ ? הפתעה!!! תצטרכו לגלות לבד.

לספר מצורף מוצץ, כך שהקורא הקטן יוכל להכניס ולהוציא את המוצץ מפיו של איתי. את הספר ניתן להשיג באתר של קלאסיקלטת. www.clasikaletet.co.il

לבני 2-4

הנסיכה תבוא בארבע/ ולפדיטריך שנורה, איורים: ניב תשבי, הוצאת מילתא

 

אין תמונה
הנסיכה תבוא בארבע

הלכתי לתומי ברחוב ולא תכננתי להיכנס לאף חנות ספרים, אך בחלון הראווה של החנות "מילתא" שברחובות ראיתי ספר ילדים עם כריכה מקסימה שאני לא מכירה. איך ייתכן שאני לא מכירה אותו? אני מכירה את כל ספרי הילדים שיוצאים לאור. מסתבר שמדובר בספר ישן שלא ניתן להשיג יותר והמאייר ניב תשבי בחר לאייר אותו מחדש בפרויקט הגמר בלימודיו. לאחר תלאות רבות שלו ושל מנהלת חנות הספרים, הצליחו השנים לשים את ידיהם על הזכויות של הספר והוציאו אותו מחדש. איזה מזל!!! אחרת לא הייתי נפגשת עם הצבועה המסריחה, המטונפת והדוחה שמבקשת מהמחבר להזמין אותה אליו לביתו כי היא לא סתם צבועה מסריחה, מטונפת ודוחה, אלא נסיכה מכושפת. האומנם? הדייט מתחיל, האהבה פורחת. האם הנסיכה תבוא בארבע? סיפור אהבה קסום מהספרים. לא תמיד אנו בוחרים במי להתאהב. הבן שלי התגלגל מצחוק וכך גם כל חבריו. את הספר ניתן להשיג רק בחנויות הספרים הפרטיות.

לבני 5 עד 120

שלוש יריות בכיכר/אורה מורג, הוצאת שוקן

אין תמונה
שלוש יריות בכיכר

 אני לא מכירה באופן אישי את אורה מורג, מעולם לא פגשתי אותה או שוחחתי איתה  אבל עוד מהתקופה שלי בצומת ספרים כעובדת לפני 14 שנה, פיתחתי הרגל לקרוא כל ספר שכתבה. אני אוהבת את הדרך בה היא כותבת ולא משנה באיזה נושא אך בעיקר את ספריה ההיסטוריים לנוער. הופתעתי לגלות שהוצאות רבות לא רצו להוציא לאור את ספרה מכיוון שהוא עוסק ברצח רבין. כשקיבלתי את הספר לידי, קראתי בו באותה אהבה כפי שקראתי את כל ספריה ומדובר בספר מעולה! אורה מורג יודעת לספר סיפור ולבנות את המתח למרות שאנחנו הקוראים יודעים בדיוק כיצד העלילה תסתיים. כולנו יודעים שיואב, אלונה ויעל, חבורת הילדים שעוקבת אחר יגאל עמיר, לא תצליח לעצור אותו, אך תוך כדי ניסיונותיהם למנוע את הבלתי נמנע, לומדים הילדים פרק אחד או שניים בהיסטוריה של עם ישראל ועל אישיותו של רבין ופועלו.

לבני 9-14

 

המלך צ'ינגיס הראשון / יונתן ילון

אין תמונה
המלך צ'ינגיס הראשון
כמעט ולא תמצאו המלצות ספרים לנוער בוגר בגיל התיכון, אולי מכיוון שלרב הם כבר קוראים ספרים  למבוגרים. כשסיימתי לקרוא את הספר של ילון, למרות התלהבותי, לא התכוונתי להמליץ על הספר לבני נוער בוגרים אך העובדה שבחודש האחרון הוא עובר מיד ליד בקרב כל אחייני הבוגרים בגילאי 16-18, גם אלו שפחות מתעניינים בספרים, גרמה לי לחשוב שוב. טוראן מפוטר מעבודתו בבושת פנים, נאלץ לראות תמונות של חברתו לשעבר מבלה בהוואי עם גבר אחר. בנקודת שפל זו הוא מקבל מכתב ממלך צ'ינגיסטן, דיקטטור אכזרי אך שובה לב, של ממלכה אסיאתית המבקש ממנו להגיע לממלכתו ממנה ברח אביו כשטוראן היה תינוק. המפגש ביניהם ישנה את חיי כולם לנצח. הספר מצחיק, מבריק, מקורי, ועשוי לגרום לבני נוער לנטוש לכמה שעות את המסכים אז כדאי מאד לשים אליו לב.


>> לכל ההמלצות של מאירה