כריכת הספר "מוטקה" (איור: אורית ברגמן, הוצאת כנרת)
כריכת הספר "מוטקה" | איור: אורית ברגמן, הוצאת כנרת

מוטקה? | כתבה: דקלה קידר, איירה: אורית ברגמן | הוצאת כנרת

פרנקו הוא כלב רגיש וחולמני שאוהב להתבונן, להקשיב וגם לחבר שירים. מה שהוא לא כל כך אוהב זה להתרוצץ, לחפור ולנבוח כמו שאר הכלבים. יום אחד כשיצא לגינה, הוא פגש בכלב ענקי שהיה בטוח שהוא הכלב מוטקה. מיהו מוטקה? גם פרנקו רצה לגלות, אז הוא יצא למסע בין גינות העיר השונות ופגש את מוטקה, אבל לא את זה שחיפש, ואז הוא פגש עוד מוטקה ועוד אחד, אבל גם הם לא היו המוטקה שביקש. מיהו מוטקה שחיפש? מה קרה כשפרנקו הלך לאיבוד? מיהם כל המוטקה שפגש בדרך? התשובות בספר כמובן.

ספר משעשע וחינני המלווה באיורים עירוניים מקסימים של אורית ברגמן. מתאים לגיל 4-8.

 

כריכת הספר "התחתונים המפחידים שלי" (איור: פיטר בראון, הוצאת תכלת)
כריכת הספר "התחתונים המפחידים שלי" | איור: פיטר בראון, הוצאת תכלת

התחתונים המפחידים שלי | כתב: ארון ריינולדס, אייר: פיטר בראון | הוצאת תכלת

מי לא מכיר את זה שאתה ארנבון צעיר שהולך לקנות תחתונים חדשים עם אמא ואז אתה רואה ליד הקופה תחתונים מפחידים ומגניבים ומבקש מאמא לקנות לך אותם ואמא מסכימה, ואז בערב אתה הולך לישון וממש לפני שאתה נכנס למיטה אתה לובש את התחתונים המפחידים החדשים שלך ומגלה שהם זוהרים באור ירקרק, זרחני ומשונה ואתה מנסה להירדם אבל הזוהר הירקרק מפריע לך, אז אתה מחליף אותם לזוג תחתונים לבנים ושם את התחתונים הזוהרים בתחתית סל הכביסה וזה לא עוזר, הם עדיין זוהרים מאוד, ואתה מנסה להיפטר מהתחתונים בדרכים שונות ומשונות, ללא הצלחה, אבל בסוף אתה מצליח להיפטר מהם ואז אתה מתחיל להתגעגע אל התחתונים המפחידים הזוהרים? ספר קצת אחר על היכולת להתגבר גם כשמאד מאד (מאד) מפחיד. מתאים לגיל 4-7.

כריכת הספר "השפה הנמה" (איור: איה גורדון נוי, כנרת זמורה ביתן)
כריכת הספר "השפה הנמה" | איור: איה גורדון נוי, כנרת זמורה ביתן

 

השפה הנמה | כתבה: תמי שם טוב, איירה: איה גורדון נוי | הוצאת כנרת זמורה ביתן

זוהי אגדה נהדרת על מחיה השפה העברית, אליעזר בן יהודה, והאגדה מתחילה כך: "היה היה נער שאהב שפה יפיפייה, אבל השפה נמה, שנה אחרי שנה אחרי שנה...השפה הייתה כמו היפיפייה הנמה מהאגדות. והנער, שקראו לו אליעזר, הרגיש שהוא הוא הנסיך שצריך להעיר אותה, להעיר את השפה העברית מתנומתה. אבל איך יעיר יפיפייה שישנה כמעט אלפיים שנה?".

הספר מתאר בקצרה את התמודדותו של אליעזר בן יהודה עם המכשולים שעמדו בפניו מרגע שהבין שעליו להחיות את השפה העברית, דרך התמודדותו עם העובדה שהרבה מאוד דברים השתנו בעולם מאז השימוש האחרון בעברית כשפת דיבור ועד שכתב את המילון העברי בו קיבץ את המילים שחידש.

ספר נפלא שמדגים דרך סיפורו של אליעזר עצמו כיצד נוצרו המילים ומה מקורן. מתאים לגיל 4-8.

כריכת הספר "בתוך צנצנת" (איור: דבורה מרסרו, ידיעות ספרים)
כריכת הספר "בתוך צנצנת" | איור: דבורה מרסרו, ידיעות ספרים

 

בתוך צנצנת | כתבה ואיירה דבורה מרסרו | הוצאת ידיעות ספרים

"לואלין היה אספן. הוא אסף דברים בצנצנות". הוא אסף פרחי נורית, נוצות, וגם אבנים בצורת לב. לואלין אהב להתבונן בצנצנות שלו ולהיזכר. כשיום אחד פגש על החוף את אולין, הם החליטו לאסוף יחד. הם אספו את השקיעה, את הקשת בענן ואת הקולות שמשמיע הים, הם אספו את פלאי החורף וגם קצת מהאביב והקיץ, אבל בעצם לואלין ואולין אספו זיכרונות. עד שאולין הודיעה ללואלין שהיא עוברת לגור עם משפחתה בעיר אחרת הלב שלו הרגיש כמו צנצנת ריקה. הגעגועים לא הירפו.

איך מגשרים על המרחק ומתגברים על הגעגועים? בעזרת צנצנות כמובן.ספר קסום ופיוטי המתאר את תשוקתם של לואלין ואולין לאיסוף והרבה יותר מכך את החברות האמיצה שנרקמה ביניהם. ספר לקטנים וגם לגדולים.

כריכת הספר "אוישכחתי" (איור: אביאל בסיל, הוצאת כנרת)
כריכת הספר "אוישכחתי" | איור: אביאל בסיל, הוצאת כנרת

אוישכחתי | כתבה: אירית גלנסקי, איורים: אביאל בסיל | הוצאת כנרת

סיפור משעשע על חייו של ילד מתוק וחמוד לצד אימו השכחנית שנמצאת כל היום במרוץ להספיק את כל הדברים שהורים צריכים להספיק במהלך היום. האמא שכחה את הגרביים על חבל הכביסה, את השם של השכנה, את המפתח בתוך הדלת, את הבקבוק והשמיכה לגן, את משקפי השמש, את רשימת הקניות לסופר אבל דבר אחד בטוח, לנשיקה, וחיבוק תמיד יהיה לה זמן והיא בחיים לא תשכח לאסוף את הילד שלה מהגן כי את הדברים שבאמת חשובים, לא שוכחים אף פעם. האיורים העליזים מוסיפים שובבות לטקסט הקסום, מתאים לבני ארבע ומעלה ולהורים השכחנים והלא שכחנים שלהם.