פעם הייתי ג'ונגל  (איור: אביאל בסיל)
כל חיה מסמלת רגש אחר, מזל שאמא יודעת לאלף חיות. "פעם הייתי ג'ונגל" | איור: אביאל בסיל

פעם הייתי ג'ונגל / ענבל ברק ושלי זאנטקרן | הוצאה עצמית

מה הייתם עושים אם יום אחד הייתם מגלים תוכי על הכתפיים, ארנבון על הרגלים, צב על הגב, פיל על היד ודורבן על הישבן? ומה יקרה אם התוכי יתלונן כל הזמן, הארנבון ייעלב מכל דבר, הדורבן יתחצף לכולם והפיל רק ירצה לצחוק ולהשתעשע? והכי גרוע, שכחתי להוסיף, שכווולם גם ירצו לבוא ולגור אתכם בבית...

זה בדיוק מה שקרה לגיבור הספר, כשאמא שלו הגיעה לאסוף אותו מהצהרון. התוכי הגיע כשהוא ניסה לצייר עיגול ויצא מהקו, הצב הגיע לאחר ששני חברים לא הסכימו לפגוש אותו אחר הצהרים למשחק, הדורבן הגיע לאחר אירוע לא נעים באמצע משחק כדורגל וכך גם שאר החיות (שכל אחת מהן מייצגת רגש אחר) התאספו אצל גיבורנו החביב בכל מיני אירועים. איזה מזל שאמא שלו יודעת לאלף חיות.

הספר עוסק בניהול רגשות ומיועד לילדים מגיל 4 ומעלה. הספר מעניק כלים לפיתוח מודעות לרגשות, מחשבות והתנהגויות שמקדמות או חוסמות אותנו. הציורים המופלאים של אביאל בסיל מכניסים קסם לטקסט. בשלוש מילים - יופי של ספר! כרגע אפשר לרכוש אותו דרך עמוד הפייסבוק "פעם הייתי ג'ונגל".

 

אוצר הטבע של פלורה  (צילום: הוצאת צלטנר)
להכיר את הטבע כמו שמעולם לא חשבתם. "אוצר הטבע של פלורה" | צילום: הוצאת צלטנר

אוצר הטבע של פלורה / קריסטינה דיגמן | הוצאת צלטנר

אצטרובלים, אבנים, עלים וזרעים, נמצאים בכל מקום ואפשר להכין איתם יצירות מופלאות. צריך רק זמן, דבק, צבעים ודמיון. הקורונה מספקת לנו זמן בשפע, אז מדובר בספר שמתאים בדיוק לעכשיו.

ראשית, תכירו את המארחת שלכם בספר - ילדה מתוקה בשם פלורה. פלורה תמיד מוצאת בחוץ דברים ואוספת אותם: זרעים, עלים, זרדים ועוד. היא הופכת אותם, מתבוננת בהם ואז מבינה מה הם יכולים להיות. בעזרתה הילדים ילמדו איך אבן יכולה להפוך בקלות לדג, ובלוטים לשרשראות. הספר מלמד איך ליצור יצירות אמנות יפות מאד מדברים פשוטים כמו עלי כותרת, שקדים, אגוזים וקליפות. הספר עצמו נראה כמו יצירת אמנות, כי זו הדרך בה בהוצאת צלטנר מעצבים ספרים.

הספר מתאים לילדים בגן חובה ובית ספר יסודי אבל גם אני, בת 42, עפתי עליו. הספר גרם לי לחשק גדול לבדוק מה אני יכולה לעשות עם גבעולים ובלוטים.

פינוקי מבקר באקווריום  (צילום: הוצאת שוקן)
פינוקי מבקר באקווריום | צילום: הוצאת שוקן

"פינוקי מבקר באקווריום" ו"המטמון המפתיע של פינוקי" / אריק היל | הוצאת שוקן

מי לא מכיר את פינוקי? לכאורה כיום, כאשר ההורים הצעירים גדלו בעצמם על ספרי פינוקי, אין צורך להכביר במילים. אבל למרות ההיכרות, תמיד משמח לשמוע על ספרים חדשים בסדרה (וידוי מביך: אני נתקלתי בפעם הראשונה בסדרה כשהייתי כבר גדולה מידי עבורם, לדעתי בכתה ג' או ד', ואהבתי ללכת לבית של חברים של ההורים שלי רק כי לילד הקטן שלהם היו כל הספרים בסדרה...).

בספר פינוקי מבקר באקווריום, זה בדיוק מה שהוא עושה. דרך הביקור של פינוקי באקווריום, הילדים ילמדו להכיר מעט מיצורי הים השגרתיים וגם על כמה מיוחדים יותר. הספר עשוי דפי קרטון קשיח וכולל מספר אמצעי הפעלה במשיכה, סיבוב והזזה. בעזרת כל פעולה כזו נחשף מידע נוסף על היצורים הימיים. הספר בנוי היטב כך שנראה כי גם לאחר משיכות והזזות רבות של החלקים הנעים הוא יישמר במצב מצוין.

המטמון המפתיע של פינוקי  (צילום: הוצאת שוקן)
המטמון המפתיע של פינוקי | צילום: הוצאת שוקן

בספר "המטמון המפתיע של פינוקי", מיד בתחילת הספר אנו מתוודעים לכך שלפינוקי יש יום מיוחד מאוד. לכבוד היום המיוחד פינוקי משחק לאורך הספר במשחק "חפש את המטמון". בעזרת חלונות הצצה ורמזים הפזורים לאורך הספר פינוקי מוצא את המטמון ואנו מגלים ממה בדיוק מורכב היום המיוחד הזה שלו. שני ספרי ההפעלה חמודים ומהנים לפעוטות כמיטב מסורת ספרי פינוקי.

בוא, בוט!  (צילום: ידיעות ספרים)
לפעמים איור אחד שווה אלף מילים. "בוא, בוט!" | צילום: ידיעות ספרים

בוא, בוט! / ג'יימס יאנג | הוצאת טל מאי וידיעות ספרים

יש ספרים שאוהבים אותם מיד, בלי לפתוח אותם בכלל. משהו בכריכה, באיורים ובצבעוניות משדר שובבות וחגיגה גדולה. במקרה שלפנינו מדובר בילד שיש לו צעצוע, בוט, שפועל באמצעות שלט רחוק. הבוט בורח והילד, בעזרת הדיירים בבניין רב קומות, מנסים לתפוס אותו. הבוט חמקמק ובורח מעלה מעלה (ועוד קצת למעלה) והקוראים מרגישים זאת היטב בזכות העיצוב הצר והגבוה של הספר, שאולי יקשה על מוכרי הספרים לסדר אותו על מהדף, אבל בהחלט נדרש במקרה הזה. אף על פי שאין הרבה מילים בספר, תפגשו בו דמויות מאד מגוונות במראה וביכולות החשיבה. האם כולם יצליחו לתפוס את הבוט?

"בוא, בוט!" זכה בפרס תיאודור סוס גייזל לספר ראשית קריאה. אני בהחלט מבינה את הבחירה. מקווה שהורים לא ייבהלו מהעובדה שאין בו הרבה מילים. תאמינו לי: ההומור, המסר והאווירה עוברים יפה גם ככה. באיורים גם המבוגרים ייהנו משלל הפתעות נוסטלגיות משלהם. תרגמה בחינניות: מאירה פירון. מושלם לקטנטנים ולעושים את צעדיהם הראשונים בקריאה.

 

עוד סיפורים עם כנפיים (צילום: דני ספרים)
אז מה עדיף להיות, פיה או אדם? "עוד סיפורים עם כנפיים" | צילום: דני ספרים

עוד סיפורים עם כנפיים / אשכר ארבליך בריפמן. איורים: רמי טל | דני ספרים

בשנה שעברה יצא לאור הספר הראשון בסדרה "סיפורים עם כנפים" והתקבל בביתנו בהתלהבות רבה. מסתבר שבחייה של כל פיה ישנו שלב בו היא יכולה לבחור אם להישאר פיה או להפוך לאדם רגיל - וטייגה וטונדרה הן שתי פיות לשעבר, שהחליטו לעזוב את עולם הקסם ולהזדקן בשלווה. טונדרה נחמדה מאד ולבבית, טייגה קצת נרגזת, ושתיהן גרות בשלווה עם הכלב החרדתי והחמוד פאתוס. יום אחד, כשסופה משתוללת בחוץ, מתפרצים אליהן הביתה שלושה ילדים חמודים: בנג'י, פיפי ובולי. טונדרה העבירה את זמנם בסיפורים קסומים מזיכרונותיה כפיה. מסתבר כי יש באמת עולם קסם לצד העולם האמיתי.

בספר השני ממשיכות הפיות לספר לילדים עוד סיפורים מופלאים. האי הדרומי של ניו זילנד קרוי "המים של האבן הירוקה". המאורים מאמינים כי האי הזה קסום. אבל איך הגיעו אבנים ירוקות לאי? דרקונים לבנים אשר ניחנו ביכולת לנשוף מפיהם אבני חן ירוקות, מכונים דרקוני ירקן. הם נושפים גז הנראה כמו אש ירוקה וכשהוא בא במגע עם אוויר, הגז מתקשה והופך לאבן חן ירוקה. ומה עם אי הנחשים בברזיל? האי קיימאדה גרנדה באוקיינוס האטלנטי מאוכלס כולו על ידי נחשים. הנחשים הגיעו כעונש לבני אדם. אם תרצו לדעת למה, תצטרכו להגיע לעמוד 76. אני כמובן לא אספר לכם הכול. בדיוק כמו בספר הקודם סיפור אחד יפה יותר מהשני ומשלב היסטוריה, טבע ודמיון בצורה מופלאה.

הספר מנוקד ומתאים לילדים בגיל 6-10. ילדים בתחילת בית ספר יסודי יאהבו אותו מאוד (מאד, מאד, מאד!).