קוף קטן / שירה גודמן, איורים: רמי טל, הוצאת דני ספרים

הספר הכי שובבי, קופצני, מגניב ומשמח שנתקלתי בו השנה. כבר זמן רב לא קראתי ספר שגרם לי לרצות לקפוץ, לרקוד, להתפרע, לרוץ, לנסות דברים חדשים. "קוף קטן, קוף קטן, מה היה היום בגן? היום בגן היה בלגן עם תופים, חצוצרה וגם ממטרה. עשינו תזמורת של מים ועפנו ישר לשמים."

כל עמוד נפתח בשאלה מה עשה הקוף הקטן בגן. בהתחלה נדמה כי מדובר בספר שנועד רק לשעשע ולהשתעשע בחרוזים ובהומור, אבל ככל שמעמיקים בקריאה אפשר למצוא בו נושאים רבים מעולם הילדים: בדידות, חברות, אהבה, קבלה עצמית, הרצון להיות שונה ומיוחד - ומצד שני, עדיין אהוב ומקובל. האיורים של רמי טל הופכים את הטקסט המקפיץ לחגיגה אחת גדולה. בכל דפדוף גילנו עוד ועוד הפתעות שהוחבאו בציורים. אי אפשר שלא להתאהב בספר.

לבני שנתיים עד שש.

מאירה נובמבר
ספרי נובמבר | צילום: יחסי ציבור

ליבי – או מה קרה בחוף הים של תל אביב / הדס ליבוביץ, איורים: דניאל פלג, הוצאת הקיבוץ המאוחד

את ליבי פגשנו לפני שנה בספר הראשון בסדרה "ליבי – או מה קרה לאיש עם הכלב" והתאהבנו בה מיד. איך אפשר שלא? ליבי רגישה, חולמנית ויצירתית מצד אחד; מצד שני, בזכות העירנות שלה לפרטים המעניינים באמת, היא מצילה כלב שהלך לאיבוד לאחר שהבעלים המבוגר שלו נפגע ופונה לבית החולים באמבולנס. כעת היא חוזרת בעוד סיפור מרתק.

הפעם ליבי שומעת על שרידיה של ספינת שודדי ים שנמצאים בחוף הים. גאיה חברה שלה טוענת שהכול קשקוש ואין דבר כזה שודדי ים, ועוד בחוף הים של תל אביב, אבל ליבי רוצה לבדוק את הנושא בעצמה. היא משכנעת את אביה לקחת אותה, את גאיה ואת הכלב לאקי לים ולא יכולה לתאר לעצמה באיזו הרפתקה הם יסתבכו. אז יש שרידים של ספינת שודדי ים בחוף הים בתל אביב? מי צודקת, גאיה או ליבי? כל התשובות כמובן בספר.
ספר שכל ילד ישמח לקבל. הוא מרתק, מעניין ומותח. מה בסך הכול ילדים רוצים? לצאת להרפתקה גדולה מהחיים ולחזור בערב הביתה בשלום.


הספר מנוקד, לכתות א'-ג'.

מאירה נובמבר
ספרי נובמבר | צילום: יחסי ציבור

החברות מגבעת הסלמנדרות / מיכל בת אור, הוצאה עצמית

יעלה מקיבוץ חניתה ואיבתיסאם מכפר תרשיחא נפגשו לגמרי במקרה בקופ"ח בתור לרופא. השתיים הפכו לחברות טובות שמספרות הכול אחת לשנייה - עד לרגע שהכול הסתבך. לא כולם רואים בעין יפה את החברות בין ילדה יהודייה לילדה ערביה.

החברות ביניהן שורדת את הדעות הקדומות, אך גם להן בעצמן יש עניינים לא פתורים מול השוני הגדול בין שתיהן. לאיבתיסאם קשה לשמוע על תולדות הקיבוץ, על חומה ומגדל ועל השומרים שנלחמו בכנופיות של ערבים. "זה מעליב שמדברים עלינו ככה ועוד אומרים 'כנופיות'. היא מסבירה ליעלה, שבעצמה מזועזעת לשמוע על הכפר הערבי "אל-באסה" שנחרב מהיסוד וכל תושביו גורשו מבתיהם. "סבתא מגדה לא הרסה כפרים ולא לקחה שום דבר מאף אחד", היא מספרת לאיבתיסאם על גבורתה של סבתא מגדה בשואה.

זהו ספר אמיץ שנוגע בכל הנקודות הרגישות ביחסי יהודים וערבים בארץ. אין בספר טובים ורעים, אין נכון או לא נכון, רק שתי ילדות ששואלות למה, ובנוסף לכך מטרה אחת שמאחדת את כולם: הצלת הסלמנדרות בגבעה.

מאירה נובמבר
ספרי נובמבר | צילום: יחסי ציבור

סבא, מוריס ואני / מירי חנוך, איורים: ברנט מונטס, הוצאת כתר

לכתוב ספר על סבא שמת זה תמיד קשה. מדובר בנושא עצוב כל כך, מורכב, מדכא, רגיש. לרוב, הסופרים אוהבים לפרוש כנפיים אל מחוזות הדמיון. לא להגיד בפרוש את המילה מוות, אלא לחשוב על המוות כאל מסע לארץ רחוקה ודמיונית בעולם שכולו טוב.

בספר הזה לא תמצאו סיפורים ובדיות, רק אמת, אבל אמת שכתובה באופן נפלא ובצורה עדינה ומרגשת שהופכת את הספר לחובה בבוא היום כשתזדקקו לספר בנושא. בין הסבא לנכד שוררת מערכת יחסים עמוקה: הסבא ולצדו הכלב מוריס אוספים את הילד בכל יום שלישי מבית הספר והם עוברים הרפתקאות רבות. "פעם קרן קטנה של פיל מאפריקה, ופעם אבן ירוקה שהביא מפורטוגל. סבא הפליג בכל העולם. הוא היה כמעט רב חובל. הפעם הוא נתן לי קופסה קטנה מסין שמצוירת עליה ספינת מפרש. ככה יש לי את סבא בכיס כל השבוע."

בצער רב אנו מגיעים ל"מקרה" בו הסבא לא מרגיש טוב ולוקחים אותו לבית החולים. אפשר לבקר אותו אבל אחרי כמה ימים הוא נפטר. מוריס הכלבלב עובר לרשות הנכד שלומד על הצד הנעים פחות בחיים ויש לו הרבה תובנות בעניין. כשקראתי את הספר בכיתי, כי נזכרתי בסבא שלי אליו אני מתגעגעת עד היום. להיפרד מסבא וסבתא זה אף פעם לא קל, אבל אם צריך לבחור ספר שילווה את החוויה, זה הספר הנכון.

לבני חמש עד תשע. 

מאירה נובמבר
ספרי נובמבר | צילום: יחסי ציבור

החיבוק – האם קפוד וצב יכולים להתחבק? / אואן מקלקלין, איורים פולי דאנבר, הוצאת תכלת

מעשה בקיפוד עצוב מאד שרוצה רק דבר אחד: שמישהו יחבק אותו. הוא פונה לשועל, לסנאי, לציפור ולינשוף. כולם סרבו בנימוס ופעלו ביצירתיות רבה למציאת תירוצים. אבל אז הוא פגש את הצב, הצב עם השריון העבה והחסין… ואם תהפכו את הספר לצד השני תפגשו את הצב, שגם הוא היה עצוב כל כל ורק רצה חיבוק. הוא פנה לגירית, לארנב, לצפרדע, לינשוף ואז... אז הגיע הקיפוד. מה קרה במפגש בין הקיפוד לצב? האם הם נשארו לנצח עצובים? ספר קטן-גדול על חברות ואהבה שישעשע קטנים וגדולים כאחד.

לבני שנתיים עד ארבע.

מאירה נובמבר
ספרי נובמבר | צילום: יחסי ציבור

>> "הבן שלי חושב שכל האימהות כותבות ספרים"