בגיל 5 אבישי הבן שלי שאל אותי כבדרך אגב איך מגיעים ילדים לעולם. סיפרתי לו על הזרע והביצית בצורה יבשושית והקראתי לו ספר מאד תמים בשם "איך באתי לעולם" שכתבה צילה דגון, שם נכתב משהו על אמא ואבא שמתחבקים, מתנשקים, מתחברים וזהו. יותר הוא לא שאל שאלות בנושא, וחשבתי לעצמי שאני אם השנה, כי לא התביישתי ולא התפתלתי ועשיתי את המוטל עליי בצורה הכי נכונה.

בגיל 10 הבן המהמם שלי הסתכל על הבטן ההריונית של חברה שלי, ואחרי שהיא הלכה הוא שאל: "הבנתי את כל עניין הזרע והביצית, אבל איך זה קורה בפועל? מישהו מקפיץ את זה מהאיבר מין לתוך הגוף של האישה? מזריקים את הזרע?"

החלטתי להיות אמיצה ולעשות מעשה, וחיפשתי לבן שלי את הספר הכי מפורט, עם ההסברים הכי מדויקים שאוכל להקריא לו כדי להבהיר לו את כל העניין. זה לקח זמן, עברתי על המון ספרים בתחום ובסוף מצאתי ספר חדש, שמספר את האמת ורק את האמת, שמדייק בכל הפרטים והעובדות - הספר "הסיפור האמיתי והמופלא על איך תינוקות באים לעולם".

 

את הספר כתבה ואיירה פיונה קטוסקס, אמנית מקנדה, לאחר שיום אחד בנה שאל אותה את השאלה הזאת בדיוק. היא לא מצאה ספר שמספר את כל הסיפור, ולכן החליטה לכתוב אחד כזה בעצמה, אבל ידעה שהספר שלה חייב להיות שונה, כלומר שיהיה ישיר וישר וגם יכלול את כל הדרכים החלופיות שיש כיום להבאת ילדים לעולם: הפריה חוץ גופית, תרומת זרע וסוגים שונים של משפחות.

לפני שהקראתי לאבישי את הספר, ישבתי וקראתי אותו בעצמי. ההתחלה נראתה רגועה: "לכל החיות יש תינוקות, לציפורים, לדובים, לקנגורו, לג'ירפות ולארנבות וגם לאנשים יש תינוקות". יופי, חייכתי לעצמי, נהדר. לאחר מכן הגיעו סיפורים מצחיקים עם הסברים שגויים כיצד באים תינוקות לעולם - לא, לא בוחרים אותם בבית החולים, ותינוק לא צומח פתאום לאישה בבטן כי היא אכלה משהו מוזר.

החלק הרציני התחיל לאחר מכן, עם הסברים מפורטים וחשובים על גוף האדם בילדות ובבגרות. אני חייבת להודות שחששתי מאוד להקריא לו את כל מה שנכתב שם, ובעיקר את הפרק הקצר שמדבר על יחסי מין ועל שיא התהליך: "האיש דוחק את הפין שלו פנימה והחוצה בתוך גופה של האישה, וזה מעניק לשניהם תחושה מסעירה, מרגשת ומלאת אהבה. בדרך כלל, ככל שהתחושה מתגברת האיש נע יותר ויותר מהר עד שנוזל הזרע מהאשכים ניתז דרך הפין אל תוך הנרתיק של האישה".

מצד אחד לא ידעתי איך הוא יגיב לתיאור המדויק הזה, ומצד שני השורות האלו ענו בדיוק על השאלה שלו. רבים מהילדים הצעירים נתקלים באופן לא מתוכנן במילים ומושגים הקשורים במין. ברוב המקרים הם לא באמת מבינים מה שמעו, ולפעמים חוזרים עליהם מחוץ להקשר, במקום ובזמן לא מתאימים. החלטתי שגם אם זה קצת מביך לקרוא עם הילד ספר שיש בו איורים מפורשים וחשופים, וגם אם קצת מביך לקבל שאלות כמו "גם את ואבא ככה?", עדיף שהבן שלי ישמע וילמד את הדברים האלו ממני ולא מאחרים.

אז ישבנו יחד וקראנו בספר. החלטתי לא לדלג על אף שורה, ועשיתי את זה בצורה טבעית מאוד. הבן שלי היה מזועזע עד עמקי נשמתו כשגילה איך הזרע נכנס לגוף האישה, אבל מהזעזוע שלו הבנתי עד כמה הוא חשב על דברים אחרים כשאני חשבתי לעצמי שבטח הוא יודע הכול מההסברים שנתתי לו לפני כמה שנים. זה רק חיזק אצלי את התחושה שהספר שהקראתי לו היה הספר הנכון.

אבישי יודע שבמשך הרבה שנים עברתי טיפולי פוריות, אבל אף פעם לא סיפרתי לו מה זה אומר, וגם לא חשבתי שזה מעניין אותו. אבל כשהגענו לחלק שמספר על העניין, הוא התלהב מאוד מהרופאים שמתמחים בהפריה חוץ גופית, שמוציאים ביצית מהאמא ותאי זרע מהאבא, ומכניסים אותם יחד לצלוחית מיוחדת מזכוכית כדי שיוכלו להיפגש (לדעתי, כרגע בגילו הוא מעדיף לחשוב שזו הדרך הטבעית להיכנס להריון).

כשהגענו לחלק שבו מראים אישה בהריון ללא בגדים ואת ההתפתחות שהיא עוברת במשך תשעת חודשי ההריון, הוא סגר את הספר ולא רצה להמשיך לקרוא בו. הבנתי שהוא מובך, אז לא לחצתי עליו וסגרתי את הנושא, אבל השארתי את הספר בסלון. אחר כך, ראיתי שהוא ניגש לספר לבד, מסתכל, מתבונן, קורא בו בלעדיי. מדי פעם הוא שאל עוד שאלה כבדרך אגב.

הילדים של היום חכמים לפעמים הרבה יותר מהמבוגרים ומצליחים להשיג מידע לשאלות שלהם בכל מיני מקומות שלא בהכרח יספקו להם את התשובות הרצויות בדרך הנכונה. תם עידן הציפורים והדבורים, אין צורך לכבס מילים או להשתמש במטאפורות. ילדים צריכים להכיר את גופם, הוא אמור להיות החבר הכי טוב שלהם, והם אמורים לדאוג לו בצורה הטובה ביותר. כמו בתזונה, כמו בהיגיינה, גם מין הוא דבר טבעי ומבורך, וכדאי להבין איך ומתי הוא פעיל בגופנו.

"זה אחד הסיפורים הכי מדהימים שתשמעו – והוא אמיתי!,, נכתב בגב הספר, "הסיפור האמיתי והמופלא על איך תינוקות באים לעולם הוא ספר מצחיק וישיר ובכלל לא מביך, שמעניק זווית חדשה לסיפור הלא יאמן על האופן שבו כולנו נוצרנו".

אני לא בטוחה שכולם יחשבו שהוא לא מביך, בכל זאת, לא קל לפתוח את הנושא הזה עם הילדים, אבל אם אתם חושבים שהגיע הזמן, לדעתי זה הספר המתאים לעבור איתו את החוויה הזו. מצד אחד הוא דידקטי ומלמד את עובדות החיים, ומצד שני הוא מצחיק ומתוחכם (טוב, ככה זה כשהמחברת שלו היא מאיירת וקריקטוריסטית מלאה ביצירתיות, והמתרגמת היא עטרה אופק האחת והיחידה). אם יש לכם ילדים בגן חובה או בבית הספר היסודי, זה ספר שתרצו שיהיה לכם בבית.

בהצלחה! ואולי גם אתם כמבוגרים תגלו דברים חדשים שלא ידעתם.

הסיפור האמיתי והמופלא על איך תינוקות באים לעולם / פיונה קטוסקס
מאנגלית: עטרה אופק
הוצאת הכורסא_OBJ