והגדת לבנך ולבתך  (צילום: יחסי ציבור)
כריכת הספר "והגדת לבנך ולבתך" | צילום: יחסי ציבור

והגדת לבנך ולבתך – סדר פסח לכל המשפחה | תמי לוי איסרליש, איורים ענתי זלמנוביץ

בכל שנה אני מחפשת את ההגדה הכי מדויקת לילדים, זו שתצליח להעביר לאחיינים ולאחייניות שלי את רוח החג בצורה הכי שמחה ושתגרום להם להשתתף בליל הסדר ולהבין על מה ולמה אנחנו חוגגים את חג הפסח. הפעם מצאתי את ההגדה הזו שערכה עטרה אופק. ההגדה כתובה בצורה פשוטה, קלה להבנה ומחורזת, עם שלל הפתעות בפנים לקטנים ולגדולים: שירים, פעילויות, דפי צביעה, משחק זיכרון עם דמויות ואלמנטים מההגדה. מדובר בהגדה שוויונית שגם ילדות ירגישו שהטקסט פונה אליהן.

האם ההגדה כוללת את כל תוכן ההגדה המסורתית? התשובה היא לא, אבל היא מאורגנת בצורה כזו כך שניתן לשזור בה טקסטים לילדים יחד עם ההגדה המסורתית. את ההגדה ניתן לרכוש ישירות מהמחברת. חפשו בפייסבוק: והגדת לבנך ולבתך. 

כריכת הספר "מקס"  (צילום: יחסי ציבור)
כריכת הספר "מקס ואבירי הביניים" | צילום: יחסי ציבור

מקס ואבירי הביניים | לינקולן פרס, הוצאת כתר

כבר זמן רב לא ראיתי את הבן שלי (אבישי בן ה-11) מתלהב כל כך מספר. ביקשתי ממנו לכתוב לי על מה מספר הספר, כי לא הספקתי לקרוא אותו ורציתי להמליץ עליו בזכות אותה התלהבות. הוא כתב כך: "מקס הוא ילד שחולם להיות אביר, אבל בינתיים הוא נוסע בדרכים עם דוד שלו שהוא טרובדור. טרובדורים היו הבדרנים של פעם, זמרים שמגיעים ממקום למקום ושרים שירים. מקס הוא השוליה שלו אבל מהר מאד העניינים מסתבכים. מנסים לשדוד אותם, הסוס שלהם בורח והם מגיעים לממלכה של המלך קונרד טוב הלב. הבעיה שהמלך הזה כבר לא שולט בממלכה ובמקומו נמצא אחיו הרשע גועליית! כן השם שלו באמת מתאים לו, הוא כולו גועל. המלך לוקח את הדוד שלו לכלא ועכשיו מקס מנסה לעשות הכול כדי לשחרר אותו עם חבורת ילדים שהוא פוגש. ואמא, תגידי להם שזה ספר ממש מצחיק ושאי אפשר להפסיק לקרוא אותו". 

אחרי ההסבר הזה החלטתי, למרות קוצר הזמן, לקרוא את הספר בעצמי וגיליתי שאבישי צודק. מדובר בספר מאד מצחיק ומותח לילדות וילדים בבית ספר יסודי שקוראים ללא ניקוד ולומדים דרכו דברים מעניינים על ימי הביניים. ולמי ששם הסופר נשמע מוכר, אכן מדובר באותו סופר שכתב את "נייט הגדול" סדרת ספרים מטורפת ומשעשעת גם כן. הבנתי שבקרוב אמור לצאת הספר השני בסדרה. יש למה לחכות.

הספר מצחיק ואי אפשר להפסיק לקרוא אותו (אבישי, אל דאגה. אמרתי להם). מתאים לגיל 13-8.

מבצע תל אביב  (צילום: יחסי ציבור)
כריכת הספר "שליחות חשאית - מבצע תל אביב" | צילום: יחסי ציבור

שליחות חשאית – מבצע תל אביב | דנה אלעזר-הלוי, הוצאת אחוזת בית

נתחיל קודם עם הסבר להורים: מהי סדרת שליחות חשאית? מדובר בסדרת ספרים שעוסקת בחבורת ילדים בגיל חטיבת הביניים, אשר מגויסת לעזרת המוסד למשימות מסוכנות ביותר, משימות מסובכות שבהן המבוגרים רק ימשכו תשומת לב ולכן לא יוכלו לבצע לעולם. כמו בכל חבורה ראויה גם כאן ישנם יחסים מורכבים: תככים, מזימות, אהבות, סודות, חברויות ובגידות.

זוהי אחת הסדרות האהובות בישראל שנמכרה עד היום בלמעלה ממאה אלף עותקים, ועכשיו אספר לכם את הבשורה המרה: התרגלנו בכל שנה לקראת פסח לספר חדש, אולם כעת נראה שמדובר בספר האחרון בסדרה. הסופרת אומנם השאירה פתח קטנטן של תקווה להמשך, אבל בסוף הספר כתובות במפורש המילים: "סוף הסדרה".

עד כמה הבשורה מרה? האחיינית שלי התחילה לבכות ואני לא התאפקתי וניסיתי לפנות לליבה של הסופרת שתעשה מאמץ להרחיב את פתח התקווה הקטנטן שהשאירה לקוראים. האם זה יעזור? ימים יגידו.
בספר האחרון בסדרה (אוף, אני לא מאמינה שזה הסוף) המוסד לא מוכן להפעיל יותר את צוות הילדים-מרגלים והם משתמשים ביכולותיהם למבצע ריגול משלהם, שמסתבך לחלוטין כאשר מתברר כי דמות מעברם חוזרת לנקום, ולא רק בהם, אלא במדינה כולה. ספר שכולו מתח, מתח, מתח, המתאים לגיל 14-9.

 

אטלס הכוכבים (צילום: יחסי ציבור)
כריכת הספר "אטלס הכוכבים" | צילום: יחסי ציבור

אטלס הכוכבים | נטע שלם סוקולובסקי, הוצאה עצמית.

יש הרבה ספרים על החלל, השמים והכוכבים. כשקבלתי את הספר הזה, חודשיים אחרי שקבלתי את הספר הנהדר "מוזיאון החלל" בהוצאת שוקן, לא הבנתי למה צריך עוד ספרים בנושא. הספר מעוצב בצורה אמנותית ומרשימה כך שהיה לי ברור שאני רוצה לקרוא בו ולשמחתי מאד מהר גיליתי מה מייחד אותו משאר הספרים. אין כמעט ספרים בעברית שעוסקים בתצפיות בחלל, ספרים שנכתבו בגובה העיניים שיגרמו לילדים להבין מה הם בדיוק מחפשים שם למעלה. מסתבר שמחברת הספר היא מדריכת אסטרונומיה ומאיירת שהחליטה לשלב בין האהבה שלה לשמים ובין הכישרון המיוחד שלה לאיור. האטלס עשוי כולו בטכניקת קולאז׳, טכניקה שנותנת מקום של כבוד לנייר כחומר גלם – מגזרות נייר, קיפולים ויצירת טקסטורות מנייר. בעצם אפשר להתייחס לספר כמגדיר קבוצת כוכבים (כמו שיש מגדיר פרחים, ציפורים וכו').

הספר מחולק לשלושה חלקים: החלק הראשון והשני כוללים היכרות עם גרמי השמיים ותנועתם - כדור הארץ, מערכת השמש והגלקסיה שלנו. המון מידע מרתק שמנוסח בצורה פשוטה להבנה. החלק השלישי הוא למעשה מדריך תצפית כולל מקרא איך להתמצא במדריך. בחלק הזה תלמדו להכיר את קבוצות הכוכבים העיקריות שבהן אפשר לצפות בישראל, כיצד לזהות אותן, וטיפים ליציאה לתצפית כוכבים.

לאטלס מצורפת מפה ססגונית ומעוצבת של כל קבוצות הכוכבים המופיעות בספר. כל מה שנשאר עכשיו זה רק לצאת ולהכיר את הכוכבים דרך העיניים. המדריך לא מנוקד, אך בליווי הורה יכול להתאים מגיל גן וכמובן לבית ספר יסודי ונוער בוגר. אטלס כוכבים שהוא גם ספר אמנות, פשוט מקסים!

ליבי - מה קרה ביום הכי מעצבן בשנה?  (צילום: יחסי ציבור)
כריכת הספר "ליבי או: מה קרה ביום הכי מעצבן בשנה?" | צילום: יחסי ציבור

ליבי, או: מה קרה ביום הכי מעצבן בשנה? | הדס ליבוביץ, איורים דניאל פלג, הוצאת הקיבוץ המאוחד

ספר שלישי בסדרת ליבי, שכבשה את לב הקוראים הצעירים, זו בהחלט סיבה למסיבה. כולם אוהבים את ליבי החולמנית, הרגישה, היצירתית והמעט מעופפת שאומנם לא תמיד מקשיבה בשיעורים אבל בזכות היכולת שלה לשים לב לפרטים המעניינים באמת בחיים, היא לוקחת אותנו אחריה להרפתקאות מרתקות. אבל מה קורה כשהמורה מחליטה להושיב לידה בכתה ילד קצת אחר? ילד בשם ניר שמציק לה בהפסקות וגם בשיעורים ופשוט מוציא אותה מדעתה. ומה קורה ביום הכי מעצבן בשנה? והאם גם אנשים מעצבנים יכולים להפתיע לטובה כשמכירים אותם לעומק? האם המורה רחלה צדקה כשאמרה שאין שום דבר שאי אפשר לפתור? כל התשובות בספר הכל כך רגיש וחכם הזה. מתאים לתלמידות ולתלמידים בבית ספר יסודי שקוראים עם ניקוד.

 

מי הרס את הקרקס? (צילום: יחסי ציבור)
כריכת הספר "מי הרס את הקרקס?" | צילום: יחסי ציבור

מי הרס את הקרקס? | נויה שגיב, איורים: שחר קובר, הוצאת כנרת

נתחיל מהסוף: ספר פשוט מושלם מכל בחינה אפשרית. כבר זמן רב לא התלהבתי בצורה כזו מספר ילדים. לנויה שגיב יש את היכולות לקחת סיטואציות פשוטות ויום-יומיות ולהפוך אותן לסיפור הרפתקאות מלא בשיאים.
מכל המשחקים עומר הכי אוהב לשחק בקרקס והוא משקיע במשחק המון זמן ויכולות כדי לארגן את כל האביזרים: אוהל הקרקס, הקוסם בחליפה, הלוליין שמסובב צלחות בלי להפיל אותן, וכמובן הליצן שזורק כדורים באוויר. על אוהל הקרקס נכתב במפורש "אין כניסה" והוא לא מעוניין לשתף במשחק הזה אף אחד ובטח לא את אחיו, אבל מה לעשות שלפעמים טעויות מתרחשות? עומר הלך לחברה אחרי הגן ואחיו גיא שיחק בכדור. הכדור נבעט, הכדור קפץ, הכדור נחת. בעיטה ועוד בעיטה ופוף! בטעות הכדור הרס את כל הקרקס, כל האביזרים התפזרו לכל עבר, חלקם נשברו. גיא עוד לא הספיק להבין מה קרה והדלת נפתחה. מה קרה אחר כך? איך הגיב עומר? האם יש אפשרות לתקן? האם אפשר לסלוח? ולאן נעלם הליצן?

סיפור על התמדה, כעס, חרטה, תיקון, חמלה, שיתוף פעולה בין שני אחים ואהבה גדולה. האיורים של שחר קובר מלאים בצבעוניות ומכניסים אותנו לאווירה קרקסית. מתאים לגיל 3-7, אבל למעשה זהו ספר נהדר עם מסר מופלא שמתאים לכל גיל.

לאונרדו וגל (צילום: יחסי ציבור)
כריכת הספר "לאונרדו וגל" | צילום: יחסי ציבורלאונרדו וגל | אסתי אוסוברקסי, איורים: נעם נדב, הוצאת קיבוץ מאוחד

תתארו לעצמכם שהייתם יכולים לפגוש את לאונרדו דה וינצ'י? לטייל איתו בעיר פירנצה (אפילו לפגוש את מיכלאנג'לו ולהיות עדים לריב ביניהם), לנסות את המכונה המעופפת שלו, לראות אותו מצייר את המונה ליזה בזמן אמת, ולהשמיע לו שירים מהטלפון שלכם? איזה נחמד זה יכול היה להיות? גל הוא ילד בכתה ה' שסובל מהפרעות קשב וריכוז, אביו המדען נעלם ואף אחד לא יודע לאן. יום אחד אחרי ביקור עם הכתה במוזיאון בתערוכה של דה וינצ'י הוא מוצא את עצמו בעבר. הפגישה עם דה וינצ'י תשנה את חייו ותעזור גם לפתור את החידה הגדולה: לאן אבא שלו נעלם?

ספר הרפתקאות קצר יחסית ומרתק, לתלמידים בבית ספר יסודי שקוראים ללא ניקוד. הבן שלי סיים את הספר ביום אחד ומיד רץ לקרוא מידע נוסף על לאונרדו והמצאותיו.