לשחרר את קנגורו תום (צילום: אורית ברגמן, הוצאת שוקן)
ילמד את הילדים שלכם להיות אזרחים למופת. לשחרר את קנגורו תום | צילום: אורית ברגמן, הוצאת שוקן

לשחרר את קנגורו תום / יצחק זמיר | הוצאת שוקן

קשה להפתיע אותי. אני קוראת כמעט כל ספר ילדים ונוער שיוצא לאור בישראל וכשיוצא ספר מיוחד אני מתרגשת! "סיפור לילדים וגם להורים" כך נכתב על גבי הכריכה והמשפט הזה פשוט נכון. אני ממליצה להורים להקריא את הספר לילדים גם אם מדובר בילדים שבדרך כלל קוראים לבד. לא מדובר כאן רק בסיפור הרפתקאות, בסוף כל פרק ישנן שאלות מעוררות מחשבה. יש לי תחושה שהרבה הורים ישמחו לשמוע מה עובר במוחם של ילדיהם.

הספר מספר על סבא יצחק וסבתא רינה שמתגעגעים מאד לנכדים שלהם שנסעו לגור בחו"ל שנה שלמה. סבא יצחק יודע שהילדים רוצים מאד לאכול ג'חנון והוא מחליט לשלוח להם את המאכל האהוב עליהם בדואר. הסבא נתקל לגמרי במקרה בפיל שמפנה אותו לאריה שממנו אפשר לקנות את הג'חנון אבל מסתבר שהשליח, קנגרו חביב, מתעכב. הקנגורו הסתבך עם המשטרה ונעצר אף על פי שלא עשה שום דבר רע. הסבא מחליט לעזור לקנגורו ולשחרר אותו מהמעצר, הסיפור מקבל שלל תפניות מותחות, משעשעות ומחכימות.

הבן שלי למד הרבה מהספר: מהו מתן שוחד, חופש ההפגנה, כתב אישום, זכויות לבני אדם ולבעלי חיים ועוד.
כידוע פרופסור יצחק זמיר שימש יועץ המשפטי לממשלה והיה שופט בבית המשפט העליון, הספר בהחלט מושפע מכך וכתוב בשפה יפה ונעימה. ספר הרפתקאות מעורר השראה ומשעשע לתלמידי בית הספר היסודי שקוראים עם ניקוד.

הארנבות של חודש אפריל (צילום: נורית קרלין, הוצאת אסיה)
42 שנה שומר על הקסם. הארנבות של חודש אפריל | צילום: נורית קרלין, הוצאת אסיה

הארנבות של חודש אפריל / דיויד קליבלנד | הוצאת אסיה

הספר הנפלא הזה ראה אור לפני 42 שנה בארה"ב ועדיין, כמו כל קלאסיקה משובחת, שומר על קסמו. הסיפור מתחיל באחד באפריל כשארנבת אחת כרסמה משהו בדשא בזמן שרוברט הלך לבית הספר, ומסתיים ביום האחרון של אפריל. מה קרה ביום האחרון של החודש? את זה לא אוכל לגלות. 

ספר שמספר סיפור על דמיון ומציאות, חושף הפתעות משעשות בחיי היומיום וגם מלמד את הילדים לספור מאחת ועד שלושים בצורה יוצאת דופן ומעוררת השראה. בכל עמוד מתחבאת הפתעה והילדים (והמבוגרים) ישמחו לגלות אותה ולתפוס אותה בזווית העין.

הספר מיועד לילדים בגן אבל אצל האחיינים שלי נרשמה התלהבות גם בקרב תלמידי כתות א'-ב'. העיצוב של הספר מוקפד והאיורים של נורית קרלין ז"ל מספרים לנו את הסיפור שמעבר למילה הכתובה. נורית קרלין הייתה האישה הראשונה שהתקבלה לאייר ולפרסם באופן קבוע קריקטורות ב"ניו יורקר" שהיה עד אז סגור בפני נשים. במלאת שנתיים לפטירתה, אחייניותיה, המעצבת עדה ורדי ועורכת הספרים עלמה כהן ורדי, הוציאו לאור את ספר הילדים שאיירה, ספר אשר נכנס לתוכנית הלימודים בהרבה מדינות בארה"ב, והראשון מבין ספריה שרואה אור בעברית

 

צעד קט (איור: לילך הברמן, הוצאת פעם)
כשאני מזהה ספר כזה אני ישר רוצה אותו אצלי בבית. צעד קט | איור: לילך הברמן, הוצאת פעם

צד קט / איריס אליה כהן | הוצאת פעם

לפעמים אני מתגעגעת כל כך לספרי הפעוטות הקסומים של פעם, אלו שהיו בהם שירים מחורזים קצרים ומתוקים, עם שפה יפה ונקיה שמתנגנים ומתגלגלים על הלשון וגורמים לשמחה גדולה להיכנס ללב. מידי פעם יש סופרים שיודעים לשחזר את הרגעים האלו, אפשר לספור אותם על כף יד אחת. כשאני מזהה ספר כזה אני ישר רוצה אותו אצלי בבית.

הספר החדש של הסופרת והמשוררת איריס אליה כהן הוא בדיוק כזה. 14 שירים קצרצרים הלקוחים כולם מעולם הילדים: מגפים, שלוליות, מרק מעופף, שפן מצונן, גינה, נשיקות, הרבה הומור והתכתבות עם יצירות מוכרות אחרות. ספר שכל מי שיש לו ילד קטנטן בבית ישמח להקריא וליהנות בעצמו מחוויה של הורה, פעוט וספר טוב.
האיורים של לילך הברמן מיוחדים מאד, מתכתבים עם האיורים מפעם אבל חדשניים מספיק כדי לעורר סקרנות ורצון לחבק את הספר. 

שיר שמרפא דגים (איור: אוליבר טלק, צלטנר ספרים)
יגרום לילדים שלכם לרצות לכתוב שיר בעצמם. שיר שמרפא דגים | איור: אוליבר טלק, צלטנר ספרים

שיר שמרפא דגים / ז'אן-פייר סימאון | צלטנר ספרים

"אמא, אמא! הדג שלי עומד למות! בואי מהר, לאון הקטן שלי. הוא עומד למות משעמום". כך נפתח הספר הנפלא "שיר שמרפא דגים". האמא אגב לא נבהלת מהדרמטיות של בנה, ולאחר שבדקה את הדג הכריזה: "אם כך, תן לו מהר שיר", והלכה לשיעור הטובה שלה. מכאן מתחיל המסע של הילד להבין מה זה בכלל שיר ואיפה מוצאים אחד כזה? תחילה הוא מחפש בארונות הבית ולאחר מכן מחפש תשובות בכל מקום אפשרי. הוא מקבל המון תשובות שונות מאד זו מזו ולאט לאט מתגבשת אצלו ההבנה מהו שיר ואיך הוא יכול לעזור לדג שלו.
ספר שמעודד יצירתיות, מקוריות ואולי גם יגרום לילדים שלכם לרצות לכתוב שיר בעצמם.
מתאים לגילאי 3-7. 

הספר הגדול של משחקי הנייר 3 (צילום: צילום כריכת הספר, הוצאת חלבלוב)
לא סתם תיפזורות. הספר הגדול של משחקי הנייר 3 | צילום: צילום כריכת הספר, הוצאת חלבלוב

הספר הגדול של משחקי הנייר 3 | הוצאת חלבלוב ופלפוט

בכל פעם שיוצא ספר המשך בסדרת ספרי המשחקים, יש חגיגה בבית. תמיד אני מופתעת מהיכולת של היוצרים לחדש ולרענן את הרעיונות שלהם ולהמציא משחקים חדשים שאפשר לשחק לבד או עם חברים. אז למי שלא מכיר, הספרים האלו מספקים שעות של הנאה לילדי בית הספר היסודי שיודעים כבר לקרוא לבד. הספר מחולק לשמונה פרקים ובהם עשרות משחקים מגוונים. לא רק תשבצים ותיפזורות, אלא עוד ועוד חידות ומשחקים מיוחדים.

אני מאד אוהבת לשחק עם הבן שלי אבל בהחלט מעריכה ואוהבת את הרגעים שבהם הוא מעסיק את עצמו והספר בהחלט מספק פתרון משמח שמרחיק את הילדים מהמסכים ועוזר להם לחשוב באופן יצירתי.
מתאים לתלמידי בית ספר יסודי.