טביעת האצבע של איל / נעם חורב, איורים: עידן ברזילי, הוצאה עצמית

איל חזר הביתה עצוב. כשאמא שאלה – "אילי, מה קרה?" הוא הרים מבט גבוה לתקרה וענה לה: "לא חשוב..." למחרת אמא של איל מצאה בחדרו ערמה גדולה של ציורים מדהימים, צבעוניים ומיוחדים. "ציורים שראוי לתלות על הקיר! למה שמישהו ירצה להסתיר?" מסתבר שלאיל יש בעיה. הוא לא מצליח לכתוב את השם שלו כמו שצריך ומתבייש שהוא לא יכול לחתום עליהם כמו כל הילדים. לאמא של איל יש רעיון מצוין שעוזר לאיל להבין שהוא בסדר ככה בדיוק, גם כשהוא לא מצליח כמו כולם, גם אם לוקח לו יותר זמן ללמוד, כי גם היא בדיוק כמו כולם טובה במשהו אחד וטובה פחות במשהו אחר. סיפור מחזק שיעזור לילדים שלנו לאהוב את עצמם כמו שהם.

את נעם חורב להטוטן המילים אין צורך להציג, האיורים של עידן ברזילי מקסימים ויחד הם יוצרים ספר מושלם. מומלץ מאד לבני 7-3 וגם למבוגרים שזקוקים לתזכורת שהם בסדר בדיוק כמו שהם.

המסע אל העבר – משחקי בילוש 11 / מיכאל אבס, איורים: בר פביאן, הוצאת עגור-מודן

"מסע אל העבר", ספר נוסף בסדרת "משחקי בילוש" האהובה על ילדי ישראל. כמו תמיד, על הקוראים לפתור תעלומה אחר תעלומה עד שהם מגיעים לפיצוח החקירה. הפעם הבלשים הצעירים ויתר הדמויות המסתוריות יוצאים להרפתקה כלל עולמית: מהפירמידות שבמצרים ועד החומה הגדולה שבסין, המסע ייקח את הקורא למחוזות רחוקים ומעניינים והתעלומות והחידות יהיו מיוחדות ומוזרות יותר מאי פעם.

למי שלא מכיר את הפורמט: עם כל חידה או תעלומה שמוצגת בפנינו אנו נעצרים לחשוב לפני שמתקדמים הלאה, אם פתרנו, מצוין, וגם אם לא, התשובה תמיד תופיע בעמוד הבא ונוכל לקדם הלאה את העלילה וניקח חלק מסוים בסיפור. כיצד שקילת פיל לפני 4,000 שנה קשורה למדען ארכימדס? איזו מפלצת אמיתית (!) קיימת בחצר ביתנו? ומי זו הייתה שם ב'גונגל עם כובע הנמר? לכל תעלומה פתרון ואין גבול לדמיון.

מי שיקרא בעיון ובתשומת לב יראה באיורים וגם בסיפורים קשר בין הפרקים, בין שזו דמות או חפץ, מעין קריצה חביבה לקורא על הקשר המיוחד שבין הפרקים והדמויות. ספר מלא מחשבה, דמיון ומקוריות, שכל ילד וילדה ימצאו בו עניין. ספר מנוקד ומיועד לתלמידים בבית ספר יסודי.

נסו את זה בבית! (רמה1ו-רמה2)/ מדעני מכון דוידסון, סיגליות

שני ספרי ניסויים מדעיים המתאימים לילדי הגן ובית הספר היסודי. הניסויים פשוטים, מהנים מאוד וניתנים לביצוע באמצעים שקיימים בכל בית, מומלץ לבצע אותם בליווי מבוגר (בהתאם לגיל כמובן). נהנינו מאוד מהניסוי בו הצלחנו לפוצץ בלון בעזרת קליפת תפוז - בלי לגעת בבלון, מהניסוי שבו הכנו מנוע סילון מקשיות וכשהכנו מד אהבה מבקבוק, צבע מאכל, מים, קשית ומעט פלסטלינה.

בשני הספרים יש הסבר מפורט כיצד לבצע את הניסויים, מהם האמצעים הדרושים והסבר קצר על התופעות המדעיות שמסבירות את תוצאות הניסוי, והכל מלווה באיורים מפורטים. בנוסף לכך לכל ניסוי מצורף ברקוד שכאשר סורקים אותו באמצעות הטלפון הסלולרי מגיעים לסרטון המראה את אופן ביצוע הניסוי. בספר הראשון(רמה אחת), ההסברים פשוטים ונהירים, בספר השני(רמה 2) ההסברים מעט מורכבים יותר ומכילים גם מושגים בסיסיים בפיזיקה, כימיה וכו'. זהו ספר מחכים ומהנה מאוד שכל ילד ימצא בו עניין ושעשוע במיוחד היום בסגר כשכולנו ספונים בבתים.

סדרת ממציאים ומגלים – זיגמונד פרויד/תמי שם טוב, כנרת זמורה.

ספר חדש בסדרת ממציאים ומגלים והפעם על אבי תורת הפסיכואנליזה-זיגמונד פרויד, קדמו לו בסדרה: גלילאו גלילי, האחים רייט, תומס אדיסון, מארי קירי ועוד. הספר מתחקה אחר קורות חייו, מחקרו ודרכי הטיפול הבלתי שגרתיות ופורצות הדרך של פרויד. בשפה ברורה שם טוב מעבירה לילדים קורס קצר ונהיר בפסיכואנליזה, הישג מרשים מאוד בהתחשב במורכבות הנושא.

בסוף הספר ישנם גם הסברים קצרים ומחכימים על כמה מתגליותיו של פרויד בתחום מחקרו, כמו: "פליטת פה פרוידיאנית", "אגו" ועוד. מתאים לתלמידים בבית ספר יסודי וגם למבוגרים (אני בת 42 ויש דברים שרק עכשיו בשעה טובה הצלחתי להבין).

מוזיאון החלל/ כתב: רמאן פרינג'ה, אייר: כריס וורמל, שוקן.

אלבום חדש ומרהיב בסדרת המוזיאונים של הוצאת שוקן. למי שטרם יצא להכיר, סדרת אלבומי המוזיאונים מתאפיינת בפורמט לא שגרתי, גודל כל ספר הוא 37*27.5 ס"מ (כמעט כפול בגודלו מספר ילדים ממוצע) מה שמקנה לקורא בו אפשרות להנות מאיורים מרהיבים ומפורטים הרבה יותר כשלצידם הסברים מרתקים. הספר מעביר לקוראיו סקירה על השמש, הכוכבים, גלקסיות, היקום ועוד.

את הטקסט כתב פרופסור רמאן פרינג'ה מהיוניברסיטי קולג' בלונדון, ובהחלט ניתן לומר שהטקסט אינו פשוט לילד הצעיר, אך לילדים בוגרים ולילדים שיקראו בספר בליווי מבוגר צפויה חוויה מרהיבה ומרחיבת אופקים. אצלנו בבית כל הסדרה מוצגת בגאווה בסלון כאילו היו יצירות אמנות (רק שהפעם מותר לגעת), נעים להביט בתמונות שוב ושוב ושוב גם אם לא תמיד מתמקדים בכל הטקסט המצורף. סדרה מיוחדת במינה ומושקעת מאד.

עולם מלא בפלסטיק/ ניל ליטון, מטר.

"פלסטיק נמצא בכל מקום והוא פוגע בכדור הארץ שלנו" זה המשפט שמופיע על גב הספר וממבט ראשון נראה כי מדובר בעוד ספר על איכות הסביבה, אבל מסתבר שאפשר לכתוב ספר מרתק ומעניין עד מאד רק על... פלסטיק.
הספר מתמקד בפלסטיק החל ברגע המצאתו, התועלת שאנו בני האדם מפיקים ממנו, המוצרים שעשויים ממנו, שימושיו השונים אך בראש ובראשונה בנזקים שנגרמים לסביבה בשל השימוש הנרחב בו, וחשוב עוד יותר בדרכים לצמצום השימוש בו ובהפחתת הנזק לסביבה. ספר מרחיב אופקים בנושא איכות הסביבה המשלב היטב בין התאורטי למעשי והכי חשוב, מדבר אל הילדים בגובה העיניים.