פנתר שחור - סיפור חייו של ראובן אברג'יל (צילום: הוצאת הקיבוץ המאוחד)
מצליח להנגיש נושאים מורכבים לבני נוער. "פנתר שחור - סיפור חייו של ראובן אברג'יל" | צילום: הוצאת הקיבוץ המאוחד

פנתר שחור – סיפור חייו של ראובן אברג'יל / תמר ורטה זהבי | הוצאת הקיבוץ המאוחד.

הסופרת תמר ורטה זהבי כותבת ספרים שנוגעים בסוגיות חברתיות ופוליטיות. זו החלטה אמיצה שהופכת אותה לאחת הסופרות החשובות של התקופה, תקופה שבה סופרים רבים מפחדים לגעת בנושאים נפיצים אך חשובים.
הספר מגולל בפני הקוראים את חייו של אברג'יל מגיל 5 כשעלה בסתר עם הוריו ממרוקו לישראל, מספר על חווית הקליטה בארץ, המעברה בפרדס חנה אליה נשלח, המעבר לשכונת העוני מוסררה בירושלים, היחס הלא הוגן שקיבל מהסביבה ומהמשטרה, המעצר הטראומתי כילד שעוד לא מלאו לו עשר וההחלטה שקיבל כנער בוגר לצאת למאבק נגד האפליה והקיפוח מהם סבל עם משפחתו וחבריו.

ורטה זהבי לא מיפה ולא מפחדת להתעסק עם נושאים קשים, אבל היא יודעת כיצד להנגיש אותם לנוער. הקריאה בספר מעוררת השראה ומעודדת את הקורא לבחון מחדש את המציאות שבה הוא חי, לשאול את עצמו שאלות לגבי העולם וגם לגבי עצמו, וזה למעשה אחד התפקידים המרכזיים של ספר נוער טוב.

ספר חשוב ומרתק לבני 12 ומעלה.

המקרה המוזר של בת האלכימאי  (צילום: הוצאת דב לדעת)
ספר ראשון בטרילוגיה נהדרת וחכמה לנוער ולמבוגרים. "המקרה המוזר של בת האלכימאי" | צילום: הוצאת דב לדעת

המקרה המוזר של בת האלכימאי / תיאודורה גוס | הוצאת דוב לדעת.

ספר ראשון בטרילוגיה נהדרת וחכמה לנוער ולמבוגרים.

בעקבות מות אמה ומצבה הכלכלי העלוב, מרי ג'קיל (דמות מתוך הספר "המקרה המוזר של ד"ר ג'קיל ומר הייד") יוצאת לחקור תעלומה עם הבת של ויקטור פרנקנשטיין ("פרנקנשטיין") והבת של ד"ר מורו ("האי של ד"ר מורו"). לעלילה מצטרפות גם דמויות נוספות מהספרות האנגלית הקלאסית (למשל הבלש המפורסם שרלוק הולמס וידידו ד"ר ווטסון), אבל הדגש הוא על החברות ושיתוף הפעולה בין הדמויות הנשיות הראשיות, שמקבלות סוף סוף הזדמנות לפעול כמו שהן מוצאות לנכון ולהגיד את כל מה שהן מרגישות. העלילה מכילה סוג של תעלומה בלשית שעל הגיבורות מהספרים לפענח בכוחות משותפים באמצעות עורמה ויצירתיות ותוך שבירת מוסכמות של התקופה בה חיו. אף על פי שלכאורה הספר מתרחש במאה ה-19 ומתייחס לספרים ולדמויות מוכרות משם, הוא רלוונטי מאוד גם לימינו. הספר כתוב תוך שימוש בהרבה הומור ובשפה קולחת וזורמת (כל הכבוד לצמד החמוטליות: למתרגמת חמוטל ילין ולעורכת חמוטל לוין).

זהו ספר קריא וכיפי להפליא לא רק לאוהבות ואוהבי הספרות הקלאסית אלא לכל מי שאוהב ספרות וקריאה בכלל.
הנאה גדולה מובטחת. מגיל 15 ולמבוגרים.

השן שהתנדנד לה הילד  (צילום: הוצאת עם עובד)
סיפור מקסים ומשעשע על החשש מנפילת השן הראשונה. "השן שהתנדנד לה הילד" | צילום: הוצאת עם עובד

השן שהתנדנד לה הילד / כתב: מאיר שלו, אייר: מישל קישקה | הוצאת עם עובד.

ספר חדש לילדים פרי עטו של מאיר שלו, זה תמיד משמח מאוד וכאשר שמו המשעשע של הספר מרמז על מה שמצפה לקוראים הצעירים בתוכו - השמחה כפולה ומכופלת. אז מה קורה כשהיוצרות מתהפכות ובפעם הראשונה בה שן מתנדנדת בפיו של הילד הוא לא גיבור הסיפור אלא דווקא השן? השן משוכנעת שמי שמתנדנד הוא הילד ולא היא, שהילד הוא זה שצריך ליפול ולא היא ושבסופו של דבר ילד חדש יצמח לה.

זהו סיפור מקסים ומשעשע שללא ספק יעזור לילדים רבים להתמודד עם החשש מנפילת השן הראשונה ויצחיק מאוד כל ילד ומבוגר. איוריו המעולים של מישל קישקה משלימים את חוויית הקריאה ואיורי השיניים שבכריכה הפנימית של הספר פשוט קורעים מצחוק. אפילו הבן שלי שהחודש חגג 11, ראה אותי מתגלגלת מצחוק כבר בשלב בו הסתכלתי על האיורים בכריכה הפנימית (פורזץ), הוא הצטרף אלי לקריאת הספר והתלהב, מה שכבר לא קורה לו בספרים לילדים קטנים.

הרשימה לילדים 3 (צילום: הוצאת הרשימה)
כיצד לוקחים את רשימת החלומות והרעיונות ומפרקים לצעדים קטנים? "הרשימה לילדים 3" | צילום: הוצאת הרשימה

הרשימה לילדים 3 – בונים את נתיב החלומות / יובל אברמוביץ, איורים ענבל שריד בר-שקד | הוצאת הרשימה.

"הרשימות שלי מקולקלות", מתלוננת נוגה בפני אביה באכזבה. זהו קטע מאד משעשע אך מעורר חמלה בספר החדש שחותם את סדרת ספרי "הרשימה לילדים". נגה הכינה את רשימת חלומותיה, היא סיפרה עליהם לכולם והייתה בטוחה שכעת היא תוכל לשבת בצד ולנוח. היא לא הבינה למה לא קרה עם הרשימות שלה שום דבר.
בספר השלישי אבא שלה יסביר לה שכדי להגשים את החלומות שלנו צריך לעבור דרך, לעבוד למען ההצלחה, להתייחס ברצינות לחלומות ולעזור להם להתגשם.

הספר הראשון בסדרה: "הרשימה לילדים", מסביר למה חשוב לדבר על החלומות עם כמה שיותר אנשים וכמובן לרשום אותם. "הרשימה לילדים 2" יעניק את הכלים להפוך את הרעיונות למציאות. הספר הנוכחי - "הרשימה לילדים 3", יפרט כיצד לוקחים את רשימת החלומות והרעיונות ומפרקים אותה לצעדים קטנים וישימים הניתנים להגשמה.

מדובר בשלושה ספרים שכל אחד עומד בפני עצמו, אך אם קוראים אותם לפי הסדר, מצליחים להבין לעומק את הרעיון החשוב שעומד מאחוריהם: אם יש לכם חלום ותרצו להגשים אותו בכל ליבכם, אל תקשיבו לכל מי שאומר לכם שזה בלתי אפשרי, פשוט תתייחסו אליו ברצינות. את הספר החדש אפשר לרכוש באתר של יובל אברמוביץ, ומחודש ינואר הוא יגיע גם אל חנויות הספרים.

היער הקסום - יצירת אגדות מפלסטלינה (צילום: הוצאת אצבעוני)
ללמוד את רזי היצירה בפלסטלינה. "היער הקסום - יצירת אגדות מפלסטלינה" | צילום: הוצאת אצבעוני

היער הקסום – יצירת אגדות מפלסטלינה / גילי דרובר | הוצאת אצבעוני.

ספר מקסים בעזרתו ילמדו הילדים (והמבוגרים) את רזי היצירה בפלסטלינה ויוכלו ליצור יער קסום. הספר מלווה בהסברים מחכימים ומעוררי דמיון על שלבי היצירה עוד לפני שנוגעים בפלסטלינה כמו: על מה עלינו לחשוב עוד לפני תחילת העבודה? מה אנחנו יודעים על המקום שבו מתרחשת העלילה הדמיונית שנרצה ליצור? מהן הדמויות שנברא מפלסטלינה לעולם שלנו? ומה הסיפור שנרצה לספר באמצעות כל אלה?

בספר ישנם הסברים מפורטים המלווים בתמונות ברורות על השימוש בפלסטלינה, החומרים הנלווים וכלי העבודה הרצויים ליצירה, וכמובן דוגמאות רבות ליצירת רקע, דמויות, מבנים, בעלי חיים ועוד.

במהלך העיון בספר התרשמתי מאוד מהדמיון, הצבעוניות וההסברים הברורים עד שממש חשתי את הדגדוג בקצה האצבעות לקחת פלסטלינה ופשוט להתחיל ליצור. ניתן לרכוש את הספר בנפרד או כערכה חגיגית קסומה  בתוספת חבילה ענקית של פלסטלינה (וכשאני כותבת ענקית אני מתכוונת לענקית! כבר חודש אנחנו מפסלים בבית והחבילה לא נגמרת). הספר מעודד את קבלת השונה על ידי מפגשים עם שדונים בכל גווני העור וגם כאלו עם צרכים מיוחדים. ערך נוסף שהספר מעודד הוא מיחזור - ויש בו הדרכה כיצה להשתמש בחפצים בשימוש חוזר. בקיצור - יופי של ספר! לילדים בגן, בבית הספר היסודי ולמבוגרים.

זלמן (צילום: הוצאת אדם צעיר)
קומיקס על חוויותיהם היומיומיות של חברי צוות עיתון בית הספר. "זלמן" | צילום: הוצאת אדם צעיר

זלמן / כתבה: רינת פרימו, איורי קומיקס: עדי אלקין | הוצאת אדם צעיר.

ספר הקומיקס "זלמן" מבוסס על סיפור קומיקס בהמשכים באותו השם שהופיע בירחון "אדם צעיר", אשר יוצא כעת בתוספת פרקים חדשים.                          

שם הספר "זלמן" הוא על שמו של עיתון בית הספר עליו אחראים  גיבורי הספר, שיר - עורכת העיתון, דפנה – כתבת העיתון, דורי – צלם העיתון, ואמיר – אחראי הפרסום בעיתון.

הספר מתאר את חוויותיהם היום-יומיות של חברי צוות העיתון ואת חוויותיהם של תלמידי בית הספר שבו הם לומדים. פרקי הספר חופפים פחות או יותר לנושאי גיליונות עיתון בית הספר ועוסקים באהבה, סודות, חברות ויושרה מנקודת מבטם של תלמידיו הבוגרים של בית הספר היסודי. הספר נגיש מאוד גם לילדים שאינם חובבי קריאה גדולים, רגיש, מתובל בהומור וידבר לכל מתבגר צעיר. מושלם לתלמידים בבית ספר יסודי שקוראים ללא ניקוד.