ספורו של שחף - ירדן וסמדר בן טבו דה-לאון

הוצאת עם עובד

הרבה שנים חיכיתי בדיוק לספר כזה, שלוקח בכיס הקטן כמעט את כל הספרים האחרים על "לאהוב את עצמך". הבן שלי היה בטוח שהוא יודע את הסוף מרוב שהוא רגיל לאותה תבניתיות מספרים אחרים, אבל הופתע מאוד והתגלגל מצחוק כשגילה שטעה.

פעם היה צב, היו לו חברים, הוא חי במקום נחמד אבל בכל זאת היה עצוב. לא היה לו משהו נגד צבים, אבל הוא לא רצה להיות צב - הוא רצה להיות שחף. הצבים רצו ללמד אותו לקח, ופנו לאלי הצבים כדי שיהפוך אותו לשחף. הם היו בטוחים שאחרי כמה ימים הוא יבין שהוא עשה טעות ושהוא חייב לחזור להיות צב, אבל למרבה הפתעתם הוא הפך לשחף מאושר. לא הייתה לו שום כוונה לחזור להיות צב. הצבים כעסו, התעצבנו! ניסו לעשות הכול כדי להחזיר אותו למצבו הקודם, אבל ללא הצלחה. הצב הפך לשחף מאושר. לאט לאט הצבים קבלו את המצב כמו שהוא אף על פי שהיו כאלו שעדיין לא הבינו איך צב יכול להיות מאושר בתוך שחף, אבל אתם יודעים מה? זה בכלל לא עניינם.

ספר גאוני על הרצון והזכות של כל אחד להשתנות, לבני 3-8.

ספרי דצמבר
ספרי דצמבר | יח''צ: עטיפה, יח"צ

זרבבל וזלפה - רונית חכם

איירה: ענת ורשבסקי, הוצאת אגם

את רונית חכם אין צורך להציג, דורות של ילדים גדלו על המכשפות המופלאות של רב המכר שלה "חמש מכשפות הלכו לטייל". כעת היא המציאה לנו שתי דמויות נהדרות חדשות: הכירו את זרבבל וזלפה שגרים יחד בשכונה אחת, ברחוב אחד, באותו בניין, דלת מול דלת, אבל לא מסוגלים להפסיק לריב. על מה הם רבים? על כל דבר בעולם: "למה קנית עציץ?", "למה שתית מיץ?", "למה יש לך משקפיים?", "למה נעלת מגפיים?", "למה חיטטת באף?", "למה ישבת על שרפרף?"

הבעיה היא שבכל פעם שפורץ ריב, שניהם מפסידים ומסתבכים בצרות צרורות. בהתחלה הם לא לומדים לקח, אבל יום אחד כשהריב מוביל אותם לבעיה גדולה ורצינית, הם מחליטים לפתור את העניין בצורה מאד מיוחדת ויצירתית - כזו שגם הילדים שלכם ישמחו לאמץ.

ספר משעשע, צבעוני, קופצני, מגניב, יצירתי וחכם, כזה שכיף להקריא. לבני 3-120.

ספרי דצמבר
ספרי דצמבר | יח''צ: עטיפה, יח"צ

ספר הכדורגל הראשון שלי - דני שפטלוביץ

איירה: דיאנה שמעון, הוצאת אוריון

מכירים את הספרים הקטנים הקשיחים האלו לילדים קטנטנים ופעוטות, שמלמדים מילים ראשונות על כלי תחבורה, צבעים, אוכל, אותיות וחיות? אז עכשיו יוצא ספר מאד ייחודי: ספר הכדורגל הראשון שלי. בספר תמצאו חוקים בסיסיים למשחק הכדורגל ומילים הקשורות לנושא: שוער, שער, מאמן כדורגל, כרטיס אדום, כרטיס צהוב, פנדל, שחקנים, נבחרת, גביע, לוח תוצאות ועוד.

הספר מלווה באיורים חמודים, עם שחקנים ושחקניות משני המינים. הוא חושף את הילדים והילדות לעולם הכדורגל מגיל צעיר, ואני בטוחה שאבא שלי היה מאוד שמח אם היה ספר כזה כשאני הייתי ילדה קטנה. בכל עמוד נחשפים לחלק אחר מהמשחק.

מתאים לקטנטנים, והאחיינית בת השנתיים שלי שמחה מאד לקבל אותו במתנה עם... כדורגל כמובן.

ספרי דצמבר
ספרי דצמבר | יח''צ: עטיפה, יח"צ

ספורים עם כנפיים - אשכר ארבליך בריפמן

אייר: רמי טל, הוצאת דני ספרים

אחד הספרים הקסומים שיצאו לאור השנה. כבר כשאוחזים בספר ומביטים באיור המדהים שעל הכריכה, מתחילים לשמוע את קול משק כנפיהן של הפיות.

מסתבר שבחייה של כל פיה ישנו שלב שבו היא יכולה לבחור אם להישאר פיה או להפוך לאדם רגיל - וטייגה וטונדרה הן שתי פיות לשעבר, שהחליטו לעזוב את עולם הקסם ולהזדקן בשלווה. טונדרה נחמדה מאד ולבבית, טייגה קצת נרגזת, ושתיהן גרות בשלווה עם הכלב החרדתי והחמוד פאתוס. יום אחד, כשסופה מתחוללת בחוץ, מתפרצים אליהן הביתה שלושה ילדים חמודים: בנג'י, פיפי ובולי. טונדרה מעבירה את זמנם כשהיא מספרת להם זיכרון ישן מתקופת היותה פיה, כיצד נהר התמזה הוצף והיא וחברותיה הצילנו בנות נהר - כמו בנות ים, אבל חיות בנהרות. הילדים לא מאמינים לסיפורים. הייתכן כי יש באמת עולם קסם לצד העולם האמיתי?

הקשר בין הילדים לפיות לשעבר לא מתנתק, והם ממשיכים לפקוד את ביתן ולשמוע עוד ועוד סיפורי זיכרונות קסומים על יצורים מופלאים והרפתקאות נהדרות. ידעתם למשל שזאבים הם בכלל לא רעים אלא החברים הטובים של הפיות? ושאת המייפל המפורסם של קנדה מייצרות פיות? הן גם אלו שעזרו לבני שבט המאיה לקשט את המקדשים שלהם. בכל פרק נחשף סיפור נוסף מהעבר, כל סיפור יפה יותר מקודמו. ובליווי האיורים של רמי טל אפשר להרגיש כאילו אנחנו ממש שם עפים ביער.

הספר מנוקד וילדים בתחילת בית ספר יסודי יאהבו אותו מאוד. לבני 6-9

ספרי דצמבר
ספרי דצמבר | יח''צ: עטיפה, יח"צ

אמת או חובה - לימור טלמור

הוצאת רימונים

אלה, מיכלי ותומי, שראשי התיבות של שמותיהן יוצרים את המילה אמת, הן שלוש חברות שביום הראשון בחטיבת הביניים מגלות לחרדתן שלא שובצו לאותה כיתה. עולמן חרב, לא עזרו הסצנות הדרמתיות שחוללו, וניכר היה שאף אחד מהמורים לא מתרגש מההיסטריה, ושהמצב לא עומד להשתנות. הבנות יוצאות למסע הישרדות חברתי: אלה, הגיבורה הראשית, סופגת הצקות מהבריון הכיתתי שלא מפסיק להקניט אותה בשל צבע שיערה. בעידודן של חברותיה ושני בנים מהשכבה היא מחליטה להתמודד למועצת תלמידים בניסיון למצוא את מקומה בכיתה החדשה. הדרך לא פשוטה, במיוחד כשהמתמודדים האחרים שולפים ציפורניים ולא בוחלים בשום אמצעי.

זהו סיפור ישראלי מרגש המתרחש בין פתח תקווה לירושלים, וחולש על מה שמעניין את בני הנוער, ההתמודדות עם המעבר מבית הספר היסודי לחטיבת הביניים, הקשיים החברתיים, העומס הלימודי, האהבה הראשונה, מי תתאהב קודם? למי יהיה חבר? מי מאוהבת במישהו שלא מתעניין בה בכלל, והאם אפשר לעצור אהבה נכזבת ולנסות להתאהב במישהו אחר? הספר מעלה לדיון את שאלת הסטיגמות, דימוי הגוף, מהי חברות אמת ומה קורה כשיום בהיר אחד החיים של כולם מתהפכים? אגב, אם השם של הסופרת נשמע לכם מוכר, זה כנראה בזכות רב המכר הענק וההיסטרי שפרסם אותה "משפחות משפחות מליון לפחות".

מתאים לילדים בכתות ה'-ח'.

ספרי דצמבר
ספרי דצמבר | יח''צ: עטיפה, יח"צ

עיניים אדומות - מגי אוצרי

הוצאת כנרת

אני אוהבת לקרוא ספרי דיסטופיה על מציאות איומה ונוראית, כשאחד הגיבורים מתעורר לפתע פתאום ומבין שמשהו לא בסדר בעולם שבו הוא חי ולא מוכן להמשיך לחיות בצורה כזו, ועוד יותר מתלהבת כשהעלילה מתרחשת ממש כאן בישראל. אהבתם את סדרת הספרים "משחקי הרעב"? "מפוצלים"? "הבחירה"? (או אולי נכון יותר הילדים שלכם עפו על הסדרות האלו?) אז הגעתם בדיוק למקום הנכון: תארו לעצמכם מציאות דומה בישראל של שנת 2064.

רות בת ה-15 חיה במציאות לא פשוטה: הארץ מחולקת לשישה מחנות שאסור לצאת מהם. מחוץ למחנות, בשטח המכונה "עזאזל" משוטטים אנשים שנדבקו במגפה הגדולה. קל מאד לזהות את החולים, סימן הזיהוי שלהם הוא עיניים אדומות. המגפה עוברת מאדם לאדם במגע, ולכן ישנם חוקים מאד נוקשים שאוסרים מגע בין בני אדם, גם לא בין בני זוג או הורים וילדיהם. הצבא והרשויות דואגים לשמור על האנשים במחנות בצפיפות ובתנאי מחסור ורעב ובודקים בכל יום על ידי גלאי מיוחד מי נדבק במחלה. ברגע שעולה חשד שאדם נדבק, הוא מיד נלקח מהמחנה ומועבר למקום אחר.

רות גרה עם אבא שלה ואחיה במחנה הצפוף, העלוב והדל, לאחר שאמא שלה נלקחה מהם כשהתגלה שהיא נדבקה. רות מתיידדת עם תום שחי עם אימו במחנה. כשהם יוצאים מחוץ למחנה לחפש אוכל הם עושים טעות שתשנה את חייהם לנצח, טעות מסוכנת, אך עם זאת, בלתי נמנעת.

ספר גאוני ומבריק על הטוב והרע בנפש האדם, על כוחו של הזיכרון, של החברות ואהבה. מתאים לבני 13 ומעלה ולמבוגרים חובבי דיסטופיה.

ספרי דצמבר
ספרי דצמבר | יח''צ: עטיפה, יח"צ