נוורמור – מבחני הפלאות של מוריגן קרואו / ג'סיקה טאונסנד, הוצאת מרגנית

כשקראתי את ההבטחה על כריכת הספר החדש בסדרת מרגנית הייתי חשדנית. "שילוב מנצח בין הארי פוטר ואליס בארץ הפלאות"? זאת חתיכת הצהרה. אבל תקשיבו, זה נכון. מוריגן קרואו היא האחות הספרותית של הארי פוטר והעיר הקסומה נוורמור, עם החוקים המיוחדים רק לה, היא המקום אליו מגיעים כשנופלים לתוך מאורת הארנב או עוברים דרך הקיר האחורי של ארון הבגדים.

תדמיינו את לונדון ותוסיפו מלון שמשנה בעצמו את עיצוב החדרים, גמד-ערפד שאחראי על המסיבות, מתקן מטריות שמסיע אותך ממקום למקום ועוד מלא הפתעות. "נוורמור – מבחני הפלאות של מוריגן קרואו" הוא הצלחה מטורפת באוסטרליה ואירופה ולא מפתיע שגם אצלינו הוא נכנס מיד לרשימות רבי המכר.

הספר הראשון מספר על מוריגן, ילדה מקוללת שמאשימים אותה בכל אסון שקורה, מרגל שבורה ועד בצורת. אבל הכל משתנה כשרגע לפני יום הולדתה האחד-עשר היא נמלטת מהגורל שלה. היא עושה את זה בנסיעה בעכבישה חשמלית עם ג'נטלמן ג'ינג'י מקסים שלוקח אותה לעיר עליה מעולם לא שמעה. שם, בנוורמור, היא מגלה שהיא מועמדת להצטרף לאגודה סודית אם רק תצליח לעבור ארבעה מבחנים בלתי-אפשריים ולהוכיח שיש לה כישרון שייחודי רק לה. היא עוברת לגור במלון קסום ולומדת להסתדר עם כל דייריו המשונים כולל מנהלת משק הבית שהיא חתולה ענקית ונרגנת (כמובן).

נוסף לכל השפע הזה זה ספר מצחיק מאוד שממש מבקש שתתכרבלו איתו ועם כוס שוקו בערב חורף גשום. לבני 8-12

מטאטאים רוקדים בחורף, כתבה: הדס ליבוביץ', איירה: נועה פארן/ צלטנר ספרים

ברלין בשנת 1941, השנה שבה מתרחשת עלילת הספר הייתה קשה ואכזרית ליהודים שחיו בה. הספר מתאר את ביקורה של הילדה אליס עם אביה במקום עבודתו בסדנת העיוורים שבבית המלאכה למברשות ומטאטאים שהקים אוטו ויידט. (סיפורו של בית המלאכה אמיתי ואוטו ויידט הוכר בשנת 1971 כחסיד אומות העולם על ידי "יד ושם").

מבעד לעיניה של אליס ודמיונה המפותח ודרך האיורים המצוינים שבספר אנו מתוודעים לרוח התקופה, לקשיים, לאיסורים וגם לנקודת האור בדמות בית המלאכה ומנהלו. יש לציין שכפועל יוצא מכך שאביה של אליס והעובדים בבית המלאכה הם עיוורים, אנו זוכים גם לטעימה מהתמודדויותיהם היום-יומיות כעיוורים.

הסופרת בחרה בגישה ישירה שאינה מנסה להסתיר מהילדים את המציאות הכואבת של התקופה והיא עושה זאת ברגישות, בקורטוב פנטסטיות ובתשומת לב. ואסיים בציטוט מהספר: "אני מרגישה אושר קטן וחושבת לי בשקט שאולי, לפעמים, יום נחשב ללילה ובחושך יש גם אור".

מתאים לבני 6 ותלמידים בבית ספר יסודי.

שלי מהבית - טוטו וחברים, כתבה ואיירה: אורית ברגמן/כנרת

ספר חדש בסדרת "טוטו וחברים", הפעם טוטו הפילון מבלה בחוף הים עם חברתו לה-לה.

טוטו ולה-לה הולכים לים. טוטו רוצה לשחק עם לה-לה אבל היא עסוקה בענייניה, כשהוא מבקש ממנה להשתמש בכלים שהביאה כדי שגם הוא יוכל לבנות בחול, היא מסרבת.  לה-לה מסרבת לתת לו להשתמש בדלי ובמסננת. "הם שלי מהבית" היא מכריזה. אבל טוטו לא אומר נואש ומחליט ללמד את לה-לה לקח. הוא יגרום לה לרצות לשחק יחד איתו.

באמצעות איורים חינניים, הומור ושובבותן של הדמויות הקוראים הצעירים ילמדו על שיתוף ועל חברות.
ספר מלא קסם לפעוטות.

 

טל מחכה לרכבת, כתבה: איריס אליה כהן, איירה: תמי בצלאלי/ ידיעות ספרים

סיפור משובב נפש בחרוזים על קורותיה של הילדה טל בזמן שהיא ממתינה בתחנה לרכבת שמתעכבת ופוגשת בדמויות שונות ומשונות. הסופרת והמשוררת איריס אליה כהן, חורזת נפלא ומספרת סיפור שחודר אל הלב.

הספר נפתח כך: "השמש מוזהבת/ הבוקר תכלכל, /לתחנת הרכבת/ נכנסת ילדה/ ושמה טל. כעבר רגע קט/ היא שולחת מבט/ ונגשת לאט/ בהיסוס/למשרד: סליחה,/ מתי הרכבת צריכה-".

ומה קורה בסוף כשהרכבת מגיעה? הפתעה! אני לא מגלה. בזמן הקריאה מומלץ להתעכב על איוריה של תמי בצלאל שמוסיפים לחינניות השופעת של הספר. לקטנטנים.

טלי מתחת לשולחן, כתבה: תמר וייס-גבאי, איירה: זויה צ'רקסקי-נאדי/ כנרת.

טלי מגיעה לביקור בביתם של סבא וסבתא עם כל המשפחה, אך בניגוד לשמחה של כל הסובבים אותה היא כועסת, היא כועסת על מה שקרה בדרך. עוד ועוד בני משפחה מגיעים, שמחים, צוהלים ומתחבקים, רק טלי בשלה, כועסת. בזמן הארוחה כשכולם יושבים לאכול, טלי מסתתרת מתחת לשולחן. סבתא, סבא וגם אמא מנסים לשכנע אותה להצטרף לארוחה, אבל היא בשלה, כועסת. אבל כאשר בת דודתה שירה מצטרפת אליה אל מתחת לשולחן, היא מצליחה במה שהמבוגרים כשלו קודם לכן.

סיפור יפהפה ויוצא דופן בהשראת משל ההינדיק שכתב רבי נחמן מברסלב. מסוג הספרים שצריך תמיד שיהיו בבית כדי להזכיר לנו שלפעמים בן אדם אחד שמבין אותנו לעומק, עושה את ההבדל ושאם מישהו מוציא את עצמו מהכלל, הכי טוב זה להצטרף אליו, שיידע שהוא לא לבד ורק אז ניתן לגשר על הפער.

האיורים מעוררי השראה של האמנית זויה צ'רקסקי-נאדי הם בונוס מגניב. לבני 3 ומעלה

אספן החרקים, כתב ואייר: אלכס ג. גריפיתס/ קוראים

ג'ורג' נהנה לבלות עם סבא בכל יום ראשון, הפעם הם הולכים למוזיאון הטבע. הם רואים שם דינוזאורים, ליויתנים, ממותות ו... חרקים. כמו סבא גם ג'ורג' מוקסם מהחרקים המופלאים שראה במוזיאון. בעקבות הביקור במוזיאון ג'ורג' מחליט להיות אספן חרקים מדופלם ויוצר לעצמו אוסף חרקים ענקי, אך את הבעיה שנוצרה בעקבות לכידת החרקים ג'ורג' לא צפה מראש. מה הבעיה ? מה הפתרון? מי יבוא לעזרתו? סבא כמובן.

ספר שמצית את הדמיון, מלמד על התועלת שיש בקיומו של כל יצור חי, על קסמו של הטבע ועל תבונתו של סבא כמובן. ספר מקסים ומהנה לבני 3-7


חלבלובון-צ'יק-ספר משחקים בלי הרבה מילים

חלבלובון-ספר משחקים בפיג'מה - משחקים ללילה טוב / חלבלוב

אם אתם מחפשים דרך יעילה להפריד מעט בין ילדיכם לשלל המסכים המעסיקים אותם, זו הדרך, שתי חוברות פעילות חדשות מבית היוצר של חלבלוב. האחת, חוברת המכילה מגוון רחב של משחקים ופעילויות לשיפור מיומנויות לילדי הגן, כגון: צביעה חופשית וצביעה על פי מפתח, זיהוי אותיות ומספרים, מציאת הבדלים, מבוכים ועוד ועוד. והכל בדפים צבעוניים ומזמינים ואיורים חינניים.

השנייה, חוברת פעילות שכוללת משחקים, חידות, פעילויות וגם שיר וסיפור סביב נושא הלילה והשינה.
לדוגמה: יצירת תרשים זרימה לחלומות (האחיינית שלי עפה על זה), מילון לילה טוב, הכנת כוכבים תלת ממדיים ועוד.  גם כאן מדובר בחוברת צבעונית, מזמינה ומעוררת השראה. לילה טוב!