ג'ק וחזיר חג המולד (איור: ג'ים פילד, ספרי עליית הגג, ידיעות אחרונות)
איור: ג'ים פילד, ספרי עליית הגג, ידיעות אחרונות

ג'ק וחזיר חג המולד | גיי קיי רולינג, איורים: ג'ים פילד | ספרי עליית גג, ידיעות אחרונות

יש נטייה לאחרונה לרדת על ג'יי קיי רולינג ועל הספר החדש שכתבה. אני מרגישה את זה בפייסבוק ובשיחות עם חברים. יש גם ביקורת קשה על ההתבטאויות האחרונות שלה בנושאים חברתיים ותרבותיים. אז נתחיל מזה שאני לא אוהבת את ג'יי קיי רולינג אישית, אני לא מחוברת אליה רגשית ולא עוקבת אחריה ברשתות החברתיות, כאדם היא פחות מעניינת אותי, אבל אני אוהבת את הארי פוטר, מכורה להארי פוטר, חולת הארי פוטר וסירבתי בעקביות לקרוא ספרים אחרים של רולינג. לא יודעת למה. לא קראתי אף ספר שכתבה שלא קשור לסדרה, אבל הפעם כשהסתכלתי על הכריכה של הספר ידעתי שאני חייבת לקרוא אותו. באתי בגישה שלילית, ציפיתי להתאכזב, תיארתי לעצמי שאין טעם לצפות למשהו גדול כי זה פשוט לא הארי פוטר וככה נשאבתי לאחד הספרים המקוריים והיצירתיים שראו אור בשנים האחרונות. תגידו מה שתגידו, האישה יודעת לספר סיפור ולעשות את זה בצורה הטובה ביותר, היא יודעת לבנות עולמות ולגרום לנו לדמיין דברים שאף אחד לא יכול היה לחשוב שניתן לדמיין אותם.

לא רק אני אהבתי את הספר אלא גם הבן שלי בן ה-12 ואני ממליצה לכם לקרוא אותו מיד אחרי שהילדים שלכם יסיימו. אז על מה כל הסיפור? לג'ק יש חזיר צעצוע, קוראים לו מרזיר. רולינג משקיעה הרבה זמן על מנת להמחיש לנו עד כמה הצעצוע הזה חשוב לג'ק, מאז גיל שנתיים ג'ק לא הלך לישון אף פעם בלי מרזיר. החיים של ג'ק קצת מסובכים, אבא שלו עזב את הבית, קשה לו חברתית בבית הספר, לאמא שלו יש חבר חדש עם ילדה שפעם סמך עליה אבל מתנהגת כלפיו ברשעות. יום אחד מרזיר מושלך באכזריות החוצה מהרכב בו ג'ק נוסע, ונעלם! אין אפשרות למצוא אותו. מעולם לא קראתי תיאור כל כך יפה ונוגע ללב של ילד שאיבד את הדבר הכי חשוב לו בחיים. תיאור אמין ומדויק שמעביר בצורה מאד ברורה עד כמה רחוק יהיה מוכן ג'ק ללכת כדי להחזיר את הצעצוע האהוב עליו. למזלו ערב חג המולד זה ערב של ניסים, ערב שבו כל הצעצועים קמים לתחייה, ערב בו יוכל להגיע באופן חד פעמי אל המקום אליו מגיעים כל הדברים שהלכו אי פעם לאיבוד (חפצים, הרגלים, תחושות ותכונות). אל ג'ק מצטרף חזיר חג המולד, צעצוע שנקנה כתחליף למרזיר וביחד הם יוצאים למסע אל ארץ הדברים האבודים שבה שולט המאביד הנוראי... אין לי מילים לתאר עד כמה העולם הזה נבנה בצורה חכמה, מיוחדת ומקורית. לאחר הקריאה בספר בכל פעם שתאבדו חפץ, אין סיכוי שלא תחשבו על ג'יי קיי רולינג ועל מרזיר. אני לא מתביישת לספר לכם שבסוף הספר בכיתי מהתרגשות. הספר לא מנוקד, מתאים לתלמידים בבית הספר היסודי, חטיבת הביניים ולמבוגרים חובבי אגדות.

המתנה המושלמת (איור: אביאל בסיל, הוצאת זברה)
איור: אביאל בסיל, הוצאת זברה

המתנה המושלמת | אביאל בסיל | הוצאת זברה

בגב הספר נכתב: "סיפור אופטימי ומרגש על הפער בין חלום ומציאות ועל כוחה של האהבה לגשר ביניהם" ולא משנה כמה ניסיתי, אי אפשר לנסח את הספר המושלם הזה בצורה אחרת. אנחנו מלמדים את הילדים שלנו שהשמים הם הגבול, שאם רוצים אפשר הכול, שאם נאמין מספיק חזק החלומות יתגשמו, אבל יודעים היטב שהחיים רצופים אכזבות ולפעמים צריך להכין את הילדים גם לזה, לרגע בו הם ירצו משהו בכל ליבם ויקבלו משהו אחר.

הספר מתחיל בכמיהה, הרצון של גיבור הסיפור לקבל מתנה ספציפית ליום ההולדת: מכונית מרוץ אדומה עם גלגלים גדולים ופסים לבנים בצדדים בדיוק כמו שיש לאוהד. כבדרך אגב אנחנו מבינים שלאוהד יש המון צעצועים ולגיבורינו החמוד אין. כבדרך אגב אנחנו גם מגלים שהמתנה מאד יקרה ושאין הרבה כסף במשפחה כך שלא בטוח שהחלום יוכל להתגשם. יום ההולדת מגיע, המתנה מוכנה ולא, היא לא המתנה הרצויה.

מה קורה מכאן? אביאל בסיל הצליח להעביר בצורה ייחודית ומדויקת את ההתמודדות עם האכזבה, אבל בלי לזלזל ברגש ובלי להקטין אותו ועל זה מגיעות לו תשואות ומחיאות כפיים. אין הרבה ספרים שמצליחים להיות גם מעניינים, גם מצחיקים, גם להעביר מסר משמעותי בלי מטיפנות ודידקטיות וגם להעביר רגע משמעותי בחיים בצורה ברורה. אביאל מאייר ספרי ילדים רבים ולפעמים יש תחושה שהוא מאייר את כוווווווווווול ספרי הילדים בישראל. לספר שלו הוא בחר סגנון שונה שלא דומה לאיורים אחרים שלו שראינו בעבר, איורים מלאי קסם, חמלה ואהבה. ככה בדיוק צריך לכתוב ספר ילדים.

הנבט הקטן (איור: נטלי בלהסן, הוצאת ידיעות אחרונות)
איור: נטלי בלהסן, הוצאת ידיעות אחרונות

הנבט הקטן | נטלי בלהסן | הוצאת ידיעות אחרונות

"שלושה זרעים קטנים, עטופים בקליפה חומה, ישנו בתוך גומה עמוק באדמה". הראשון נבט, השני נבט והשלישי? השלישי לא. המשיך לנוח באדמה. המשיכו השנים לצמוח ולפרוח, להצמיח עלים ועלי כותרת ורק אחרי זמן רב יצא הנבט השלישי. "טוב שנזכרת לצאת" צחקו והקניטו אותו חבריו, אבל הוא לא התרגש. "אהבתי לחלום חלומות," הוא סיפר ולא התפתח, לא צימח פרח או ניצן, רק קצה של עלה קטן.

מה קרה עם הנבט הקטן שאיחר לפרוח? מתי החברים הפסיקו להציק לו והבינו שהוא קצת יותר איטי מהם וזה בסדר, שלא כולם חייבים למהר? שיש כאלו שמתפתחים בקצב שלהם? כל התשובות בספר הכל כך חכם ומדויק הזה, על התפתחות מאוחרת ועל היכולת להגיע לאן שרצית להגיע, גם אם זה בקצב אחר.

סדרת טוטו וחברים (צילום: אורית ברגמן, הוצאת כנרת)
צילום: אורית ברגמן, הוצאת כנרת

סדרת טוטו וחברים | כתבה ואיירה: אורית ברגמן | הוצאת כנרת

זו פעם ראשונה שקשה לי לספר על סדרה של ספרי ילדים, מצד אחד אין בה כמעט מילים, על פניו היא מיועדת לקטנטנים, מצד שני מדובר בספרים מעולים ומבריקים שמצליחים להעביר סיטואציות חברתיות לילדים בצורה מצחיקה וחכמה. רגשות כמו קנאה, תחרותיות, רכושנות, סיטואציות שכל ילד נאלץ להתמודד איתן מגיל צעיר. הספרים מתאימים גם לילדים גדולים.

בספר "שלי מהבית" טוטו ולה-לה הולכים לים אבל כל המשחקים של לה-לה הם "שלה מהבית" והיא לא מוכנה לשתף את טוטו, בספר "מחבואים", מגלה כל אחד מהחברים את היתרונות והחסרונות שלו תוך כדי משחק מחבואים ובספר "גלידת תות" מגלים איך בשיתוף פעולה וברגישות, ניתן להפוך חוויה של אכזבה לרגע מאושר. הספרים מצחיקים!!! ניתן באמצעותם לפתוח בשיחות מרתקות על החיים גם עם קטנטנים וגם עם הגדולים. אורית ברגמן היא גאון בתחום ספרות הילדים.

מיראבל ותעלולי הקסם (צילום: יחסי ציבור)
צילום: יחסי ציבור

מיראבל ותעלולי הקסם | הארייט מונקסטר (מעולמה של איזדורה מון)

אם יש לכם ילדים בבית הספר היסודי אתם בטח מכירים את איזדורה מון המהממת, חצי פיה חצי ערפד, וכן, תדעו שספר חדש של איזדורה יצא גם הוא בימים אלו, "איזדורה מון בחוף הים". אז מי זאת מיראבל? קרובת משפחה, גם היא מאד מעניינת ולכן הגיע הזמן לסדרה משלה. תכירו – מיראבל, אמא שלה מכשפה, ואבא שלה פיה ממין זכר וגם היא כמו איזדורה אוהבת לעשות שטויות ולהסתבך בשלל תעלולים.

אבא של מיראבל מבקש ממנה להתנהג יפה ככל שאפשר בחגיגת הפיות הגדולה, אבל אתם יודעים איך זה בחיים, ההורים יכולים לבקש, לילד יש רצונות ותשוקות משלו. מיראבל לא מתאפקת, היא חייבת להוסיף לאירוע עוד קסם ומתקפת דרקונים היא בהחלט תוספת נחמדה לכל מסיבה, לא? איזדורה מגיעה לתפקיד אורח, לספר מצורפות מדבקות, ובסופו תמצאו הסבר מפורט איך לערוך מסיבה כיפית. עטרה אופק עושה כהרגלה עבודת תרגום משובחת – איזה כיף, ברוכה הבאה לעולמנו מיראבל. הסדרה מנוקדת ומתאימה לתלמידי בית הספר היסודי.

אמבטיה לשבתיה  (צילום: איה גורדון נוי, ספריית פועלים)
צילום: איה גורדון נוי, ספריית פועלים

אמבטיה לשבתיה | ע. הלל, איורים: איה גורדון | ספריית פועלים

אם אני עוצמת עיניים ומנסה להיזכר בילדותי, ע. הלל תמיד יהיה שם. וגם תכנית הטלוויזיה "פרפר נחמד". כשאני נזכרת בעופרה מספרת את הסיפור "אמבטיה לשבתיה", אני מוצפת אושר ואהבה, אני זוכרת כמה אהבתי לשמוע אותו וזו הפעם הראשונה שהשיר רואה אור כספר בפני עצמו.

לבתיה יש בובה בשם קטיה והיא רוחצת אותה באמבטיה "שתהיה לי יפה לשבתיה". פעולת הרחיצה מתוארת בצורה כל כך יפה ומתגלגלת על הלשון, בתיה נאמנה מאד למשימה אך בסוף לא ברור מי רחצה את מי. הסיפור משעשע, האיורים של איה גורדון מופלאים, ספר קלאסי לפעוטות, שתאהבו להקריא שוב ושוב ושוב בכל הזדמנו