מזל טוב, החודש הוקמה ממשלה בישראל, נבחר ראש ממשלה לבריטניה, הדוכסית קייט מידלטון ילדה בת, דורין צ'ואבה מלך הצוענים ביקר בארץ הקודש, מלך סעודיה סלמאן, מינה לעצמו יורש וסופר מכווית הגיש תביעה לבית משפט בארה"ב שדיסני גנבה את דמותה של הנסיכה אלזה מסיפור שהוא כתב. לכבוד כל המאורעות האלו בחרנו עבורכם, אבישי ואני, ספרים מלכותיים במיוחד, בעלי מוסר השכל למבוגרים וילדים כאחד, על מנהיגות, ממשל, מלוכה ושלטון. מי ייתן וכל המלכים, הרוזנים, הקיסרים, הנשיאים וראשי הממשלות בעולם יקראו את הספרים האלו וישכילו (וגם הילדים שלנו. כי בכל זאת הם דור העתיד) .

ספרי שלטון - מאירה ברנע (צילום: צילום ביתי)
ספרי שלטון - מאירה ברנע | צילום: צילום ביתי

"עלילות פרדיננד פדהצור בקיצור"
כתב אפרים סידון. צייר יוסי אבולעפיה. הוצאת כתר

לאחרונה בחרו בהוצאת כתר לחדש כותרים ישנים ואהובים. לשמחתי אחד מהם הוא הספר האהוב עלי ביותר מכל ספרי ילדותי. על מלך אחד חכם ואהוב מאד על עמו, שבעקבות התערבות עם מלך אחר החליט להעמיד את תושבי ממלכתו בניסיונות מוזרים ומשונים עד שלעם פשוט נמאס. הספר כתוב בצורה שנונה, חריפה ומשעשעת. הציורים מקסימים. ההנאה המשפחתית מובטחת!
(ניתן לצפות ב V.O.D של הוט בסדרה "שלוש ארבע חמש וחצי" וליהנות מהמחזה של הספר. ישראל גוריון בתפקיד המלך עושה עבודה נפלאה).
ומה אבישי חשב: הוא בעיקר ניסה לעמוד בגזירות השונות שהטיל המלך על עמו (מומלץ לנסות), וסיכם: "אמא זה לא נראה לי הגיוני כל הבקשות האלו".
מיועד ל גן חובה ותחילת בית ספר יסודי

ספרי שלטון - מאירה ברנע (צילום: צילום ביתי)
ספרי שלטון - מאירה ברנע | צילום: צילום ביתי

"המלך אהר'לה פורש"
כתב יונתן יבין. אייר עופר גץ הוצאת כנרת זמורה ביתן

"מענף לענף השמועה עופפה: "בחמש תתקיים אספה דחופה! חובה להגיע, אסור לאחר! המלך עצמו, יעלה וידבר". מה קורה בממלכת החיות כשלמלך אהר'לה נמאס להיות מלך והוא מחליט לפרוש? האם ממשלת החיות תחזיק מעמד? האם כל בעלי החיים מבינים את גודל האחריות של שרי הממשלה? והאם מלך מלידה באמת מסוגל לפרוש? בחרוזים מחוייכים ובציורים שיצחיקו גם את המבוגרים, רוקח יבין משל פוליטי מרתק שדרכו ניתן לפתוח צוהר לילדינו על תפקיד הממשלה במדינתנו.
ומה אבישי חשב: פוסק ללא היסוס: "אני ממש אוהב את הספר הזה!"
מיועד ל: ילדי גן חובה וכיתות א'

ספרי שלטון - מאירה ברנע (צילום: צילום ביתי)
ספרי שלטון - מאירה ברנע | צילום: צילום ביתי

"בגדי המלך החדשים" (על פי סיפורו של אנדרסן)
כתב: אפרים סידון, צייר דודו גבע. הוצאת עם עובד

לאגדה הידועה על בגדי המלך החדשים נכתבו עשרות עיבודים שונים, אך עולה על כולם העיבוד הנפלא, הגאוני והמבריק של אפרים סידון שהופך את הסיפור הידוע ליצירת אמנות.
הספר שופע משחקי לשון ומשפטים בעלי משמעות כפולה ומציג עמדה ברורה ותקיפה כנגד שלטון בזבזני ומנוכר.
ומה אבישי חשב: אבישי מתפוצץ מצחוק בעיקר בסוף כשהמלך הולך לאורך השביל בתחתונים
מיועד ל: לגילאי גן חובה עד 120. ילדים זקוקים להכוונת מבוגר, בעקבות השפה הגבוהה ואורך הטקסט, אבל מדובר בחוויה מופלאה.

ספרי שלטון - מאירה ברנע (צילום: צילום ביתי)
ספרי שלטון - מאירה ברנע | צילום: צילום ביתי

"המנצחים"
כתב ואייר: דיויד מקי. הוצאת זב"מ

מדובר בספר מופת, טקסט נוקב בעל מוסר השכל חזק. בכל פעם כשאני מקריאה את הספר לאבישי, אני זקוקה לאחר מכן לשעה של חשיבה עם עצמי. "היה הייתה פעם ארץ גדולה, ושלט בה גנרל. תושבי הארץ האמינו שאין בעולם דרך חיים טובה מדרכם".  אך מה קורה לאחר שכל הארצות נכבשו ונותרה רק ארץ אחת קטנה, בלי צבא אשר מקבלת את החיילים בנימוס ומלמדת את החיילים את מנהגי המקום? 
ומה אבישי חשב? שאלתי אותו מי לדעתו המנצח בספר. הוא חשב דקות ארוכות ולבסוף אמר: "כולם". מעניין יהיה לבדוק האם תשובתו תשתנה כשיתבגר. 
מיועד ל: ילדים קטנים ייהנו מהספר מבלי להבין לעומק את המסר העומד מאחוריו, אך עם הכוונת מבוגר הספר מתאים לילדי גן חובה ותחילת בית ספר יסודי וניתן לפתח לאחר קריאתו שיחות מופלאות על העולם בו אנו חיים. 

ספרי שלטון - מאירה ברנע (צילום: צילום ביתי)
ספרי שלטון - מאירה ברנע | צילום: צילום ביתי

"מעלה קרחות"
 כתבו: יוסי אבולעפיה ואפרים סידון, צייר: יוסי אבולעפיה, הוצאת עם עובד

מה קורה לראש העיר של "מעלה קרחות" שבוקר אחד מתעורר ומגלה שעל קדקודו צמחה שערה? האם יוכל להסתיר את סודו מהציבור לנצח? זוכרים שלפני כחודש נשיא רוסיה לא נראה בציבור במשך 11 יום והחלה חרושת שמועות? גם כאן כאשר ניסה ראש העיר לא לצאת מביתו החלו הרינונים: "חלק אמרו 'גנב כספים, עכשיו הוא מתחבא', חלק אמרו: הוא השתגע. אבד כל הגיון' ואחרים סברו שראש העיר בהריון".  האם העם יקבל את מנהיגו למרות השוני? ומה קורה כשראש העיר מרגיש יום אחד שהוא מורם מעם? האם יצליח למצוא לו "עם אחר"? משל שנון וחכם שהפך לא רק לספר אלא גם להצגה מוצלחת בתיאטרון אורנה פורת. אל תאפשרו לילדכם לפספס את החוויה שבקריאת הספר.
ומה אבישי חשב: "סבא אשר יכול להחליף את ראש העיר בספר. גם לו יש קרחת".
מיועד ל:מתאים לילדי גן חובה ולתחילת בית ספר יסודי.

*מאירה ברנע-גולדברג מחברת רבי המכר: "משפחה לדוגמה", "כראמל" ו"כמה רחוק את מוכנה ללכת". שותפה ב"כריכה" סוכנות לסופרים.