תולדות האנושות, היסטוריה מאוירת (חלק ראשון)/ יובל נח הררי, הוצאת דביר

זהו עיבוד גרפי עלילתי מרהיב לספר שכבר הפך לקלאסיקה ושזכה להצלחה בין לאומית אדירה - "קיצור תולדות האנושות", שכתב פרופ' יובל נח הררי. האחראים לעיבוד הגרפי הם יובל נח הררי עצמו והמאיירים דויד ואנדמולן הבלגי ודניאל קסנאווה הצרפתי. בסדרה צפויים לצאת לאור ארבעה כרכים וזהו החלק הראשון - הולדת האדם.
בעזרת דמותו המאוירת של יובל נח הררי אנו נחשפים להיסטוריה ולמה שקדם להיסטוריה של העולם. מה צריכים מהנדסת מחשבים, סוכן ביטוח או מורה להיסטוריה לדעת על הטבע כדי לשרוד? מי היה הרוצח הסדרתי הקטלני ביותר בהיסטוריה של כדור הארץ? על אבולוציה, אגרנות, טבע האדם ובכלל...

הספר מתאים לבני נוער ולמבוגרים וניתן לקריאה גם על ידי ילדים בבית ספר יסודי בליווי מבוגר שיינגיש להם את המושגים והאירועים. זה לא ספר קומיקס שיקל עליכם את החיים, אבל אם תרשו לעצמכם לצלול לתוכו תוכלו להפיק הנאה רבה מכמות הידע שתקבלו בצורה מקורית שלא נראתה כדוגמתה עד היום.

ישנוני - חבר טוב ללילה טוב/ דרו דיוולט, אייר: סקוט קמפבל, הוצאת עם עובד

הפתעת השנה! ספר מצחיק עד דמעות שבמרכזו ילד בשם רודריק ששונא ללכת לישון. למה זו הפתעה אתם שואלים? כי קראתי כל כך הרבה ספרים על שינה לילדים והרבה זמן לא היה ספר כל כך מוצלח וגאוני.
מדי ערב רודריק מנסה לדחות את שעת השינה בעזרת שלל תירוצים, הוא מבקש שיספרו לו עוד סיפור לפני השינה או שיביאו לו כוס מים, לפעמים הוא מבקש אפילו סוס פוני ואז ההסברים מדוע הוא לא יכול לקבל סוס פוני נמשכים עוד ועוד. אבל מה קורה כאשר ערב אחד הוריו של רודריק מביאים לו את ישנוני, החבר הטוב ללילה טוב? מהו בכלל ישנוני, האם הוא איל או אולי בכלל דובי? ומה גרם לרודריק להירדם סוף סוף?

ספר נהדר שעוסק בחששות שצצים אצל כל ילד על פני כדור הארץ רגע לפני השינה בהומור נפלא. האיורים בספר שעלולים להיראות מעט מוזרים במבט ראשון, מוסיפים לספר המון רגש ואוירה עד כדי כך שבאמצע הספר כבר די ברור שהאיורים חשובים לא פחות מהטקסט הנהדר. לבני שנתיים עד מאה ועשרים.


דיוקן של אמנית, דיוקן של אמן/ לוסי בראונריד'ג, הוצאת צלטנר ספרים

שלושה ספרים חדשים בסדרת דיוקן של אמנית/אמן המתארים את חייהם ודרכם האמנותית של פרידה קאלו, קלוד מונה ווינסנט ואן גוך. זהו מסע קצר ותמציתי בין תחנות חייהם של שלושה מגדולי הציירים בעת החדשה. כל אחד מהספרים עוסק בחייו של אמן אחר ובהתאם לכך כל ספר אוייר על ידי מאייר אחר בסגנון המדמה את סגנון הציור של האמן שבו עוסק הספר. בסוף כל ספר ישנם הסברים קצרים ומחכימים על עשרה מציוריו של האמן.

הספרים מרהיבים ולדעתי החוויה האסטתית שמפיקים מהם מוסיפה רובד נוסף בהבנת דרכם האמנותית של הציירים. במילים אחרות: אני מאוהבת ולא יכולה להפסיק להסתכל עליהם וגם הבן שלי נהנה לקרוא בהם ולהתבונן באיורים. יופי של סדרה! לקטנטנים אבל גם לגדולים חובבי אמנות.

ילדה קצת רגילה, קצת אחרת / עדי קריף נבון, איורים נדב נחמני, כריכה סוכנות לסופרים

לילדים על הספקטרום האוטיסטי לעיתים קשה להסביר במילים מדויקות מה הם מרגישים. קשה לתאר את החוויה האוטיסטים ועוד מזווית של ילדה קטנה. עדי קריף נבון, מחברת הספר היא מורה לחינוך מיוחד ומכירה את העולם הזה מקרוב. בספר אנו פוגשים את נעמה שמספרת לנו מה זה להיות ילדה קצת אחרת בבית ספר, איך זה מרגיש ללמוד עם משלבת ולהתמודד עם כל מיני קשיים: רעשים, ריחות, וויסות חושי ועוד. חבל שהספר הזה לא היה קיים כשהבן שלי עלה לכתה א'. ספר חובה לכל ילד או ילדה שיודעים שהם שונים, אבל גם יודעים שהם בדיוק כמו כולם וגם לאנשי מקצוע שמטפלים בילדים על הרצף האוטיסטי. האיורים המתוקים של נדב נחמני מוסיפים חינניות רבה לספר. לבני 6-9.

פילה מצאה ביצה/ ליז וונג, הוצאת כתר

סיפורה של הפילה הנרייטה מתחיל בשגרה האהובה עליה, שקט, כוס תה, קריאת עיתון ויותר מכל שכשוך באגם. אבל מה קורה שבדרך לא דרך שגרתה של הנרייטה החביבה מופרת ואווזונת קטנה בוקעת על ראשה? מה תעשה הנרייטה כאשר קריאת העיתון ושתיית התה כבר לא יהיו רגועים כבעבר? האם תצליח להנות מהשינוי הפתאומי שנחת עליה?

סיפור חמוד וקצת שונה על אהבה והקרבה, יחסי הורים וילדים ועל השינוי שעובר ההורה כאשר מצטרף יצור קטן ותלותי למשפחה. לפעוטות וקטנטנים.