זוהר לבקוביץ', יזם ידוע שהתפרסם בזכות האקזיט של חברת אמובי שניהל, ואחד המשקיעים בתוכנית הכרישים המשודרת בקשת 12 ישב אתמול מיואש. בעוד שהממשלה אישרה אתמול את פתיחת המסחר, כדי להחזיר את המשק לפעילות, היא שכחה את ילדי החטיבות והתיכונים, ובינהם גם את בתו בת ה- 12, אשר יושבת בבית כבר שנה ולומדת דרך הזום,

אז לבקוביץ' עשה את אחד הדברים שהוא יודע לעשות הכי טוב: לכתוב פוסט ויראלי. "הקניונים נפתחו, המשק חוזר לעצמו, הלימודים לחלק מהילדים חזרו, הלימודים במגזרים אחרים לא נסגרו מעולם, ומה יהיה על הבני 12, 13, 14 שלנו? כלום לא יהיה. הילדים האלו לא מעניינים אף אחד", קבל.

הוא החליט שאת מה שהממשלה לא תעשה- הוא יעשה והזמין את כולם להתחיל לדאוג לילדים יחד איתו. "סגרתי מקום בקניון רמת אביב. עד 30 ילדים. אני בפנים. מתחייב להעביר כל יום שיעור על יזמות ומדעי המחשב", הוא כותב והזמין את כל מי שרוצה להצטרף אליו וללמד. "מתמטיקה, ספרות, ערכים, מה שבא לכם.. שעה ביום מכל אחד. זה הכל, רק שעה, והילדים יקבלו בית ספר מושלם, או לפחות קייטנה מגניבה. הכל בחינם לילדים ובהתנדבות למרצים. הוצאות על מקום, פיצות וכו, אני לוקח על עצמי".

>> חושבים שיש לכם מיזם פורץ דרך? הירשמו לעונה החדשה של "הכרישים"

את מה שקרה אחר כך- אפילו הוא לא דמיין שיקרה. מעל ל- 450 תגובות וכמעט 150 שיתופים של אנשים שמתרגשים מיוזמה, מבקשים לבוא עם ילדיהם ללמוד אצלו או מתנדבים להעביר שיעורים בעצמם, ולבקוביץ הבין שהוא עלה על משהו גדול.

3 שעות לאחר פרסום הפוסט המקורי, לבקוביץ' כבר כתב פוסט שני וסיפר כי פנו אליו מעל 2,000 הודעות של הורים מכל הארץ שרוצים שהילדים שלהם ישתתפו, ועוד מאות אנשים שרוצים לבוא וללמד. "פרופסורים מוכרים למתמטיקה וכלכלה, מרצי טד, פרסומאים ואנשי שיווק, יזמי הייטק מהשורה שלפני הראשונה, שחקני כדורסל מהטופ, כמה זמרים שכולנו מכירים וכמובן, כוכב על מהטיקטוק שרוצה ללמד את הילדים איך להפוך לכוכבי רשת", הוא מספר.

לבקוביץ' כתב שהטירוף שנקלע אליו התחיל להיות גדול עליו והציע להרחיב את המיזם שנוצר בהפתעה גם לקניונים בצפון ובדרום, וקרא בפייסבוק לעזרה. מי שהרימו את הכפפה בין השאר היו עמותת "יוניסטירים", של רוני צארום הפועלת בפריפריה לפיתוח חשיבה יזמית, חדשנית וטכנולוגית, ותנועת "מספריים" של מעיין גורדון שהקימה מערך אזרחי שיקטע את התפשטות הקורונה.

יחד הם יצרו את פרויקט "המסגרת". The-frame.org, שהאפליקציה שלו תעלה בשעות הקרובות ודרכה יוכלו ילדים ומנטורים להירשם למיזם.

הופתעת ממה שקרה?

"ברור שכן. קודם הופתעתי מעוצמת הביקוש אבל יותר מזה שיש מן תחושה שכל המדינה הצטרפה. פרסמתי פוסט ממקום אישי - רציתי לתת מסגרת לבת שלי ולחברים שלה בזמן שאין מי שידאג להם והם לא חוזרים לבית הספר. הצעתי להקים מיני בית ספר עד שיחזרו הלימודים לכל הגילאים. האמת, אני עדיין בשוק מהתגובות ומהכיוון שהרעיון שבפוסט תפס. אפילו הגיעו פניות מחו"ל שמעוניינים להפעיל את המודל בצרפת, ניו יורק, ועמק הסיליקון".

מי הולך ללמד בפרויקט?

"פנו אלי בערך 2,000 אנשים מהבכירים של המשק שמוכנים ללמד בהתנדבות. וטרינרים, עורכי דין, מורים, מרצים, סופרים, אמנים, זמרים, ספורטאים, צמרת ההייטק, כוכבי רשת ועוד. קבוצה שבאמת יכולה לרתק ולהעשיר את הילדים".

מה הכי ריגש אותך?

"ההורים. פנו 8,000 הורים לילדים שביקשו להשתתף במיזם. זה פשוט טירוף. את האמת שאני קצת בקריסה ולא הספקתי לקרוא הכל אבל ממה שכן קראתי ההורים פשוט כותבים שהצלנו את הילדים".

 מה הסטטוס עכשיו?

"הרמנו אתר ואפליקציה. אין סוף גופים מסחריים נרתמו לסייע. רשת מרכזי ביג, קניוני עופר, מיקסר - מתחמי עבודה משותפים הקצו לנו מקומות לפי החוק- עד 20 איש באוויר הפתוח. עורכי דין עברו ובדקו שהכל חוקי".

אם יש לזה כזה ביקוש, למה לא ללמד בזום ולהגיע לעוד ילדים?

"יש להם כבר לימודים בזום. המטרה שהם יראו עין אנושית אחרי שנה שהם לומדים מהבית".

משרד החינוך פנו אליך? כי בשיחה שקיימנו איתם הם די רמזו שעדיף שהמיזם יהיה ברישיון שלהם.

"אם משרד החינוך רוצים לקחת אחראיות על הפרויקט הזה אני נותן להם אותו בשתי ידיים אבל אף אחד לא דיבר איתי".

מה החזון?

"פנו אלינו כבר ילדים מכל הארץ. צפון, דרום, יו"ש, מרכז. דתיים, חילונים, ערבים. כולם. אני אשמח אם ימשיכו לשתף את הפרויקט כדי שנגיע לכל הארץ".

"אני די בטוח שנצליח להתחיל לעבוד עוד לפני פורים, באוויר הפתוח, לפי כל הכללים, למען הילדים. שנוכל לתת להם פתרון כבר בחופש פורים ועד שיחזרו כל בתי הספר ולכולם יהיה פתרון. מקווה מאד שבפסח נוכל להציע לכל ילד, שירצה, לבוא וללמוד בחינם ממיטב המורים, המרצים ומובילי המשק. והעיקר לעזור לילדים ולהשלים קצת ממה שהקורונה לקחה".

רק דבר אחד מטריד אותו. "הבטחתי פיצות לכל מי שיבוא ללמוד וזה נהיה קצת המון ילדים אז אם יש פה איזו רשת מזון שרוצה להצטרף למסיבה ולעזור- נשמח".

 
.