האביב כאן, מביא איתו אור שמש, טמפרטורות חמות יותר, כיף גדול ועל הדרך גם אלרגיות - ועבור ילדים עם אסטמה הפריחה יכולה לעורר התלקחויות. בדיוק בשביל התקופה המאוד מורכבת הזו של עונת המעבר, ביקשנו טיפים לילדים עם אסטמה שאולי יעזרו לכם ולילדיכם לעבור את התקופה הזו עם פחות התקפים, מה שיעזור להם לנשום לרווחה גם באביב:

סיירת אבק: בדקו את מדד האבק מדי יום. שמרו על חלונות סגורים והשתמשו במיזוג אוויר בזמנים שבהם יש אובך וזיהום אוויר גבוה.

תרופות פלא: ודאו שילדכם לוקח את הטיפול המניעתי (במידה ואמור לקחת על פי תכנית האסטמה) כפי שנקבע, גם כשהוא מרגיש טוב. הרפואה הטובה ביותר היא מניעה, וזה נכון גם לגבי התקפי אסתמה.

כוחה של המקלחת: לאחר משחק בחוץ בקשו מהילד שלכם להתקלח ולהחליף בגדים כדי להסיר אבק ואבקנים שנצמדו אליהם.

מסיכת מיגון: בימים בהם זיהום האוויר גבוה ויש אובך, שקלו לעטות לילדיכם מסיכה מתאימה ליציאה החוצה.

איך נמנע התקפים?

הכירו את הטריגרים: שוחחו עם רופא הילדים שלכם על זיהוי גורמי האלרגיה הספציפיים של ילדכם.

תוכנית פעולה: חשבו מראש על טיולים מחוץ לבית ועל פעולות ספורט שעלולות להחמיר את מצבם הרפואי ולהוביל להתקף. ודאו שגם אתם וגם ילדיכם יודעים מה עושים במקרה כזה ואיך לפנות לקבלת עזרה מקצועית במקרה הצורך.

תגובה מהירה: ודאו שילדכם תמיד נושא את המשאף שלו ויודע מתי להשתמש בו כדי לגרום להקלה מיידית כשמתחילים התסמינים.

ואם בכל זאת יש התקף?

הישארו רגועים: הרגיעו את ילדכם ופעלו לפי תוכנית הפעולה עליה התאמנתם.

הקלה מהירה: השתמשו במשאף ההצלה (בדרך כלל כחול) כפי שנקבע בתוכנית הפעולה של ילדכם. אל תחששו להשתמש בו, אם יש ספק - אין ספק, תמיד עדיף להשתמש במשאף.

פנו לעזרה רפואית: אם התסמינים מחמירים לאחר השימוש במשאף ההצלה או לא משתפרים תוך 15-20 דקות, צרו קשר עם הרופא של ילדכם או פנו למוקד חירום.

ועוד טיפ אחד ממני - הפכו את האביב למהנה! תכננו פעילויות במרחבים סגורים בימים שבהם לא מומלץ לצאת החוצה, ובחרו בפעילויות באוויר הפתוח בימים בהם השמיים בהירים והאוויר צח. זכרו, עם קצת תכנון ויישום הטיפים האלה, לילדכם יכול להיות אביב שמח ובריא.

הכותב הוא רופא בכיר במכון לרפואת ריאות בשניידר