לילדים עם נכויות מוטוריות יש התמודדויות לא פשוטות בכל נושא הניידות. לרוב מדובר בקושי יומיומי, וקשה לומר שהם זוכים לקנאה מצד בני גילם בתחום הזה. פרויקט התנדבותי חדש ומקסים מבטיח שכל הילדים (וגם לא מעט מבוגרים) יישאו עיניהם אל הציבור הצעיר הזה: המיזם, "Go Baby Go" שמו, מחלק לילדים הזקוקים לכך מכוניות ממונעות העונות על כל צרכיהם – וגם עושות את זה בשיא הסטייל.

הפרויקט - הממומן על ידי תרומות בלבד – נולד ב-2006 באוניברסיטת דלוור האמריקנית, שם מצאו ד"ר קול גלאוויי וד״ר סמיואל לוגאן ב-2006 פתרון זול ופשוט יחסית לבעיית ההתניידות העצמאית של פעוטות בעלי צרכים מיוחדים: כלי רכב ממונעים.

"הפעוטות הללו מפתחים התנהגות תלותית, פסיביות תנועתית ואדישות לגירויים שאינם בהישג ידם", מסבירים ממשיכי הדרך הישראלים סטפני ליבזון, מיכאל נודלמן ונילי ויסברג, פיזיותרפיסטים במקצועם, באתר האינטרנט החדש שלהם. "רכישת כיסא גלגלים ממונע הינה תהליך ארוך, הדורש הכנה פיזית ורגשית של הילד ומשפחתו, הנגשה של סביבת המגורים ורכישת רכב מתאים וכל זאת, תוך הליך בירוקרטי ארוך ולעיתים בעלות כספית גבוהה. סיבות אלה ונוספות גורמות לכך, שלא פעם ילדים הזקוקים לניידות ממונעת מחכים לכך חודשים ואף שנים".

מכוניות לילדים עם נכויות מוטוריות (צילום: Go Baby Go)
החיוך בדרך | צילום: Go Baby Go

אז איך זה עובד? בעיקרון, כל ילד בגילאי שנה וחצי עד שמונה שעונה על הקריטריונים באתר, יקבל רכב עם הושבה והנעה המותאמות על ידי פיזיותרפיסטים לצרכיו האישיים. "גו בייבי גו" הגיע גם לארץ אחרי הצלחתן של עמותות עצמאיות תחת מטריית הפרויקט גם בניו זילנד, פולין וכאמור בארה"ב. פה קיבלו כבר 22 ילדים מאושרים רכבים ממונעים המותאמים אישית לצרכיהם, ועשרות נוספים ממתינים לתורם - דבר שיתאפשר בעיקר בזכות תרומות נוספות.

"בני משתולל עם הטרקטור בשמחה בבית", כותבת בהוקרת תודה אם שבנה קיבל לפני כחודש את הרכב האישי שלו מהפרויקט. "רצינו להגיד שוב תודה רבה וענקית על המתנה המופלאה שנותנת לו קצת עצמאות משלו ולראות אותו עם חיוך שווה הכל. תודה על המאמץ הגדול לקבל את זה לפני יום הולדתו".

"מהרגע שגיליתי שיש כזה פרויקט בארה"ב מיד ידעתי שעליי להתחיל את זה בישראל, בה אלפי ילדים עם מוגבלויות שונות שרק מחכים לנו", מספרת סטפני ליבזון, יזמית הפרויקט. "יצרתי קשר עם צוות הפרויקט המקורי בארה"ב, קיבלנו הדרכות ויצאנו לדרך. לאחר מספר שבועות בודדים התחלנו לקבל המון פניות מהורים נרגשים שרוצים שילדיהם ייקחו חלק בפעילות, מאנשים שרק נותנים פידבק חיובי ומוטיבציה להמשך, מחנויות צעצועים שרוצות לתרום ומאנשים שמוכנים לתת הכל כדי לעזור.

מכוניות לילדים עם נכויות מוטוריות (צילום: Go Baby Go)
כבר יותר טוב! | צילום: Go Baby Go

"בזמן קצר מאוד הגענו ל-22 ילדים שכעת יכולים לזנוח את הקביים או ההליכון לזמן קצר ולהרגיש כמו כולם", היא מוסיפה. "זה נותן לנו תחושת סיפוק אדירה וכיף לראות את התגובות שלהם. בשבוע שעבר התקיימה הסדנה הראשונה של 'גו בייבי גו', בה במרתון של 5 שעות, נפגשנו צוות של 30 מתנדבים עם ארבע ילדים ומשפחותיהם, ערכנו מדידות, ביצענו התאמות ובנינו מכוניות מותאמות אישית לילדים עד שעות הצהריים".

באתר מחמם הלב ניתן להתרשם משלל תמונות של פעוטות מקסימים שהתאחדו עם הגלגלים החדשים והמגניבים שלהם. ניתן לתרום לפרויקט כסף על ידי העברה בנקאית, או לתרום מכוניות ממונעות (חדשות או ישנות), כסאות רכב המתפרקים לבוסטר וגב ומושבי אופניים לילדים מכל הסוגים. "נשמח לצרף גם לשורותינו עוד מתנדבים", אומרת ליבזון. "כדי שעשרות הילדים שכבר מחכים לקבל רכב - יזכו לקבלו כמה שיותר מהר".