העיצומים מחריפים: הסתדרות המורים הודיעה על שביתה כללית במערכת החינוך. גני הילדים, בתי הספר היסודיים והאולפנים יושבתו היום בכל רחבי הארץ במטרה להפעיל לחץ על משרד האוצר, זאת לאחר שלא הושגו הסכמות.

לדברי מזכ"לית הסתדרות המורים, יפה בן דויד: "בקשותינו להצעה קונקרטית - נדחות שוב ושוב על ידי האוצר. אנחנו מנהלים כבר חצי שנה משא ומתן עם פקידי האוצר, אבל טרם קיבלנו אפילו הצעה קונקרטית אחת. זאת שעת חירום לאומית וסכנה מוחשית לעתיד מדינת ישראל. רק הסכם שכר ימנע את הנטישה שמובילה לקריסת מערכת החינוך".

שרת החינוך יפעת שאשא ביטון אמרה, "את השביתה הזו האוצר יכול היה למנוע, אבל הם לא מצאו השבוע פנאי אפילו לא לפגישה אחת כדי לקדם את המשא ומתן. זלזול, אטימות ופגיעה חמורה במורים, בהורים ובעיקר בתלמידים. באוצר חייבים להתעורר. הסחבת שלכם פוגעת בכולנו. קוראת לשר האוצר לפעול מיידית לחידוש המשא ומתן כדי להביא ביחד לפתרון המשבר".

מירום שיף, יו"ר הנהגת ההורים הארצית, תקף הבוקר את ההסתדרות: "אנחנו תומכים בדרישות המורים, חושבים שצריכים להעלות את שכר המורים, אבל אין סיבה לשביתה שמתקיימת היום. ישבתי אתמול עם ליברמן, שמעתי אותו, אני יודע מה יפה בן דויד מבקשת - המרחקים ביניהם מאוד קטנים. אפשר לשבת ותוך ימים בודדים להגיע להבנות".

"אין סיבה שהורים רבים לא יילכו היום למקומות העבודה שלהם ואף יאבדו אותם", המשיך שיף, "הם גורמים לזה שאחר כך מקומות עבודה לא רוצים לקחת הורים שיש להם ילדים קטנים בבית. שרת החינוך חייבת לקחת אחריות, להוציא צווי מניעה ולדאוג שהילדים שלנו יהיו בבתי הספר. זה תפקידה. אי אפשר שגם אנחנו והתלמידים ניפגע. עברנו שנתיים לא פשוטות במערכת החינוך וגם אנחנו סובלים. זה לא שיש פה רק צד אחד".

עדנה דוד, סגנית מזכ"לית הסתדרות המורים, האשימה את משרד האוצר בגרירת רגליים: "האוצר לא מגיע עם שום דבר קונקרטי למעט כל מיני סיסמאות ועקרונות. נכנסנו למשא ומתן הזה בידיים נקיות וללא שום תנאים. אנחנו נמצאים במשא ומתן מינואר. מינואר עד יוני, שישה חודשים ארוכים, לא הביאו פעם אחת טבלאות ומספרים".

האוצר מבקש שתתנו גם אתם משהו, כמו לדוגמה בעניין החופשות. אתם לא מוכנים לזוז בנושא הזה.
"שרת החינוך ומזכ"לית הסתדרות המורים הגיעו לכל מיני הצעות שהן מאוד בעלות ביצוע לגבי החופש הגדול. הפלטפורמה שהשרה דיברה עליה מקובלת עלינו, מבחינת בית הספר של החופש הגדול - כשהמדינה נותנת את הפלטפורמה להארכת החופש הגדול, עד לכיתות ו' ואפילו יותר מכך. כשידברו איתנו קונקרטית בכסף ובמספרים, לא מעל הבמות אלא בחדרי המשא ומתן, נשים על השולחן דברים כמו האסרו חג ונתקדם".

הורים ששוב לא הלכו לעבודה היום שואלים את עצמם - על מה הם רבים?
"רבים על עתידה של מערכת החינוך. ילדים מצטופפים בגנים כמו סרדינים כי אין גננות. נותנים למחנכת לחנך שתי כיתות, 70 תלמידים למחנכת. לא חוקי. מערכת החינוך מדממת את האנשים שלה החוצה. אין מנהלים במערכת החינוך, הם לא מגיעים למכרזים. המחסור שיש היום באלפי עובדי הוראה, יהפוך ב-1 בספטמבר לעשרות אלפי אנשים".

אתם לא מוכנים לתת תיעדוף למורים הצעירים.
"אנחנו בהחלט מוכנים להעלות את שכרם של המורים הצעירים ב-40-44%, אבל לא מוותרים על העלאת השכר של המורים הוותיקים. לא באותה מידה, כמובן, אבל הם לב ליבה של המערכת. המורה הוותיק הוא לא איזה טייקון עם וילה ומרצדס, הוא גם צריך להרוויח את לחמו ולהיות מסוגל להשתכר בכבוד".

שר האוצר כמעט התחנן בפני יפה בן דויד שתשב איתו מיידית, היא לא הייתה מוכנה.
"להפך, יפה בן דויד באה למשא ומתן בנפש חפצה ובידיים נקיות. היא עצמה קראה לו להתערב יחד עם ראשי הממשלה, כדי שיהיה כאן מבוגר אחראי וכדי שהמאבק הזה יישא פירות למען הילדים שלנו. אין לנו מערכת חינוך אחרת ואין לנו אנשי חינוך אחרים, לא נייבא אותם מחוץ לארץ - זה לא עובדים זרים".